Rožmarin

Začimbne rastline, ki jih uporabljamo pri kuhanju.
poper, curry, timijan, peteršilj, lovor, majaron, bazilika, rožmarin, čemaž, ...

Moderatorji: dusanh, borutcerkvenic, Moderatorji

Rožmarin

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 24 okt 2003, 12:40

Zanima me če mi kdo lahko pomaga. Na vrtu sem že večkrat posadil kar v lončku posajen rožmarin. Ker pri nas ni prezimna rastlina, jo v jeseni izkopljem in postavim na kuhinjsko okno. Nato pa odvrže vse lističe in se posuši. Kaj narediti?
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a misa » 24 okt 2003, 12:50

Pozdravljen!

Rozmarin potrebuje pocitek, ker pa ga ti das v kuhinjo, kjer je temperatura okoli 20 in vec stopinj, tega nima. Navadno je se suh zrak, zadari grelnih teles in to je to.
Daj ga nekam na svetlo, ter maksimalno temperaturo 10 stopinj celzija.

Lep pozdrav v tem zasnezenem dnevu.
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 24 okt 2003, 18:18

Ja, pri punci imajo tudi prelep rozmarin. Vsako zimo ga dajo v predprostor, kjer je okoli 10 stopinj C in polsvetlo. Pa jim vsako leto lepše uspeva.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Rožmarin v lončku

OdgovorNapisal/-a Tinca » 26 apr 2004, 21:41

Živjo!

Pred dnevi sem kupila rožmarin v lončku. Zanima me kako naj najbolje skrbim zanj. Glede na to, da imamo doma (rožni) vrt tik ob cesti sem se odločila, da ga pustim v lončku, na okenski polici (južna stran). Ali mi bo v lončku lahko lepo uspeval? Kakšne so prednosti tega, da raste na vrtu razen, da se lahko kot grm bolje razrašča?

Če imate kakšne nasvete oziroma ideje se za njih vnaprej zahvaljujem.
Tinca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 26 apr 2004, 21:22

OdgovorNapisal/-a matejmm » 10 maj 2004, 10:44

Jaz sem tudi pred kratkim kupil Rožmarin v lončku. Imam ga namen imeti na balkonu (vzhodna stran). Zanima me, koliko zemlje potrebuje (sedaj je v relativno majhnem lončku) in koliko ga je potrebno zalivati. Hvala in Lp, Matej
matejmm
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 10 maj 2004, 10:41

OdgovorNapisal/-a BoGo » 12 maj 2004, 07:44

Matej, nisem strokovnjak na tem področju, vendar pa ti bom povedal, kar mi veli moja ZKP:
Mislim da je rožmarin mediteranska rastlina, ki raste na prostem, zato jo bo majhen lonček bolj omejeval. Moraš preveriti, kako velike korenine ima. Če so že goste in natlačene v lončku, je skrajni čas da ga presadiš v večjega.

LP
BoGo
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 12 maj 2004, 10:01

Ojla,

če že mora biti rožmarin v loncu naj bo ta čim večji (zasajen še z drugimi začimbami), saj se zemlja ne izsuši tako hitro, pa še hladnejša ostane. Če je majhen rožmarin v presuhi in vroči zemlji se rad posuši :wink:
Matej na vzhodni strani bo imel tudi premalo sonca. 8)
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

pretirano cvetenje

OdgovorNapisal/-a mina » 17 maj 2004, 09:51

kar se tiče prezimovanja, je meni letos zelo lepo uspelo na balkonu, lonce in korita sem zavila v folijo z mehurčki (kadar je bilo zelo toplo, sem folijo odpirala).

imam pa problem - eden od rožmarinov zdaj že dva meseca divje cveti. od začetka je bilo to zelo lepo, zdaj pa mi gle že na živce, saj rastlina ne pošilja nobenih novih poganjkov (in je ne bomo mogli uporabljati v kulinarične namene). ali lahko cvetne poganjke poščipam in prekinim to cvetojado, ali bo samo pognal nove?
mina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 03 maj 2004, 12:23


Vrni se na Začimbne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost