RASTLINE ZA SKALNJAK

Vprašanja in nasveti za vzgojo trajnic.
Ameriški slamnik, Lilija, Astra, Dobra misel, Fuksija, Hermelika, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a PR-ST » 11 nov 2007, 22:15

Pravljično, ah pravljica ...
Zadnjič spremenil PR-ST, dne 11 nov 2007, 23:00, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
PR-ST
Guru
Guru
 
Prispevkov: 221
Slike: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 11 nov 2007, 22:31

lahko nekaj predlagam? morda kakšen kratek opis rastline ne bi bil odveč.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 12 nov 2007, 06:55

ja, to bi bilo super.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a nasha » 12 nov 2007, 11:37

Prekrasno.
Tudi sama si urejam majhen skalnjak.
Sicer je v njem večina netreskov, encijan, planika in par cvetočih blazinic, pa seveda bor ruševec.
Lp Nasha
nasha
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 12 okt 2006, 12:43

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 18 mar 2008, 16:51

Posejala sem encijan. Danes sem posajena semena vzela iz hladilnika, kjer sem ga imela na stratifikaciji. Kako dalje? Po navodilih mora kaliti v temnem prostoru. Ne piše pa, ali na hladnem ali pa pri sobni temperaturi. Lahko kdo pravilno svetuje? Hvala vnaprej!
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Alpigena1 » 04 feb 2009, 14:23

Pozdravljena,

verjetno sem malo pozna z odgovorom, a vseeno.

Semena encijana se sejejo tam avgusta zunaj v senčno gredo ali nižjo posodo tam do 10cm. Semena potrebujejo ca. 2-4 tedne od +18 do +22 stopinj. Da encijan kali v temi ni mišljeno tako, da ga postaviš v temen prostor ampak se semena samo posipajo s tanko plastjo zemlje, da niso na svetlobi. Zemlja mora biti ves čas vlažna, vendar ne mokra. To lahko zagotoviš tako, da gredo ali posodo pokriješ s steklom in preprečiš izsušitev zemlje. Pozno jeseni odstraniš steklo in vse skupaj pustiš lepo čez zimo zunaj. Semena sedaj potrebujejo 4-6 tednov temperature od +4 do -4 stopinj. Pri tem je zelo koristno, če na to posodo ali gredo pade sneg, ki zagotavlja kontinuirano temperaturo in poleg tega zaradi taljenja pronica v zemljo in tako povzroči, da se semena napihnejo od vlage in počijo. To olajša, da kalček lažje pride iz lupine. Sedaj se začne proces kalitve, vendar semena še ne bodo pokukala iz zemlje, saj se mora temperatura vsaj še 4 tedne postopoma dvigovati iz +5 do +12 stopinj. Ko so vsi ti pogoji bili zagotovljeni, bodo rastline tam nekje na začetku poletja pokukala iz zemlje. Od tu pa do cveta pa je še kar dolga pot, saj moraš te mlade rastline sedaj presaditi v apnenčasto in zelo odcedno zemljo, jih imeti v senci ali polsenci, pozimi malo zaščitene pred prehudim mrazom in vlago in če ti to uspe zagotoviti vsaj 2 leti, ti bo encijan tudi zacvetel.

Pa še največje napake, ki jih delajo mnogi.

Torej semena, ki potrebujejo stratifikacijo se nikoli ne daje v hladilnik ali zamrzovalnik, saj nikakor ni mogoče posnemati temperatur v naravi, ki se nikoli ne spustijo naenkrat iz 20 stopinj na -5 in obratno. V naravi gre to postopoma. Poleg tega se v zamrzovalniku prehitro začne raztezati zmrznjena voda v semenskih celicah in celične membrane ne morejo tako hitro zagotoviti izravnavo osmotskega pritiska. Celične stene se raztrgajo in seme je mrtvo.

Kot vidiš je vse odvisno od narave in uspeh ni vedno zagotovljen, zato pa imajo encijani tudi ustrezno ceno.
LP

A
Alpigena1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 08 avg 2008, 19:37
Kraj: Podpurflca

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 04 feb 2009, 16:54

Hvala, Alpigena1 za izčrpna navodila.
Kar se moje lanske setve tiče: je, kar je. Bolj ali manj sem ravnala po navodilih na vrečki kupljenega semena encijana. Ali je šlo za kakšno sorto, se ne spomnim več.

Sem pa po poteku priporočene stratifikacije v hladilniku (ne zamrzovalniku) setveno posodo postavila na relativno svetlo in hladno mesto na prostem (2.polovica poletja) in kmalu je vzklilo mnogo sejancev. Koliko sem jih potrebovala, sem jih prepikirala (ker sem mi je zdelo, da to potrebujejo) in proti koncu septembra sem jih presadila raztepeno na razne konce vrta in večina je lepo počasi rastla naprej.
Pravzaprav sem z vzgojo encijana ravnala približno enako, kot z vzgojo mačeh. Le-te so mi pa dobro uspele.

Žal imam na vrtu premalo idealnega rastišča, primernega za encijan. Še bolj me skrbi letošnja mokra zima. Upam pa, da bo nekaj rastlinic, vsaj tiste v dobro odcedni prsti, zimo uspešno preživelo.
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor


Vrni se na Trajnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost