lavendel-sivka

Vprašanja in nasveti za vzgojo trajnic.
Ameriški slamnik, Lilija, Astra, Dobra misel, Fuksija, Hermelika, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

lavendel-sivka

OdgovorNapisal/-a Marian » 10 apr 2005, 19:44

Pozdravljeni!!!!
Imam veliko srednje velikih grmičkov sivke zasajene že drugo leto. Sedaj pa sem opazil da mi je počrnela,kaj narediti????
Marian
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 03 feb 2005, 19:22
Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a MandM » 10 okt 2005, 01:47

Tudi mene zanima, kako je s sivko. Letos je prvo leto vsajena na prostem, pa me zanima ali prezimi tudi pri nas. Severni del Slovenije, nadmorska višina okoli 400m. Rastlina je prinešena iz sredozemlja in verjetno ne pozna naših zimskih temperatur. Kaj narediti z grmom? Naj se pred zimo poreže, ali pusti do spomladi? Ga je sploh treba porezati?

Prosim za navodila kako s to rastlino, kajti zima je pred vrati.

Hvala
MandM
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 25 apr 2005, 14:00
Kraj: Slovenj Gradec

Sivka

OdgovorNapisal/-a muha » 10 okt 2005, 07:02

1. Počrnela sivka: odgovor je za letos pozen, bo pa za drugo leto: Mojo vrtno sivko je zadnja zima precej prizadela. Je bila ravno tako črna. Mislila sem že, da je nekaj grmičkov docela pozeblo, a sem jih vendarle temeljito porezala in so se VSI lepo obrasli.
2: Sredozemska sivka: pri mojem sosedu - nadomorska višina ca 450 m -
prezimi, prinešena iz Dalmacije. Lega: sončna, zemlja peščena. Jo čez zimo zakrije s smrekovimi vejicami.
3. Obrezovanje: obvezno spomladi, da ne pozebe. Če želite imeti lepe grmičke, jih vsake 2 do 3 leta porežite SKORAJ DO TAL od malega dalje, vsako leto po cvetenju pa le toliko, da grmiček oblikujete. Tisto leto, ko ga porežete do tal, namreč praviloma ne cveti.
Pri obrezovanju bodite kar korajžni. Če je strah prevelik, pa pustite kako vejico daljšo, za vsak slučaj. Obrezane vejice lahko uporabite kot potaknjence. Ob primerni vlagi se lepo ukoreninijo.
Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a lunca » 26 apr 2008, 16:24

Danes sem kupila 6 sadik sivk (približno 15 cm). Pa me zanima, če moram kaj ščipati vršičke čez leto da bo bolj bogata, ali jo pustim rasti.

Še eno vprašanje: je res da okoli sivke nič ne raste?
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 26 apr 2008, 18:58

Lunca, vršičkov NE ŠČIPAJ!! ker boš s tem preprečila cvetenje.
Po cvetenju pa sivko lahko oblikuješ v željeno obliko, vendar lahko porežeš največ tretjino dolžine poganjkov. Na tak način boš spodbudila lepo razraščanje in si zagotovila vsakoletno bujno cvetenje.

Pod sivkami lahko raste vsaka rastlina, le da sivke precej hitro rastejo in zato zadušijo vse okoli sebe, morda zato prevladuje tako mnenje...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a turururu » 26 apr 2008, 21:07

Posajenih imam kar nekaj grmičkov sivke, letos je že tretje leto. Pred zimo jo vedno obrežem kar precej in pokrijem s smrečjem. Vedno lepo prezimi, tudi pri večih sosedih, čeprav nisem verjela, da je to na gorenjskem sploh mogoče.
Lep dan!
turururu
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 13 mar 2008, 20:19
Kraj: radovljica

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 06 maj 2008, 21:26

Če sivke prezimijo tudi v notranjosti, ne vem, sem Primorka. :wink:
Bi pa dodala, da sivke ne obrezujemo na pamet ampak do zrelega lesa, nikakor pa ne do tal, ker si rastlina več ne opomore. Sivko obrezujemo vsako leto redno sicer notranjost preveč oleseni, grm se prevesi in odpre in ni več lep.
Na Primorskem jih obrezujemo po cvetenju konec poletja, v notranjosti pa lahko tudi spomladi preden rastlina odžene. Vedno par cm od olesenele notranjosti in samo polzrel les.
Sama je imam okoli hiše ogromno. Okoli sivke rastejo tudi druge rastline vendar en tak mali grmiček sivke, ki je na začetku visok okoli 15 cm, zrase v grm, ki je visok skoraj 1,5m in skoraj toliko tudi širok. Ko jo pa obrežeš pa ostane manj kot pol grma.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Igy » 10 apr 2009, 09:52

Upam , da mi kdo odgovori .
Te dni sem prišel do dveh sadik sivke , pa me zania kaj moram storiti preden ju posadim.
Hvala in LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a sasok » 11 apr 2009, 13:12

V celini, natančneje na štajerskem normalno prezimijo, naj bo le dobro odcedna prst. Letos je bila zima precej huda, pa so vse prezimile, tudi potaknjenci. Zrastejo pa tudi velike, imamo eno, ki jo vsako leto obrežemo pa je že čez pol metra velika.
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a pikola » 23 jun 2009, 13:00

ne vem če paše moje vprašanje semle, ampak useeno: ali slučajno sivka odganja komarje? rada bi namreč posadila kako raslino pred hišo v upanju da bo taka naravna zaščita odganjala komarje. ali taka rastlina sploh obstaja? :?
pikola
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 29 maj 2008, 08:57

OdgovorNapisal/-a fresia » 23 jun 2009, 15:25

Sivka odganja uši pa tudi rdeče polže. Zdaj mam čez 200 potaknjencev in se ne grem več teh polžev je na miljone, sedaj jih bom pa zafrknila in bom povsod nasadila sivko. Jo hočejo pojest, sam kar počrnijo :D
Komarje pa muhe in ostali mrčes odganja paradižnikovo perje. Mi ga damo vedno v vazo in pomaga,....
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 23 jun 2009, 18:13

Tole s paradižnikom drži. Odkar imam v koritih na balkonu namesto rož posajene paradižnike, komarjev v spalnici sploh ne opazim, medtem ko jih v drugih sobah kar mrgoli...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a pikola » 23 jun 2009, 23:00

oh, paradižniki niso glih lepi no, za jih met v koritih pred hišo ;) a so kakšni posebni, ali obični? malo sem brskala po netu kjer pišejo naj bi odganjale komarje še naslednje rastline: dišeča pelargonija, lovor, melisa, marjetice,... je kdo že preizkusil?
pikola
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 29 maj 2008, 08:57

OdgovorNapisal/-a orhy » 24 jun 2009, 00:11

pikola jaz imam tudi paradižnike na balkonu.
Na ograji so krita z rožami, spodaj pa korita z razno zelenjavo, eksotiko, sadjem... in sem presrečna, ko stopim na balkon, kot "v naravo". :D
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

Re: lavendel-sivka

OdgovorNapisal/-a organik » 25 maj 2011, 12:22

Pozdravljeni
Jaz pa sem posadila sivko in sedaj mi lepo cveti. Ker nimam prakse s tem, me zanjima, kaj moram narediti, da dam sivko v bombažno vrečko in v omaro. Kdaj jo moram porezati in kako posušiti.
Hvala za odgovor.
organik
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 25 maj 2011, 10:47


Vrni se na Trajnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost