SIVKA PREZIMI??????? in kako jo prezimiti??

Vprašanja in nasveti za vzgojo trajnic.
Ameriški slamnik, Lilija, Astra, Dobra misel, Fuksija, Hermelika, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

SIVKA PREZIMI??????? in kako jo prezimiti??

OdgovorNapisal/-a sasok3 » 12 sep 2006, 21:24

pozdravljeni
mene pa zanima če moram pokriti sivko in jo pripraviti na zimo ker se sedaj že počasi približujejo hladni dnevi

smo doma na štajerskem!!!

aja zanima me kako na najlažji način prekriti rastline ki so posajene zunaj vendar ne prenesejo mraza?????????
pomagam po svojih najboljših močeh!!!
sasok3
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 17 avg 2006, 22:17
Kraj: kidričevo

OdgovorNapisal/-a Simona K. » 13 sep 2006, 10:10

Čao,
noja babica ima sivko posajeno na vrtvu. Čez zimo jo pusti kar tam, samo poreže jo. Nič ne pokriva in ščiti, pa ji vsako pomlad odžene čudovita sivka. Jaz sem jo leto želela imeti na balkonu, pa sem jo dvakrat sadila (sem jo spulila kar na vrtu, s koreninami) in mi ni uspela, kar posušila se je. Doma sem pa v Zasavskem hribovju, nad 500 m n.m., je pozimi kar pošten mraz. In če priznam po poravici, kar ne morem verjet, da se sivka obdrži čez zimo na vrtu.
Bodeč pozdravček, Simona!
Simona K.
Expert
Expert
 
Prispevkov: 108
Pridružen: 28 maj 2006, 11:04

OdgovorNapisal/-a muha » 13 sep 2006, 10:57

Seveda bo prezimila. Tudi na 500 m n.v. bi, a bolj gotovo na prostem, kjer so korenine manj izpostavljene mrazu, kot v lončku na balkonu. Samo NIKAR JE NE POREŽI PRED ZIMO. To je njena zimska zaščita. Poreži jo spomladi in to dokaj temeljito, če hočeš, da se ti bo sčasoma razbohotila.
Sicer si pa oglej še ostale debate okrog sivke, jih je bilo že kar nekaj.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

Re: SIVKA PREZIMI??????? in kako jo prezimiti??

OdgovorNapisal/-a mihab » 13 sep 2006, 11:00

sasok3 je napisal/-a:pozdravljeni
mene pa zanima če moram pokriti sivko in jo pripraviti na zimo ker se sedaj že počasi približujejo hladni dnevi


mi nič ne kompliciramo ( je ne režemo, je ne prekrivamo ) imamo jo posajeno zunaj in ni nobenih težav

sasok3 je napisal/-a:aja zanima me kako na najlažji način prekriti rastline ki so posajene zunaj vendar ne prenesejo mraza?????????


koruznica, listje, mini topla greda... odvisno od rastline
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a lunca » 13 sep 2006, 11:00

tudi mi smo doma imeli sivko, in je vsako leto pognala, letos pa ne. in tudi pri sorodnikih je letos zmrznila. zato sklepam da je bila prehuda zima zanjo :(
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a breathe » 13 sep 2006, 11:21

mi imamo sivko doma na vrtu ze vrsto let in nam vsako leto prezimi.tudi podtaknjenci v loncih. ponavadi, ko je pozimi dosti snega, nanjo mecemo tudi sneg.
porezemo jo takoj ko odcveti, tako da se pred zimo se malo obraste. ne sme pa se sivka porezat v zivo! (no nam je tut tak podvig leto nazaj uspel)

lep pozdrav
breathe
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 01 maj 2006, 13:07
Kraj: MB

OdgovorNapisal/-a muha » 13 sep 2006, 14:48

lunca je napisal/-a:tudi mi smo doma imeli sivko, in je vsako leto pognala, letos pa ne. in tudi pri sorodnikih je letos zmrznila. zato sklepam da je bila prehuda zima zanjo :(


Prej bi rekla, da je zgnila, ne zmrznila. Je bilo toliko snega (beri toplotne zaščite) , da meni še lovor, prinešen iz obale, ni čisto nič pomrznil. Pač pa je sneg dolgo ležal. Še jaz sem se ustrašila gnitja, in sem , čim se je začelo topliti po 15. marcu, iz cele brežine z grabljami narahlo odstranila sneg vse do prvih vejic.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a lunca » 13 sep 2006, 14:53

ne vem če je zgnila, ker je bila takšna kot jeseni, le vejice je imela suhe....in mislili smo da bo kaj dognala pa ni. in tako je končala svoje življenje :D
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a muha » 13 sep 2006, 15:27

lunca je napisal/-a:ne vem če je zgnila, ker je bila takšna kot jeseni, le vejice je imela suhe.... :D


Potem pa najbrž res ni zgnila. Če zgnije, listki, zlasti tisti bolj pri tleh, počrnijo. A celo črni listki niso nujno znak, da bo propadla.
Če mi kaka rastlina propade, iz "firbca" in ker me jezi, rastlino izpulim in si jo, kot tudi zemljo, v kateri je rastla, temeljito ogledam. Včasih iz tega dobim kako koristno izkušnjo.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a zelena » 13 sep 2006, 16:40

meni prezimi brez zaščite na 700 m nadmorske višine. sicer pa sivko za loccitanove izdelke gojijo na 1200 m, tako da ne bi smelo biti težav. imam kar zajeten nasad sivke in žajblja. grmički so posajeni v bregu med travo, povrh nasujem zdrobljen lapor in tako rastejo sami od sebe...
zelena
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 24 maj 2006, 23:07

OdgovorNapisal/-a sasok3 » 13 sep 2006, 21:50

naša je manreč posajena v globoki senci ni bla na začetku pa je zaj dobila senco ko se je nekaj razrastlo
kaj jo sedaj lahko presadim???
pomagam po svojih najboljših močeh!!!
sasok3
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 17 avg 2006, 22:17
Kraj: kidričevo


Vrni se na Trajnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost