Glicinija

Diskusija o vzpenjalkah in popenjalkah.
Campsis, Clematis, Hedera, Hydrangea, Lonicera, Wisteria, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Glicinija

OdgovorNapisal/-a januska » 11 feb 2008, 10:38

Pozdravljeni, imam eno vprasanje! Na vrtu imam glicinijo, katero sem sedaj presadila v velik okrasni lonec. Ker ima zelo velike korenine, me zanima, ce je bilo to pametno, da je sedaj v loncu, ali bi bilo bolje, da je posajena direktno v zemljo, mislim zaradi korenin in same rasti. V loncu je zato, ker sem jo prestavila na balkon, da bi se vzpenjala po ograji.Nikjer nisem zasledila, da se glicinijo lahko goji v loncu.Ali ima kdo ze izkusnje s tem?Hvala za odgovor in lep pozdrav!
JANUSKA
januska
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 18 jan 2007, 16:15

OdgovorNapisal/-a Pepe » 11 feb 2008, 11:56

Ne, ni pametno, prej nasprotno. Glicinija v loncu ne bo uspevala. Moram pa reči, da imaš čudno logiko, da greš vzpenjalko posaditi v lonec, da se bo vzpenjala po ograji. Glicinija z lahkoto doseže deset metrov visok balkon :roll:
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a kate » 11 feb 2008, 15:13

Kakšne so pa drugač izkušnje z glincijo?
Teorijo sem že prebrala na netu in bojda je kar agresivna rastlinca. Pa tudi strupena. A je to res in do kakšne mere?
Namreč, moj dragi si je želel španski bezeg, domov pa je prinesel sadiko glincije... :cry: Sedaj pa ne vem čisto dobro, kaj naj...
Hvala za info,
Kate
kate
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 20 maj 2007, 19:56

OdgovorNapisal/-a tjasykaa92 » 11 feb 2008, 16:33

Vsi deli glicinije so strupeni in še posebej nevarni za otroke.
tjasykaa92
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 62
Pridružen: 04 nov 2007, 18:47
Kraj: Okolica Ptuja

OdgovorNapisal/-a milegabi » 05 maj 2008, 11:29

Živjo,

jaz sem pa že pred leti kupila glicinijo na vrtnariji, pa mi ni cvetela. Mož mi jo je cepil letos februarja z enoletnimi vejicami in to prav pri vrhu, to je na deblo. Ali lahko pričakujem cvetje drugo leto? Cepiči so se prijeli, so zeleni, cvetijo pa ne.

l.p.
Milena
milegabi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 09 maj 2006, 08:44
Kraj: Podsabotin

OdgovorNapisal/-a januska » 28 sep 2008, 12:42

OJLA,

Moram povedati Pepetu in vsem ostalim , da sem glicinijo spomladi presadila nazaj iz lonca v vrtno zemljo in se je cez poletje razrasla cez cel balkon in po ograji.Tudi meni se je zdelo, da glicinija ni za v lonec, pa vseeno, vprasati ni greh..Da je pa strupena pa nisem vedela.Letos se ni cvetela, mocno upam da bo drugo leto. Vsem lep pozdrav in se malo sonca
JANUSKA
januska
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 18 jan 2007, 16:15

OdgovorNapisal/-a matevzl » 30 jan 2009, 10:01

Glicinija pogosto potrebuje več let - v poprečju 3-4 leta, lahko pa do 10 let, da prvič zacveti. Naša je po 3 letih pognala prve tri cvetove, naslednja leta pa se je število cvetov naglo povečevalo.
Pri spodbujanju cvetenja pa pomaga tudi ustrezno obrezovanje.

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a fresia » 30 jan 2009, 11:21

Jaz sem jo iz semena razmnožila. Se je prijela. Lepo rate, vendar bo trajalo kar par let, da bo zacvetela :D
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 29 mar 2009, 15:23

a je to zanimivo za čebele ?
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 05 apr 2009, 20:53

kupil in posadil.
Na ceni piše "sinensis", na etiketi pa "formosa issai naga". Ali kdo ve, v čem je razlika ?
Privezal sem jo na topol. Sicer nekje piše, da se drevo sčasoma uniči, a topolov imam kar nekaj, njegov les pa je menda še za drva neuporaben... je to res ?

Slika
Slika
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a sasok » 05 apr 2009, 22:15

Zanimivo bo zgledalo, ko bo topol prerastlo. Sicer pa topole, tako kot jih sadijo v Italili uporabljajo za izsuševanje zemlje, nato pa iz njih naredijo papir.

Drugače pa se naša že pripravlja na cvetenje.
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

Glicinija

OdgovorNapisal/-a matevzl » 15 apr 2009, 15:46

Glicinija W x formosa je križanec med kitajsko (W. sinensis) in japonsko (W. floribunda). Cveti po načinu kitajske. Cvetovi pa dišijo bolj kot pri obeh botaničnih vrstah.

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a Jagr » 22 maj 2009, 13:54

Zanima me, ali je kdo že kupil tole rastlino: Japonski modri dež
(Wisteria floribunda 'Violacea Plena'). Prodajajo jo v Bakkerju in izgleda res lepo. V zvezi s tem imam dve vprašanji:

1. ali je tudi ta rastlina strupena,
2. ali privablja čebele, ose in drugi mrčes ?

Hvala za vaše strokovne odgovore !

http://www.bakker-holland.si/r_92764-019/Vzpenjajoči-grmi/Japonski-modri-dež.htm[/url]
Jagr
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 22 maj 2009, 13:52

glicinija

OdgovorNapisal/-a matevzl » 24 maj 2009, 19:13

Rastlina je strupena kot vse glicinije te vrste. S tem ali privlačijo čebele ali ne pa žal nimam izkušenj, saj imam le japonsko glicinijo z "navadno" obliko cvetov. Načelo jih ne, saj polni cvetovi navadno ne tvorijo nektarja oz. imajo toliko cvetnih listov, da žuželke ne morejo do nektarja in peloda.

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

Re: glicinija

OdgovorNapisal/-a mihab » 25 maj 2009, 09:45

matevzl je napisal/-a:Rastlina je strupena kot vse glicinije te vrste. S tem ali privlačijo čebele ali ne pa žal nimam izkušenj, saj imam le japonsko glicinijo z "navadno" obliko cvetov. Načelo jih ne, saj polni cvetovi navadno ne tvorijo nektarja oz. imajo toliko cvetnih listov, da žuželke ne morejo do nektarja in peloda.

lp, Matevž

pri nas doma ( pa ne samo pri nas ) jo imajo rade velike divje modre čebele - pravzaprav je črna s plavimi krili ( Xylocopa violacea )
os in drugih "neprijaznih" bitij pa nisem zasledil ob njej
če čebele ne dražiš se briga samo za cvetove in se vsaj meni zdi prava popestritev
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor

glicinija

OdgovorNapisal/-a matevzl » 25 maj 2009, 10:12

A to velja za obliko s polnimi cvetovi ali z navadnimi?
Sem poiskal fotko teh čebel in zgledajo prav luštno tako, da bi jih bil vesel tudi na mojem vrtu :)
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a mihab » 26 maj 2009, 07:18

tega pa ne vem
doma imamo pač eno , ki obilno cveti, je bila na zemlji, ko smo parcelo kupili in se mi sanja ne, ali je to kakšna posebna sorta
sem pa malo pobrskal po netu in sem zasledil neko nemško poročilo, ki potrjujejo to kar sem napisal, namreč da te čebele obožujejo glicinijo
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Jagr » 26 maj 2009, 15:42

Jebela, zdej, ko berem o strupenosti teh glicinij sem se pošteno prestarišl, saj imam dva majhna otroka. Čeprav zelo lepo cvetijo... Mogoče obstaja kaka enako lepa vzpenjalka, pa ni strupena.... Kak nasvet ?
Jagr
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 22 maj 2009, 13:52

glicinija

OdgovorNapisal/-a matevzl » 26 maj 2009, 15:51

Vse je močno odvisno od otroka in njegovih navad. Hčerka nikoli ni dajala v usta stvari, ki jih je našla na tleh in zato nismo komplicirali. Največji problem so morda plodovi, ki pa se jih lahko enostavno odstrani.
Precej večji problem glede otrok se mi zdijo rastline, ki imajo strupene in užitne dele (npr. paradižnik, šparglji, rabarbara, itd.).

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a mihab » 27 maj 2009, 07:57

res, da je strupena, ampak večja kriza je npr tisa s svojimi vabljivim rdečimi plodovi ali pa preobjeda
cvetovi glicinije so ponavadi izven dosega otrok. sicer pa se jim da razložiti
jaz imam tudi dva mala pa imata raje jagode :)
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor

Naslednja

Vrni se na Vzpenjalke

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • glicinija
    Napisal/-a breathe » 11 mar 2007, 13:09
    7 Odgovori
    6813 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a romanah Poglej zadnji prispevek
    12 mar 2007, 22:19

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron