Ribniki in vodni vrtovi

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Ribniki in vodni vrtovi

OdgovorNapisal/-a ttoman » 12 apr 2005, 20:04

A, ne! Tako zlahka se pa ne damo 8)
Sorry, Tomih, ampak ni bilo ravno fer, da si prekinil debato o ribnikih. Ravno "razvneli smo se".

Začenjam tole nit z nekaj literature o ribnikih:

1. Vodne rastline, zbirka Moje vrtne rastline (Philip Swindells), založba Mladinska knjiga, 19994 - zelo tanka, mala knjižica (48 strani). Se mi zdi, da bolj za začetne vodoljubce

2. Vodni vrtovi, (James Allison), Mohorjeva založba Celovec, 1991 - precej o gradnjiribnikov, o rastlinah in o skrbi za vodne živali

3. Lagodno vrtnarjenje (T. Gold & M. Baumler), Učila, 2002 - bolj za lenuščke :) O ribniku je le nekaj strani, vendar dobiš kako idejo o posaditvi rastlin.

4. Creating your own Japanese garden, (Takashi Sawano), Shufunomoto, 1999 - Vse o pravilni legi skal, rastlin, artifaktov. Za ljubitelje japonskega stila. Nabavljeno prek Amazona.

5. How to build ponds and waterfalls, (Jeffrey Reid), Tetra Press, 1997 - En model je naredil ribnik, to vse lepo poslikal, dodal mal teksta in nastala je knjiga. Ribnik od luknje do rib, torej. :)

6. Nekje se mi skriva še ena o japonskih ribnikih, pa je sedaj ne najdem. Drugič.

Kaj pa ostali?
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a matic » 12 apr 2005, 20:10

Trenutno imam le tvojo drugo, se pa ogrvam za nakup knjige Koi kichi (sem prebral dobre kritike). Zelo zanimiva se mi zdi tista pod 4. točko. Ali jo priporočaš, je zanimiva?
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ttoman » 13 apr 2005, 07:42

Pravzaprav so meni vse prišle prav. V 4. knjigi avtor razlaga o vseh pravilih postavljanja skal, kamnitih poti, kako postaviti kotiček za njihov... hmm... "čajni obred"? :?
Na primeru od začetka do konca zgradi mali japonski vrt, prikaže pa tudi različne možne variante postavitev kamnitih lestencev, ograj, bambusov, kamenja... Šele, ko sem dobil to knjigo v roke, sem pravzaprav videl, koliko enih pravil obstaja pri gradnji japonskih vrtov.
Če je komu všeč japonski stil (voda, skale, bor, pušpan, azaleje, jap. češnje, jap. javorji...), potem to knjigo zelo priporočam.

Aja :D Kot zanimivost. Včeraj sem bil v Arboretumu. Kraaaasni borovci, trimani na "oblačke". Kraaaasna cena: 700.000 SIT! Kul, a?
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ttoman » 13 apr 2005, 07:57

Sorry, še enkrat. Tista druga knjiga o jap. vrtovih je:

Ortho's All About Creating Japanese Gardens, (M. Rogers), Ortho Books, 2003 - preko Amazona, tudi vse od začetka do konca o pravilni gradnji.
Pravzaprav ne vem, katero bi bolj priporočil: tole, al tisto 4. iz mojega prvega posta.
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a ttoman » 14 apr 2005, 09:44

Njah :(

Nekateri ste nekaj pravli, da je dovolj literature o ribnikih, sedaj pa vse tiho :twisted:
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a strobos » 23 apr 2005, 17:57

Pozdrav po dolgen času. Jaz pa sem šel prejšnji teden iskat kodrasti dristavec k Račkim ribnikom-nekdo je v temi manjši ribnik napisal, da ta rastlina tam raste-in ga iskali. Ko smo prehodili nekaj km poti okoli ribnikov, nismo našli omenjene rastline. Baje raste v globoki vodi. Je možno, da je še prehladno in ga še ni ali to bolj raste kje na sredi ribnika?

Lp
strobos
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 24 jul 2004, 22:56

OdgovorNapisal/-a bojči » 23 apr 2005, 21:16

ojla
kje se dajo dobiti te knjige.mal bi pokukala vanje mogoče je kaj zanimivega za videt :shock:
bojči
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 mar 2005, 21:29

OdgovorNapisal/-a ttoman » 25 apr 2005, 08:34

Bojči, vse SLO knjige, ki sem jih navedel, se dajo dobiti v večino knjižnicah. Malce pobrskaj na www.cobiss.si. Glede tujih priporočam, da najprej malce pogledaš na Amazonu. Tam ima vsaka knjiga točen opis, nekaj fotk iz vsebinw in ocene bralcev, ki so knjigo že prebrali.

LP
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

Jaz sem novi

OdgovorNapisal/-a cajo » 25 apr 2005, 14:59

Živjo!

Naj najprej povem, da sem sedaj presedel 4 ure pred računalnikom in prebiral teme v zvezi vrtnih ribnikov.

Tudi sam sem začel z izdelavo ribnika. Po temeljitem premisleku sem se odločil za zidanje (ne betoniranje temveč zidanje) z kamni.
Prebral sem ogromno literature in povsod spraševal po nasvetih. Po vsem prebranem in slišanem sem se odločil za zidanje, vendar, šele danes sem prebral ta forum in vidim, da ne poznam še vsega.
Zelo sem zadovoljen s tem forumom in vas prosim pišite še naprej. Jaz vas bom sproti obveščal o poteku gradnje vi mi pa lahko že sedaj kaj svetujete.
Sam sem nakupil že mnogo stvari za izdelavo ribnika in poznam cene vsega pri nas in v tujini (Avstriji) sem zelo racionalen (gorenjc) tako, da me bo izdelava stala okrog 200.000 lahko pa bi me (za enak projekt) vsaj 2x več.

Odprt sem za nasvete jih sprejemam lahko pa tudi kakšnega dam!
:idea:

Ok dijo
LP cajo
cajo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 25 apr 2005, 12:35
Kraj: jesenice

akare

OdgovorNapisal/-a cajo » 25 apr 2005, 15:14

Ja pa še nekaj:

Doma imam akvarij, notri imam akare, ki se veselo razmnožujejo.

Če kdo rabi Akare (zastonj), naj sporoči.
LP cajo
cajo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 25 apr 2005, 12:35
Kraj: jesenice

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 25 apr 2005, 15:18

Pozdravljen med nami,

lepo, da imamo še enega novega člana(Čuj Tomaž bo res treba društvo ustanovit :wink: )

Strobos, verjetno je res še premrzlo, sem pa napisala, da je morda tam možno najti bleščeči dristavec potamogeton lucens, v zadnji številki Mojega malega sveta je bila objavljena telefonska številka nekoga, ki dela v Botaničnem vrtu - Rače pri Mariboru., bom poklicala in vprašala, če se da zadevo dobiti ali kupiti. Vam sporočim.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 25 apr 2005, 16:53

Ojla Cajo,

mene pa zanima kako bos kamne skupaj spopal-najbrz bo kaj betona ne? A ni moznosti, da ti pozimi beton poci in zacne ribnik pusctati? Betonski bazeni so ponavadi pozimi spraznjeni, kar pa za ribnike ni uporabno.
Kako velikega pa mislis delat? Kateri kamen mislis uporabit?
Daj malo vec nam napisi-sem sama tudi nekako v fazi nacrtovanja, pa me zanima kako si prisel do ideje o kamnitem ribniku.
Zadnjič spremenil Klavdija, dne 26 apr 2005, 21:29, skupaj popravljeno 1 krat.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ttoman » 25 apr 2005, 20:02

Ojla, vodoljubci.

Cajo, si res dobro preštudiral tisto o betonu in kamenju? Zima, razpoke, menda naj bi tudi beton kot tak nekaj časa "zorel", preden bi dal noter življenje. Sicer pa, če že toliko časa študiraš zadevo, potem si verjetno dobro naredil domačo nalogo.

Ostali vodoljubci: Kako rešujete težavo z mehko vodo? Koliko imate kaj kH in gH? Mate kak dober recept, da bi se recimo kje na slapu kaka mešanica kamenja,peska, kajpavemkajševse... počasi topila in preskrbovala vodo z ustrezno trdoto? Mate kako idejo? Nekje sem našel tole, ampak mi ne diši preveč:

I am using Calcium Chloride and Sodium Bicarbonate in my hatchery. Simply: Go to a pool supply store and get Calcium Chloride (CaCl2) and Sodium Bicarbonate "baking soda" (NaHCO3). You can get baking soda form a grocery store as well. Mix one portion of CaCl2 with two portion of NaHCO3. Dissolve in a large container. Add to your pond in portions.


Čim več idej, prosim. OK, razen kemije in stalnega dolivanja vodovodne vode. Rabimo kako INOVACIJO :)

He, he, Tamara. Vidiš, društvo ne uide... Slej ko prej...
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a matic » 25 apr 2005, 20:14

Mogoče apnenčasto kamenje?
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ttoman » 25 apr 2005, 20:17

Sicer ne vem, ali je to apnenčasto kamenje, ampak mam pooolno belih rečnih prodnikov po dnu in policah ribnika. Ni kaj prida efekta.

LP
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a matic » 25 apr 2005, 20:54

Probaj znižati pH. Kje pa so ti prodniki nabrani (če niso na Pohorju, potem verjetno so apnenčasti)? To lahko tudi preizkusiš. Če imaš sredstvvo za nižanje pH ali pa kako kislino, to zliješ na kamen in če se peni, potem to je apnenec.
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cajo » 25 apr 2005, 21:50

Živjo!

Nisem pričakoval tako hitrega odziva na moj "članek".

Ja seveda največji problem pri zidavi oz. betoniranju ribnika je pokanje le tega. Ta pojav bom v svojem primeru rešil na sledeči način:

1. Bom na zemljo položil dve plasti PVC-polivinila, da se beton lepo in gladko zalije.
2. Bom v beton dal železno mrežo, ki se uporablja pri gradnji hiš in prav tako preprečuje pokanje betona.
3. Bom delal zelo kvaliteten beton, moči 400 kar pomeni da bom v kubik betona dal 400 kg cementa (za hiše se uporablja do 300)
4. Najpomembneje pa je dodatek betonu - HIDROMAL P. Ki se meša 2%-no. Jaz bom dal 4%. Ta poskrbi za bolj kompakten in prožen beton.

Naj povem, da je zelo pomembno, da je ribnik potrebno zabetonirati naenkrat in največkrat poči ali pušča ravno tam kjer se stika stari in novi beton. Ker jaz ne bom zmogel zabetonirati vse naenkrat bom med starim in novim betonom uporabil emulzijo, ki se dobi tudi v Merkurju.

Kljub vsemu je treba tak ribnik ko ga narediš vsaj 4 dni mokriti, da ne bi popokal zaradi premočnega betona in prehitrega sušenja.
_______
____ / \
/ \ / \
____/ \__/ l
l l
l___ __ l
\ / \ /
\____/ \ /
\______/

No moj ribnik bo z tlorisa take oblike dolžina je 6m širina je 3m globina je 1.2m.

Prvi manjši prekat je namenjen za bio filter drugi pa dovolj globok za prezimovanje rib.

Nasvidenje srečno.
LP cajo
cajo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 25 apr 2005, 12:35
Kraj: jesenice

OdgovorNapisal/-a ttoman » 25 apr 2005, 21:50

pH mam OK. Vedno med 7 in 7,5.
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a matic » 25 apr 2005, 21:57

Cajo, mnogi v beton dodajo še steklena vlakna, za še večjo trdnost.
Ttoman- pH 7 je nevtralen, se pravi da imaš ti nevtralen do bazičen. Apnenec se pa topi pri nizkem pH-ju- kislo. Če bi malo znižal pH, bi se ti kamni bolj topili- trdota bi rastla.
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cajo » 25 apr 2005, 22:25

STEKLENA VLAKNA!!!!????

Imam jih!!!
Vendar NE!

V začetku načrtovanja sem pomislil na vlakna in jih nabavil. V razgovoru z nekim gradbenikom sem izvedel, da se vlakna uporabljajo največ za estrihe (tla v hišah), katerim zaradi vlaken ni potrebno dodati mrež. Taka tla se delajo iz zelo suhega betona, ki je nato porozen in diha ter zelo trden. Gradbenik pove tudi, da vlakna niso primerna za ribnike ravno zaradi poroznosti ter da taka vlakna štrlijo ven iz betona in je možno da bi zraven vdrla voda, ki nato zmrze, poveča volumen in pokanje je neizbežno.

Pove tudi, da se pri sodobnih gradnjah kletov le ti delajo iz čistega vibriranega betona znamke 300 in ko je ta vibriran, ni nikakaršnih možnosti, da bi vdrla voda.

Pri meni je problem samo to, da jaz pri zidavi ne bom mogel vibrirati betona ampak ga bom sam žokal kolikor bom lahko ter skušal iztisniti mehurčke.
Torej če bi ribnik zašolal, obdal z mrežo in zvibriral = 100% uspeh.
LP cajo
cajo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 25 apr 2005, 12:35
Kraj: jesenice

Naslednja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron