limonska trava

Začimbne rastline, ki jih uporabljamo pri kuhanju.
poper, curry, timijan, peteršilj, lovor, majaron, bazilika, rožmarin, čemaž, ...

Moderatorji: dusanh, borutcerkvenic, Moderatorji

limonska trava

OdgovorNapisal/-a mina » 03 maj 2004, 14:54

željno iščem sadiko limonske trave in informacijo, ali bi lahko uspešno rasla v lončku/koritu
mina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 03 maj 2004, 12:23

OdgovorNapisal/-a cyberman » 03 maj 2004, 15:02

Zdravo mina,

ali je to tista limonska trava ki se uporablja kot začimbnica ?
Ne vem sicer kje bi dobila sadiko, sem pa v Avstriji dobil seme te trave in je nekaj že vzkalilo. Sicer je kaljivost napram ostalim začimbnicam zelo slaba pa tud rasti vrag noče nikamor :) No ji bom dal še malo časa.
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a mina » 03 maj 2004, 15:05

ja, mislila sem to tajsko začimbo. imam za kuhanje sicer posušeno, samo to ni to. se pravi, naj malo pogledam za semeni, ko grem čez mejo, sicer se pa slišiva čez kako leto, kako so ti kaj zrasle :)
mina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 03 maj 2004, 12:23

OdgovorNapisal/-a belladonna » 03 maj 2004, 18:44

Ja, to je Verbena triphylla,sam že jaz enkrat spraševala na forumu pa nisem dobila nobenega odgovora. Bi se pa tudi jaz zelo priporočala za kakšna semena oziroma informacije...uživajte!
belladonna
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 okt 2003, 19:27
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a mina » 04 maj 2004, 09:25

ne, belladonna, jaz iščem prav travo, Cymbopogon citratus/C. nardus/C. flexuosus.

to, kar ti omenjaš, pa jaz imenujem lemon verbena, latinsko vč sinonimov (Verbena triphylla / Verbena citriodora / Aloysia triphylla / Aloysia citriodora). svoj čas sem pila čaj iz nje, res ni slaba. naj bi jo nekdaj gojili v evropskih vrtovih (je kot grm) in bi načeloma lahko imela kaka vrtnarija. sporoči, če jo slučajno najdeš, jo bom še jaz posadila pri mami
mina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 03 maj 2004, 12:23

OdgovorNapisal/-a belladonna » 04 maj 2004, 17:33

A ja,oprosti. Sem mislila,da je to to,ker v tujini ji rečejo Lemon grass,mislijo pa Verbeno. Ok, ti javim,če jo kje dobim. :)
belladonna
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 okt 2003, 19:27
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a bostjan » 07 maj 2004, 19:32

Limonsko travo imajo v Arboretumu Volčji potok po 350 sit/kom!


LP Boštjan /preverjeno 7.5. ob 16 h.


p.s. Tako piše na rastlini, ki je na pogled res podobna travi.
bostjan
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 okt 2003, 16:45
Kraj: kamnik

OdgovorNapisal/-a mina » 12 maj 2004, 08:44

jap. že kupila 3 kom., ko sem se slučajno oglasila tam v soboto. zdaj pa upajmo, da bo delala v loncu
mina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 03 maj 2004, 12:23

OdgovorNapisal/-a bolhec » 15 apr 2005, 14:11

Jaz imam ze nekaj let lemon grass v rastlinjaku in se odlično počuti. Nekaj sem je dobila iz Azije ostale sadike pa sem kupila v Avstriji, v Tajski trgovini.
Rast super čez zimo jo imam ob radiatorju.
bolhec
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 18 nov 2004, 15:32
Kraj: lj

OdgovorNapisal/-a aljalja » 25 jul 2005, 00:11

kje v avstriji pa je ta tajska trgovina, imas mogoce naslov?
aljalja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 18 jul 2005, 13:52

OdgovorNapisal/-a zmeda » 25 okt 2005, 08:42

Trenutno mi kar uspešno rasejo 3 vrste limoninih trav.
Za informacije o njih poglej tule http://www.swallowtailgardenseeds.com/herbs/lemonbalm.html

balm in grass in kot kaže na izredno kaljivost in rast, bo sadik enkup.

l.p.Zmeda
zmeda
Guru
Guru
 
Prispevkov: 197
Pridružen: 23 maj 2005, 22:49

OdgovorNapisal/-a mina » 25 okt 2005, 08:54

živ!

zmeda, link, ki si ga dala, govori o melisi. je pa na stani je tudi lemon grass, samo ena sorta.
No, meni se je v enem letu dovolj razrasla (v loncu), da sem lahko kašno steblo tudi uporabila v kuhinji. Za pogostejšo uporabo bi jo bilo treba imeti v zemlji v rastlinjaku
mina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 03 maj 2004, 12:23

OdgovorNapisal/-a zmeda » 25 okt 2005, 14:12

:cry: hjoj pa res , no pol mam pa samo eno travo limonino, pa 2 sorte melis haha
No haha sem naročil tudi neko moon rožo in pol ugotovil, da je nekakšen slak.

papa zmeda
zmeda
Guru
Guru
 
Prispevkov: 197
Pridružen: 23 maj 2005, 22:49

OdgovorNapisal/-a mina » 25 okt 2005, 15:58

a si naročil iz te strani?
malo razmišljam o naročilu po internetu, samo bi kje bližje, kakšna anglija?
mina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 03 maj 2004, 12:23

OdgovorNapisal/-a zmeda » 25 okt 2005, 19:01

Ja iz te strani sem naročil, pa mel ful sranja z fitopatološko inšpekcijo,
ker je blo več kot 100g semen. Nikakor jim dopovedat, da z lahkoto pošljejo
nazaj, pa mi tam prepakirajo v 3 pisma in bo šlo mimo njih.
Tako, da če naročiš izven EU, mora imeti celotna pošiljka pod 100g - v tem
primeru carina spusti naprej.

Je pa res - semena so super kvalitete, kaljivost blizu 100%, tako da
drugo leto tolčem rekord v buči hahaha ma da ma 600kg ;).

l.p.
zmeda
Guru
Guru
 
Prispevkov: 197
Pridružen: 23 maj 2005, 22:49

OdgovorNapisal/-a veronike » 30 nov 2005, 22:11

To kar ti imenuješ citronska trava in potem navajaš citronska verbena oz Aloysia triphylla ali Lippia citriodora sta dve povsem različni rastlini. Citronska trava je resnično trava podobna kostrevi, le da zelo lepo diši po limoni. Sama sem jo dobila iz Avstralije, vendar mi je neko zelo mrzlo zimo pozebla in jo sedaj zaman iščem.
Povsem drugo pa je citronska verbena oz citronka ali Aloysia triphylla - to je lesen čajni grm , ki zraste tudi do 4,5m- trajnica ki tudi pri nas že prezimi. Listi čudovito dišijo po limoni in so vsestransko uporavni - kot čaj za užitek ali za zdravilo, sicer pa se uporablja v kozmetiki, kulinariki, za dišavne blazinice.....
Seme pri nas ni plodno oz. nam je iz semena ni uspelo vzgojiti. Spomnim pa se, da so pred nekaj leti prodajali seme - na vrečki je bila slika citronke, v vrečki pa seme vrtnega šetraja!
citronka
veronike
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 04 jul 2005, 21:30
Kraj: brežice

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 12 maj 2007, 11:40

danes sem v vrtnariji Hodak (pod trojanami) kupil tri sadike citronske trave (1€ za sadiko). so kar vredu kvalitete, vendar zelo "rekde". pa se bodo že zgostile. kar mene zanima je, če ta zadeva preživi zunaj, ali je bolje da jo posadim v korito in ga pozimi prestavim v hišo?
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

zamenjave limonine trave

OdgovorNapisal/-a ajsa » 05 jun 2007, 19:27

Zgleda, da so v Sloveniji zamenjave limonine trave in citronke kar pogoste in tudi v kakšni vrtnariji ti kot limonino travo prodajo Lippio citriodoro (za katero na označevalnem lističu sicer piše, da je to po slovensko 'Citronske verbene').
Ali pa ti na internetu opisujejo recept z limonino travo in jo opišejo kot rastlino z listi, podobni lovorjevim, le da imajo vonj po limoni.
Če torej prav razumem je limonina trava (Cymbopogon citratus) res neke vrste trava in je tako tudi videti, tisto z listi pa je citronka (Lippia citriodora, Aloysia triphylla)? Mi lahko kdo to potrdi?. Morda kdo ve, kako je eno in drugo mogoče uporabljati v kulinariki.
ajsa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 30 mar 2005, 16:37

OdgovorNapisal/-a Connie » 05 jun 2007, 22:10

Ajsa, jaz ti potrjujem, da imaš prav. Citronka je z listi, limonina trava pa izgleda kot trava. Oboje (posušeni) pa se uporablja za čaj.
Čaj iz citronke dobro dene pri zamašenem nosu in bronhijih, izboljšuje prebavo ter odpravlja napenjanje z vetrovi, trebušne krče, slabost in pospešeno bitje srca. Toda pozor: dolgotrajna uporaba večjih količin listov citronke lahko povzroči draženje želodca.
Čaj iz limonine trave pa žal ne vem, za kaj je dober.
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 05 jun 2007, 22:41

čaj iz limonine trave naj bi imel podobne učinke kot si napisala ti zgoraj. Lajša želodčne krče, zbija vročino, izboljšuje prebavo...
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

Naslednja

Vrni se na Začimbne rastline

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost