Mladički kaktusov

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Mladički kaktusov

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 18 feb 2004, 11:47

Ali je bolje mladičke pustiti pri matični rastlini, ali je bolje mladičke odstraniti. Kako to vpliva na rast enih in drugih? Ali vpliva tudi na cvetenje?
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 20 feb 2004, 01:02

Ojla,

po moje je odvisno od kaktusoljubca kako rastlino si želi imeti. :wink:
Jaz naprimer redno cufam vse stranske poganjke :twisted: pri večini kaktusov, so pa Mamillarije, ki morajo rasti v gručah in bi bila ena sama grozna za pogledat.
Sigurno vpliva odganjanje stranskih ali stebelnih poganjkov na samo cvetenje, saj je cvetenje zaradi razmnoževanja, če pa se kaktus lahko razmnoži drugače... :? ja zakaj bi se pa pol z cvetenjem in semeni matral?
Sej nisem v mojo teorijo 100%, sam logična mi pa je, sploh pri tistih sortah, ki ne marajo redno cveteti! :?

Stranjski poganjki imajo "noge" že v zemlji, stebelni podtaknjenci (zelo radi jih delajo nekateri Echinopsisi) pa sprva delajo koreninice v luftu, potem pa zaradi velikosti in teže odpadejo in imajo tud oni kmalu noge v zemlji.
Kolegica ima (Echinopsise svetlo roza) posajene v gručo (kot so se sami namnožili), pa ne zgleda slabo (ko cvetijo je cel kup cvetja), le gužva je zelo velika in zaradi nje se mi zdi, da tudi najstarejši "ata kaktus" rase počasneje.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JEMA » 20 feb 2004, 09:01

Tudi jaz pri Echinopsisih odstranjujem mladičke. Se mi zdi, da s tem manj izčpravam matično rastlino, ki tako lahko porabi več moči za cvetenje. Poskušam pa to naredit čim bolj zgodaj, da brazgotina ni prevelika. Prav brazgotine, ki ostanejo na mestu, kjer je rasel mladič, je drugi razlog, zakaj jih odstranjujem. Na začetku mi je bilo še škoda te mladičke metati stran, sedaj, ko pa jih imam kakšnih 20, jih neusmiljeno mečem v smeti. Verjetno je vsak kaktusar na začetku imel enake težave.

Kar se pa tiče ostalih, je tako, kot je napisala Klavdija - odvisno od tega, kaj ti je bolj všeč. Za nekatere vrste sem slišal, da celo bolje uspevajo v skupinah, tako da ti priporočam, da se za kaktus, kjer ne veš, kaj bi naredil, ali odločiš po občutku ali pa pogledaš v literaturo in hitro boš videl, kaj je prav.

LP, M
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 20 feb 2004, 17:31

Ojla Jema,

ker se bliža čas barantanja z podtaknjenci, te prosim, da tiste male, ki jih neusmiljeno mečeš v smeti, letos prišparaš. Verjetno jih bo marsikdo od nas vesel, sploh če jih še nima v svoji zbirki. Sej na "boljšjaku podtaknjencev" se pa vidmo ne :?:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a renee » 03 mar 2004, 15:25

:arrow:
Zadnjič spremenil renee, dne 01 dec 2007, 10:57, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a belladonna » 03 mar 2004, 20:23

Pozdrav! Zanima me,kdaj in kje bo "bolšjak podtaknjencev"? hvala in se vidimo...
belladonna
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 okt 2003, 19:27
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 04 mar 2004, 00:04

tudi mene zanima, kdaj bo to?

Mogoče se bo dal narediti kak online "katalog" prej ;) izvedljivo je.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 04 mar 2004, 01:22

Ojla,

ja kolikor jaz vem smo nekaj momljali in se dogovarjali za to pomlad :arrow: samo dokončno dogovorili se pa nismo NIČ :!:

Najbrž bi bil že čas :idea: zato predloge na plan :wink:

KJE?
KDAJ?
KAKO?
ZAKAJ-no zato, da si zmenjamo izkušnje in podtaknjence, pa da se imamo fajn, ne :?:

BoGo, pri tvojem predlogu me zanima na kak način bi si pa potem "rezervirali" podtaknjenec oz. v primeru, da bi en podtaknjenec hotelo imeti več ljudi - kako bi potem določil "lastnika"?

PS:Belladonna se vidmo!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Kaktusi za zamenjavo Leopold Scheicher

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 04 mar 2004, 09:19

KAKTUSI ZA ZAMENJAVO

Echinofossulocactus crispatus 1kom velikost 4 cm
Echinopsis silvestrii 1 kom podtaknjenec višina 5 cm
Echinopsis Oxygona 1 kom mladiček 1 cm
Parodia (nepoznana) 4 kom mladički 1,5 cm, cveti rumeno
Parodia lauii 1 kom višina 6 cm
Oroya peruvianus 1 kom potegnjena v višino (podarim)
Opuncija zajčja ušesa 1 kom višina 5 cm
Weingartia phyloquensis 2 kom mladiča velikost 2 cm
Zygocactus truncatus 1 kom odrasla rastlina
Cleistocactus winteri 1 kom odrasla rastlina
Mammillaria elongata 1 kom odrasla rastlina
Euphorbia Suzanne 1 kom odrasla rastlina
Aloja 1 kom odrasla rastlina
Opuntia subulata monstrosa 1 kom odrasla rastlina
Drevesasta aloja 1 kom odrasla rastlina
Epifil kraljevski kakt 2 kom cveti rdeče (višina 10 cm)
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 07 mar 2004, 18:03

Ja no jaz sem si sredi toplega februarja že mela roke, da bo letos hitro toplo pa bom že marca lahko presajla kaktuse :lol: , zadj pa je zunaj sneg in ni nič s tem. :cry:

Torej kdaj bo menjava? Jaz mislim :idea: , da bi se moral najprej staliti sneg :wink: Potem pa se zmenimo na eno lepo sončno soboto :P
Kje? na pol poti, da bo fer :twisted:

Leopold: sedaj si nam pa dal dela! Zdej bo treba pa slikce iskat, da vidimi, kaj ponujaš :lol:

Jaz bom imela za podarit cel kup crassule ovata (20-25cm velike pa malo manjše 10-15cm) pa nekaj opuncij (različnih sort), agave americana (velike in majne, ampak jih še nisem preštela), aloe hildenbrandtii in aristata, podtaknjence za kalanchoe thyrsiflora, kakšen epifil in še kaj bom našla med presajanjem. Predvsem tiste rastline, ki se rade in hitro razraščajo.
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 21 mar 2004, 20:28

Ojla poldi,

mene pa iz tvojega spiska zanimajo:

-Oroya peruvianus 1 kom potegnjena v višino
-Cleistocactus winteri 1 kom odrasla rastlina
-Euphorbia Suzanne 1 kom odrasla rastlina

Ker nimam še imen za svojo celotno zbirko (N.buiningiia pa nista enaka) ti žal ne morem poimensko našteti podtaknjencev, ki jih bom imela. Mogoče se bo dalo slikovno kaj spacat :?

Zanima me še kake barve cvetov ima tvoj E. silvestri (sama imam rdečga) in Echinofossulocactus?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 22 mar 2004, 13:22

Oroyo peruvianus podarim. Ko sem lani šel na dopust, sem tajnici naročil naj malo popazi na moje kaktuse. Ko sem prišel v službo je vse stalo v vodi. Ostale sem še rešil, oroyo žal ne. Mogoče, bi se napako dalo omiliti, če bi bila poleti na močnem soncu (predlog Rovška zvoneta).
Kakorkoli že, če se spomladi vidimo, vse kar imam zložim v škatlo in prinesem.
Silvestri je rdeč, Echinofossulocactus je varieteta crispatus, je pa še premajhen za cvetenje, oz še ni cvetel.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov