Dnevnik povprečne fige v Celju

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Kajser » 15 mar 2009, 23:51

Lovro? 8)
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

izgubljena?

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 16 mar 2009, 06:14

Tudi jaz se že kar nekaj časa sprašujem, kako sta Lovro in figa preživela zimo!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

prezimovanje fige

OdgovorNapisal/-a Igy » 18 mar 2009, 13:58

Če sodim po svoji figi, ki je kar občutljiva na mraz, ponavadi vedno požene iz koreni.
Prejšnji dve zimi je nisem zaščitil, pa sta bili na srečo bolj slabi zimi, mi je pomrznila samo cca 10 cmo na vrhu. Tako da je lani že dosegla 4m.
Letos pa jo bom posekal in posadil Bavarsko sestro.
LP, Igy
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a Igy » 06 apr 2009, 10:12

V trgovini Bellaflora (Celovec) so že dobili sadike Bavarske fige Violeta.
Nabavil sem jo in posadil.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a lovro » 14 apr 2009, 10:29

O!
Lepo, da vas zanima, kako je kaj s figo. Zanimivo, sploh ji še nisem dal imena.
Prejšnji teden sva jo s punco odkrila/odvila/slekla, čeprav še nisem bil najbolj za to. Malo me je strah, da bo še stisnilo kako noč, ko bom zdoma. To bi bilo za pričakovat.
Figa je še vedno OK. Trkam. Tri veje so se posušile okrog 10 cm pod vrhom, ampak mislim, da ne bo problemov. Na določenih mestih bodo, vsaj tako kaže, zrasli najprej plodovi.
Bom pomislil na vas, ko se bom nažiral do onemoglosti in se v poletnih mesecih po "biblijsko" zakrival s figovim listom ali dvema.
Prilepim kako sliko – fige, ne sebe v poletnih mesecih, vi pa držite pesti, da ne bo zmrzali.

lep pozdrav!
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a lovro » 09 maj 2009, 14:25

Lepim slike in se obračam na vas.
Pri figi so se na dveh vejah začele dogajat neprijetne zadeve. Iz očesc so lepo pognale vejice in listi - do tu je še vse super. No, zadnje čase pa opažam, da so določene žile listov postale rjavkaste in so se listi začeli zvijat, nekateri vršički pa so tudi postali suhi in skoraj prepričan sem, da tam ne bo šla rast nikamor naprej.
Je to kaka bolezen oz. več različnih bolezni?

tu so še slike:

Slika

in close-up mojih težav:
Slika
Slika
Slika
Zadnjič spremenil lovro, dne 21 maj 2010, 09:48, skupaj popravljeno 1 krat.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Igy » 11 maj 2009, 08:03

Sicer nisem prepričan, ampak mislim, da to utegne biti še poškodba od zime , ki se pokaže ko se temperature približajo poletnim in ko mora priti v vejo več "sokov" kot spomladi. Pri majih figah do sedaj tega še nisem zasledil. Se mi pa to pri marelicah vsako leto dogaja.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a lovro » 11 maj 2009, 19:50

Hvala Igy, upam, da je res to to. Imam pa tudi žalostno novico za vse, ki so imeli pri meni namen rabutat sočne, sladke smokve. Nič ne bo. Postajajo rumenkaste in odpadajo. Mogoče naslednje leto.
Lepo se mejte!
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

pa tako sem se veselila...

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 11 maj 2009, 21:25

..da so se mi že sline cedile.
Tudi pri meni je žalost, dala sem jo noter, pa jo je pobralo. Zdaj, ko je spet v vrtu, poganja nekaj micenega čisto pri tleh. Če ne bo tudi mene prej pobralo, boš čez kako desetletje rabutal pri meni. LP
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a Igy » 12 maj 2009, 09:07

Lovro, stara postaja!
Ah ne obupujta pred jesenjo.
Morata pa vedeti, da je figa mediteranska rastlina in ne uspeva ravno najbolje pod celinskim nebom. Ravno zato sem si nabavil Bavarsko figo , ki naj bi bila še najboljša izbira za naše pogoje.
Imam namreč tudi istrsko belico ki, kar dobro prezimi; z nje rabutati pa ni kaj.
Torej počakajmo do jeseni.
Če nimata bavarske fige, povejta če ne letos bom pa naslednje leto verjetno že vzgojil kaj iz potaknjencev.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

bavarska figa

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 12 maj 2009, 09:43

Oj, Igy, zapiši me med kandidate za potaknjenec bavarske fige. Sem že spraševala po njej, pa neuspešno, kaj daleč okrog pa ne hodim, sem stara zapečkarica. Hvala za prijaznost in se priporočam!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a lovro » 05 jun 2009, 12:14

Mislim, da je bila spomladanska panika odveč. Dobro, vsi plodovi so odpadli, to je res, drevo pa vseeno veselo raste.

Slika
lepo se mejte!
Zadnjič spremenil lovro, dne 21 maj 2010, 09:49, skupaj popravljeno 1 krat.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a svetlana5 » 05 jun 2009, 16:07

Zelo zanimiv dnevnik celjske fige. :P
svetlana5
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 15 mar 2009, 16:04
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a lovro » 12 sep 2009, 12:25

Včasih ponoči ne morem spati. Očitno sem se dovolj naspal v otroštvu. Takrat razmišljam vedno o eni in isti stvari: dokler se ne pojavi kaka figova gripa (F1N1), bo moja figa še vedno brezskrbno rasla na vrtu, potem pa se potopim v razpravo s samim sabo, kaj bi se zgodilo, če bi oblasti zaradi figovega virusa odredile posekati vse fige.
»Prašičja gripa je dobesedno mačji kašelj v primerjavi s figovo«, bi z mastnim tiskom pisalo na naslovnicah svetovnih časopisov. Spodaj bi bila slika goreče fige, ki kašlja dim, okrog nje pa bi junaško stali v skafandre oblečeni strokovnjaki z metalci plamenov v rokah, mimo katerih bi panično tekali ljudje z rutami in robci čez usta. Pod fotografijo bi še pisalo: S čim bosta zdaj pokrita Adam in Eva v novih izdajah biblije?
Svetovna zdravstvena organizacija razvija osvežilne robčke, s katerimi bi lahko varovali fige pred smrtonosno figovo gripo, vendar se ljudje večinoma odločajo za posek. Največja bojazen organizacije je, da bi prišlo do združitve figove, ptičje in prašičje gripe, moja pa, da bi se ta križanec vseh treh viroz združil še z virusom gripe modrih kačjih pastirjev oz. gripe nekoga, ki je modrikaste barve in se dela, da je kačji pastir.
Tu nekje se potem počasi zazibam v spanec, figa pa še naprej brezskrbno raste na mojem vrtu.
Zdaj je že res visoka. Nisem je meril, ampak mislim, da je najvišja veja visoka vsaj 3 m, če ne še več. Na vejah je tudi nekaj fig, vendar se letos ne bom slepil z lažnim upanjem, da bodo dozorele.

Slika

Slika
Zadnjič spremenil lovro, dne 21 maj 2010, 09:51, skupaj popravljeno 1 krat.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

kačji pastir?

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 12 sep 2009, 14:25

Oj, Lovro! Hvala Bogu, da sta oba s figo še živa (ker vaju dolgo ni bilo na spregled). Ampak pišem zato, ker si me pošteno prestrašil. Nad mojo (novo) mlako se vsak dan kot helikopter spreletava kačji pastir (ime mu je pastirček Lovrenc). Včasih prileti čisto do mene. A kaj če se samo dela, da je kačji pastir, kot si namignil, da bi bilo mogoče. Kaj storiti? Naj se tudi jaz delam,da sem kaj drugega oz. drugačnega kot sem? Upam na tvojo pomoč!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

pozdravljeni

OdgovorNapisal/-a masy » 12 sep 2009, 15:28

Lep pozdrav vsem.

Ker vidim da je tema o figah bi vse prav lepo prosila če ima kdo kakšen potaknjenec ali malo sadiko fige za podariti ali zamenjati za druge rastline v veselje bi mi bilo. To leto poizkušam z mandeljem da vidim kako mi bo uspeval v tako mrzlih zimah malo me srkbi.

Lp, MAša
masy
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 10 sep 2009, 17:34
Kraj: okolica Laškega

Re: pozdravljeni

OdgovorNapisal/-a Kajser » 12 sep 2009, 15:41

masy je napisal/-a:Lep pozdrav vsem.

Ker vidim da je tema o figah bi vse prav lepo prosila če ima kdo kakšen potaknjenec ali malo sadiko fige za podariti ali zamenjati za druge rastline v veselje bi mi bilo. To leto poizkušam z mandeljem da vidim kako mi bo uspeval v tako mrzlih zimah malo me srkbi.

Lp, MAša

Tem o figah je polno, uporabi iskalnik! Ta tema je Lovrova....

http://www.rastline.com/viewtopic.php?t ... light=fige

http://www.rastline.com/viewtopic.php?t ... light=fige

itd
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a lovro » 04 okt 2009, 19:50

Staknil sem virus in samo upam lahko, da ni figov virus (F1N1). Vseeno iz preventive pazim, da ne pridem preblizu figi. To delam samo zaradi ene in iste stvari: ker sem na bolniški in se moram skrivat pred sodelavci, ki bi me drugače obirali v službi: Uh, to pa mora biti huda bolezen. Nam pravi, da je že napol mrtev, na vrtu pa naredi okrog drevesa več kilometrov kot tisti ljudje na Travel Channelu.
Prvih nekaj dni sem res ležal v postelji in objokaval svojo negotovo prihodnost.
Naenkrat je okrog mene tekal Ostržek s tistim Lisjakom in Mačkom za petami in postal sem boljše volje, spodaj na vrtu pa sem takoj zatem slišal preklinjati mojstra Pepeta.
Iz tega polena ga izrezljam, je kot vrelo olje pricvrčalo v moja ušesa. Stekel sem do balkonskih vrat in pogledal navzdol. Komaj sem zadrževal solze. Na vrtu je bila podrta moja figa, nad njo pa je junaško zgrbljen stal mojster Pepe s skobljičem v rokah. Zdaj je okrog njega coklal Ostržek in kar z veje začel cufati še zeleno smokvo, zaradi česar se je držal grenko, kolikor se lesen obraz lahko drži grenko. Naredil ti bom bratca, je rekel Pepe in pogladil Ostržka po lesenih laseh, da ti ne bo dolgčas, ko bom zdoma.
S krikom sem zbudil sebe in ostale stanovalce v soseski.
Naslednje jutro sem vseeno šel na vrt, da bi se prepričal, če je vse po starem. Ni bilo. Ena figa se je odebelila in dobila rdečkasta lica.

Še slikca:

Slika
Zadnjič spremenil lovro, dne 21 maj 2010, 09:58, skupaj popravljeno 1 krat.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 04 okt 2009, 21:10

Tale Lovro se pa enkratno bere. Ali si napisal že kako prozo, roman mogoče? Iz ene dokaj navadne rastline znaš narediti tako zgodbo, da je joj. Kaj pa kaka humoreska? Ali je pisanje tvoja službena zadolžitev, če smem vprašati? Vsekakor si svetla zvezda tega foruma. Še te bom brala...
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

OdgovorNapisal/-a Zelenc » 04 okt 2009, 21:19

Tvoj figov dnevnik, Lovro, bi lahko poromal na kak literarni natečaj. Tale današnji prispevek je še boljši od prejšnjih. Kaj šele pride v nadaljevanju! Kdor zna, pa zna!

Zdaj je tudi sosedova figa deležna večje pozornosti. Sem se odločil, da ji bom osamljenost pregnal z družico na mojem vrtu.
Zelenc
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 18 sep 2009, 09:26
Kraj: Stična

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost