Dnevnik povprečne fige v Celju

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Dnevnik povprečne fige v Celju

OdgovorNapisal/-a lovro » 04 jun 2007, 01:05

Če bi bil nor, bi rekel, da bom pustil figi, da govori skozi mene. Nisem toliko nor, da bi to dovolil. Sploh pa ne figi.

Poskusil bom voditi neke vrste dnevnik fige, ki že veselo raste na vrtu.
Stara je malo več kot mesec dni, njen najboljši prijatelj pa je modrikasti kačji pastir (ali pa nekdo, ki je modrikaste barve in se dela, da je kačji pastir), ki najraje sedi na njenem najvišjem listu. O čem debatirata, ne vem. Mogoče kaj o liniji najmanjšega odpora.

Ko je oblačno, proti oblakom steguje svoje liste, da so skoraj pravokotno na tla (pretiravanje), ko pa sije sonce, pa katerega sramežljivo zaviha, kot da bi hotela reči, da toliko pozornosti spet ne rabi.

Na kratko sem jo opisal. Slike prilepim kmalu.
Zadnjič spremenil lovro, dne 31 avg 2010, 21:35, skupaj popravljeno 1 krat.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a lovro » 06 jun 2007, 00:22

Začelo se je s tremi stebelci, ki so še pred dobrim mesecem rasla iz potaknjenca. Če bi jih raslo sedem, bi se slišalo bolj pravljično. Pravljice imajo lahko dober ali slab konec - odvisno za koga navijaš. Včasih sem navijal uro, včasih ušesa mlajšemu bratu, včasih sem bil tako zaspan, da sem bratu navil ušesa, budilko pa potrepljal in šel spat. Sploh se ne rabite spraševati, koga sem lopnil, ko je zjutraj zvonila. Tiste čase smo doma res porabili veliko leda… Čudi me, da se že dolgo nisva slišala.

No, začelo se je s tremi stebelci. Dve sem po nasvetu uporabnika tega foruma g. Tinka porezal do tal, da bi dovolil natakarskim koreninam, da zvrhane pladnje, ki jih pripravljajo kuharske korenine nekje tam spodaj, polagajo na mizo le enemu jedcu in ne trem.
Priložena je obljubljena slika vrvice mojega fotoaparata in še treh stebelc v ozadju.
Slika
Priponke
vrvica in figce.jpg
(193.21 KiB) Prenešeno 31 krat
Zadnjič spremenil lovro, dne 21 maj 2010, 09:34, skupaj popravljeno 4 krat.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a lovro » 17 jul 2007, 16:48

Že dolgo se nisem javil, a je bolje, da zanemarjam forum kot pa figo.
Stara je že dobra dva meseca in pol. Kako ji gre? Mislim, da ji je je malo vroče, ampak dokler je ne podre kak orkan (kar mislim v popolnoma nevulgarnem smislu), ki zna zaradi tega norega globalnega segrevanja kmalu divjat tudi po Celju, se nima kej pritoževat.

Slika fige, stare dva meseca (meni se zdi, da je precej zrasla):
Slika
Zadnjič spremenil lovro, dne 21 maj 2010, 09:35, skupaj popravljeno 1 krat.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a nasha » 17 jul 2007, 19:35

Vidim, da tvoja figa lepo napreduje.
Zanima me, ali si dobil podtaknjenec ali vejico s korenino.
Našla sem rdečo figo enkratnega okusa, pa me zanima ali jo lahko vzgojim iz podtaknjenca. Stara je štiri leta, pa nima nobene mladice,da bi jo lahko presadila.
Lp Nasha
nasha
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 12 okt 2006, 12:43

OdgovorNapisal/-a tinko » 17 jul 2007, 20:21

Potaknjenci se lepo ukoreninijo. Lahko tudi raniš vejico, navežeš folijo, daš noter šoto in uležan gnoj ter povežeš še drugo stan folije. V mesecu ali dveh bodo korenine. Samo odrežeš in posadiš. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a nasha » 18 jul 2007, 11:23

Hvala bom poizkusila v avgustu, ko bom delala ostale podtaknjence.
Lp Nasha
nasha
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 12 okt 2006, 12:43

OdgovorNapisal/-a lovro » 29 sep 2007, 20:00

Pet mesecev je od takrat, ko sem ji uredil stalno prebivališče. Na srečo rabiš za to samo lopato in nekaj hrane v želodcu, si pa nočem predstavljat, kako bi bilo, če bi moral za takšne podvige na občini izpolnjevat obrazce.
Čez poletje se je na sušo odzvala tako, da je upočasnila rast in zmanjšala velikost listov (vedno sem verjel, da je pametna). Niti en dan v tistem sušnem obdobju je nisem zalil. V bistvu je nisem zalil nikoli, razen tisti prvi dan, ko sem jo posadil. Ko je začelo deževat, je spet podivjala z novimi velikimi listi. Takšna je zdaj, slikana danes. Zraven sem zapiknil štiherco, da si laže predstavljate.
Na žalost prihaja tisti fajni del, ko bo počasi treba razmišljat o zaščiti pred mrazom.

slika:
Slika
Zadnjič spremenil lovro, dne 21 maj 2010, 09:34, skupaj popravljeno 1 krat.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Kajser » 29 sep 2007, 20:36

Prava kraljica!
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a lovro » 02 nov 2007, 11:17

Če bi figo lahko enostavno izruval, bi jo z veseljem imel ob sebi vsak vikend, ker je verjetno v prejšnjem življenju bila barski pretepač. Proti ostalim drevesom in grmovjem je edina tako žilava, da ima še vse liste. Mogoče mi gre to malo v nos. Mogoče ji bom moral popoldne groziti z razbito steklenico, naj odvrže liste.
Ker nisem prepričan, če ima res tako dober imunski sistem, kakršnega kaže navzven, sem jo čez noč vseeno raje zavil.
Tu ti dam malo časopisa, da boš imela ponoči kaj za delat, če bo luna kaj vplivala na tvoj spanec, sem ji rekel. Glede na to, da je bila blaga slana, se mi zdi, da je to bila pravilna odločitev.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a lovro » 16 maj 2008, 08:32

Naj vas pomirim, če se slučajno že vso pomlad panično sprašujete, kako je kaj s tisto figo iz Celja. Živa in zdrava je, zimo je prestala brez težav. Edino vrh se je odlomil. Bo pač najvišja veja prevzela njegovo vlogo.
Nek približek kačjemu pastirju se spet druži z njo. Spet jo "foliarno gnoji" - stara navada, železna srajca.

Lepo se imejte, pripenjam pa še sliko:

http://pulovro.moj-album.com/album/8510917/?os=12114698
Zadnjič spremenil lovro, dne 02 jun 2008, 08:37, skupaj popravljeno 1 krat.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a tamika » 16 maj 2008, 09:37

Hmm ... očitno tale tvoja figa precej hitro raste. Jaz sem jih dobila nekaj od prijaznega Denisa in vse zelo lepo rastejo.

Evo dokaz:
Slika

Letos jih bom pustila v loncu, spomladi 09 pa presadila na stalno lokacijo. Upam, da ne bodo že letos ful zrasle, ker imam po 3 v lončku.

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a lovro » 02 jun 2008, 08:31

Sveže slike fige, ki pridno raste.

Slika

p.s. tamika, upam, da boš še pripopala kako sliko tvojih fig čez poletje, da malo vidimo, kako kaj rastejo.
Zadnjič spremenil lovro, dne 21 maj 2010, 09:36, skupaj popravljeno 1 krat.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a lovro » 28 jun 2008, 11:37

En mesec je skoraj okrog od prejšnjega sporočila, pa sem se spomnil malo slikat figo v spremstvu z dobro staro štiherco. Slikano danes zjutraj. Izgleda, da ji takšno nestanovitno vreme tudi ustreza.

Slika:
Slika
Zadnjič spremenil lovro, dne 21 maj 2010, 09:37, skupaj popravljeno 1 krat.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a tamika » 28 jun 2008, 12:18

Moje niso nič kaj bistveno zrasle od tiste slike par postov nazaj.

Imam jih namen presaditi v zemljo. Kdaj je bolje? Jeseni ali spomladi?

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a lovro » 30 jun 2008, 08:16

Jaz bi jih na tvojem mestu raje posadil spomladi - boš imela manj dela z njimi letošnjo zimo, naslednja ti pa vseeno ne uide :D. Škoda, da jih nisi že letos spomladi.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a lovro » 20 sep 2008, 15:04

Počasi bo prišla jesen, pa se spet malo javljam. Včeraj zvečer sem prišel z Lefkasa, kjer lahko človek na vsakem vogalu vidi figo. Seveda sva se s punco tu pa tam v spremljavi pasjega laježa obesila na kako vejo polno fig in se jih napokala, danes zjutraj pa sem opazil tole:
Slika
Bomo videli, kako bo z njenim bioritmom. Upam, da bo naslednje leto takole zgledalo spomladi na več vejah. Ponekod so že majhni "nastavki".
Deblo je v primerjavi z lanskim letom že precej debelo, kar je pri nas doma kar uspeh. Vsi smo bolj suhi in na dolgih nogah, naš pes je bil suh in tudi rože/okrasna drevesa izgledajo, kot da nosijo podobne gene (ne glejte mene, tu nimam jaz nič zraven :D).
Seveda sem za vse skupaj, da si boste lažje predstavljali, ponovno pograbil staro dobro štiherco in jo zapičil v zemljo. Tu je slikca:
Slika
Zadnjič spremenil lovro, dne 21 maj 2010, 09:40, skupaj popravljeno 1 krat.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

Lovro in figa

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 20 sep 2008, 15:27

Lovro, škoda, da je "dnevnik" tvoje fige bolj večmesečnik kot dnevnik. Z užitkom ga je brati.
Zanima me, ali je tvoja figa že prvo zimo preživela zunaj. Od tistega časopisa ob prvi slani v mesečni noči nisi nič napisal, kaj sta počela...
Sprašujem pa zato, ker imam tudi sama figo (pravzaprav dve, ampak druga se je šele zdaj spomnila, da ni lepa brez zelenja-pa je pognala en brst). Ona prva, dobila sem potaknjenec februarja od Tinkota (pozdravljen!!!), pa je šele poleti odgnala, sedaj pa ima celo plodič, malo večji kot tvoja in bolj okrogel. Poznavalci pravijo, da je to nastavek za prihodnje leto, ampak ne vem, zakaj se debeli zdaj na zimo? Kaj nama je s figo storiti? Naj ostane zunaj (v kotu vrta), ali jo posadim v lonec in nekam noter, kjer ne zmrzuje? Bojim se, da ji ne bo všeč, če jo grem zdaj ruvat, ko je tako zadovoljna v svojem kotičku. Lepo prosim povej, kaj bi ti naredil. LP
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a lovro » 20 sep 2008, 23:03

Me veseli, da ti je za čitat...
Meni se tudi zdi, da figi to ne bi bilo všeč - nomadstvo se je bolj prijelo pri ljudeh. Lepo jo zaščiti pred mrazom in upaj na najbolje. Predvidevam, da je še precej nizka, zato ne bo problem - malo listja ali slame ali obojega in čez povezneš nekaj, da se čisto preveč ne zmoči in potem na koncu še kje ne zmrzne. Pri moji punci so jo pokrili s plastičnim vedrom, ki je imel luknjo. Bil sem skeptičen glede luknje, sploh, ker je bila na vrhu, ampak je bilo na koncu vse okej.
Jaz sem naredil tako bolj na hojladri. Saj veš - varianta: uporabi, kar imaš pri roki (zato nisem slikal, da še ohranim nekaj dostojanstva :D ).
Imel sem en del plastične mreže, ki se je lepo zvila v tulec, če si jo dovolj glasno zmerjal in pri tem nisi varčeval s kletvicami. Ta tulec nekje premera 60 cm sem poveznil čez figo, da je bila lepo v sredini. Potem sem prazni prostor napolnil s suhim listjem (ki na koncu itak splesni, ampak na steblo ni nič kaj vplivalo - upam da se ne bom zastrupil s sadeži :D). Seveda sem kot povprečen mestni fant imel premalo listja, zato sem ostalo napolnil s časopisnim papirjem in čez vse skupaj poveznil vrečko - prišla je do polovice, tako da je "bunda" še vedno "dihala". Verjetno se je zdajle kak ekspert prijel za glavo, ampak je v tem primeru očitno delovalo. Vrečke so seveda razpadale in voda je pritekla skozi luknjice, zato sem redno menjaval časopisni papir in prekrival z novimi vrečkami.
Kaj bom naredil letos, ko je figa višja od dveh metrov, ne vem. Verjetno se bom šel malo po indijansko in delal šotore, namazan po licih vpil: hovk in v kotu vrta zakopaval bojno sekiro in take stvari (sosedi me že itak imajo za tepca od te zime, tako da ni problema).
Mogoče še to: sem prebral v knjigi V sadnem vrtu, str. 132 - Figa pozimi prenese do - 14 stopinj Celzija, problem je le pomlad, ko jo lahko uniči že -2. Ko začne poganjat in pride do zmrzali, je verjetno konec z njo.
Upam, da je kaj pomagalo.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 21 sep 2008, 12:26

Lovro, hvala za nasvet. Ampak sedaj sem v dilemi, kajti Tinko svetuje, naj ji letos privoščim zavetje v hiši. Najboljše, da vprašam figo. Ne vem, če bo hotela sodelovati... Kako si ti svojo pripravil do pogovora s teboj?
Napiši še kaj in lepo nedeljo vsem!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

Re: Lovro in figa

OdgovorNapisal/-a Pepe » 21 sep 2008, 16:41

stara postaja je napisal/-a:... sedaj pa ima celo plodič, malo večji kot tvoja in bolj okrogel. Poznavalci pravijo, da je to nastavek za prihodnje leto, ampak ne vem, zakaj se debeli zdaj na zimo? Kaj nama je s figo storiti? Naj ostane zunaj (v kotu vrta), ali jo posadim v lonec in nekam noter, kjer ne zmrzuje? Bojim se, da ji ne bo všeč, če jo grem zdaj ruvat, ko je tako zadovoljna v svojem kotičku..l. LP

Tisti plodič je jesenski pridelek. Figa jeseni ne dela nastavkov za drugo leto. Jaz je ne bi ruval, kvečjemu zaščitil deblo za vsak slučaj in okoli nje nasul precej mulča. Jaz sem jo imel za hišo od malega zunaj brez vsake zaščite in ji ni bilo hudega, res pa je, da je bila lega jugovzhodna in zelo zavetna.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

Naslednja

Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov