Izbira primerne vzpenjalke

Diskusija o vzpenjalkah in popenjalkah.
Campsis, Clematis, Hedera, Hydrangea, Lonicera, Wisteria, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Izbira primerne vzpenjalke

OdgovorNapisal/-a pohutukawa » 10 maj 2005, 19:21

Pozdravljeni!

Rabim nasvet glede izbire primerne vzpenjalke. En del hiše v kateri stanujem podpira betonski steber. Rada bi ga okrasila z rastlinami. Lokacija je na prepihu in obsijano z jutranjim in popoldanskim soncem. Rada bi eno ali več različnih cvetočih vzpenjalk. Prosim za nasvet katero vrsto ali vrste naj posadim. Všeč mi je tudi bršljan. Ali bi bil tudi primeren za tako lokacijo in ali se z njim da kombinirati še katere druge rastline da jih ne bi preveč zamoril.

Hvala za odgovor
pohutukawa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 10 maj 2005, 16:36
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 10 maj 2005, 19:59

Pozdravljen,

najprej klasična rešitev: glicinija (wistwria sinensis)
ali malo manj klasična: jasminova toba(campsis)
lahko pa poskusiš z malce manj znano vzpenjavo hortenzijo(hidrangea petiolaris)

Če boš povedal od kod si pa si bom upala še kaj drugega napisat.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a pohutukawa » 10 maj 2005, 20:50

Sem iz okolice Kranja in raje bi bolj neklasično izbiro rastlin z morda bolj živobarvnimi cvetovi. Vzpenjavo hortenzijo sem videla le belo ali obstajajo tudi druge barve? Jasminova troba pa vem da obstaja v več barvah. Kaj pa kombinacija večih rastlin? Pa še nekaj ta rastlina bi se verjetno vzpenjala naprej tudi po fasadi in ne bi rada da bi jo preveč poškodovala.


LP

Polona
pohutukawa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 10 maj 2005, 16:36
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 11 maj 2005, 08:23

Pozdravljena Polona,

za takšne rastne razmere bo težko najti rastlino, ki bi celo leto obino cvetela. Kot si že sama ugotovila, bi bilo morda bolje rastline kombinirati. Ker so ti všeč barvasti cvetovi lahko poskusiš tudi s kakšnim srobotom, obstajajo variante, ki cvetijo zelo zgodaj spomladi pa tudi takšne katerih cvetovi se odpirajo tudi pozno poleti.
Od treh rastlin naštetih v prvem odgovoru najpočasneje raste vzpenjava hortenzija, ki je nažalost samo v kremasti barvi(vsaj jaz ne poznam druge)in zacveti nekje v sredini maja - cvetovi močno dišijo.

Če se boš odločila za kombinacijo srobota in hortenzije moraš upoštevati, da imata obe rastlini radi vlažna tla, zato ti priporočam, da jima pri vznožju posadiš kakšen manjši grmiček ali kako drugače zasenčiš korenine.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a pohutukawa » 11 maj 2005, 13:59

Ja sroboti so bili sicer moja prva izbira ko sem začela razmišljati o tem, vendar sem se premislila potem ko sem ga imela nekoč posajenega tri metre stran ob leseni ograji in mi nikakor ni hotel rasti pa sem jih več zamenjala. Morda je bil res problem da korenine niso bile dovolj vlažne ali pa sem imela preobčutljivo sorto. Mogoče bom spet poskusila z njim. Kakšne pa so bolj trpežne vrste srobotov in kje bi jih lahko dobila? V knjigi sem zasledila vrsto Clematis montana, ki cveti pozimi. Zraven bi pa lahko dala še eno, ki cveti poleti. Kakšno mi priporočate? (če se da z latinskimi imeni in kje bi jo dobila).

Najlepša hvala

Polona
pohutukawa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 10 maj 2005, 16:36
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 12 maj 2005, 14:35

Med zgodaj cvetoče spada tudi C. alpina, malce kasneje zacvetijo rano cvetoči velecvetni sroboti(nekje maja) med katerimi je pri nas kar nekaj izbire npr C."Nelly Moser" v roza barvi, C"The President" v vijoličasti, C"Mss. Bateman" v beli barvi(prekrasni beli cvetovi s karminastimi prašniki), potem pa imaš sorte ki cvetijo poleti npr. C"Jackmanii" s temno vijoličnimi cvetovi in še bi lahko naštevala.

Malce povprašaj po vrtnarijah kaj imajo na razpolago, lahko pa se morda odločiš tudi za kakšno popenjavo vrtnico.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a pohutukawa » 12 maj 2005, 21:27

Hvala za odgovor.. že zapravljam :D

Polona
pohutukawa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 10 maj 2005, 16:36
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a pohutukawa » 13 maj 2005, 10:58

Imam še eno vprašanje kar na isto temo. Katera vzpenjalka bi dobro uspevala, če bi jo posadila v betonsko korito in bi rasla na sončni strani hiše ob leseni ograji.

Mami se že naprej zahvaljuje za odgovor

Polona
pohutukawa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 10 maj 2005, 16:36
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 16 maj 2005, 13:01

Hm, hm,

betonsko korito, pa da ne bi zmrznilo? Mogoče lahko poskusi s kakšnim kosteničevjem - kovačnik Lonicerajih je več vrst, zraven pa lahko, če bi želela malce več barve, posadi tudi kakšno sezonsko enoletno vzpenjavko npr okrasni slak Ipomoea sp, ki ga lahko najdeš v večbarvni ali enobarvni varianti, predvsem modri vijolični in roza toni, ali pa rumeno Črnooko Suzano[i]Thumbergia alata[/ , za enoletnice morda malce povprašaj v vrtnarijah.
Predvsem pa bo potrebno rastlino pozimi malce zaščititi.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje


Vrni se na Vzpenjalke

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron