Kako narediti cepič za cepljenje limone

Diskusija o sadju.
Jabolka, Hruške, Borovnice, Jagode, Kivi, Grozdje, Maline, Robide, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Kako narediti cepič za cepljenje limone

OdgovorNapisal/-a nejco2 » 01 jan 2008, 18:34

Zdravo!
Teorijo cepljenja sadja sem ze nekako naštudiral.Nekje avgusta se bom spravil cepiti podlage vzgojene iz limonine koščice,cepil bom na način T-okulacija in me zanima kako naj naredim cepič.Vem da moram vcepiti oko ,ampak si ne moram predstavljati tega očesa. Je to mogoče tist del iz katerega poganja list? Ker na svoji limoni ne vidim,nobenih očes,samo neke igle in liste.
LEP POZDRAV JeRnEj
nejco2
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 29 nov 2007, 13:08
Kraj: krško

OdgovorNapisal/-a babaco » 01 jan 2008, 18:57

Cep vzemi iz srednje tretjine zunanjega enoletnega poganjka. Speče oko med listom in poganjkom tam zagotovo je, vendar očem težko vidno.
kaki
babaco
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 93
Pridružen: 27 okt 2007, 19:03
Kraj: vrhnika

OdgovorNapisal/-a nejco2 » 01 jan 2008, 19:20

A potem samo list odrežemo in iz tistega naredimo cepič?
Tako naredimo za vsako sadje?
Za to se vam res zahvaljujem,ker mi nikakor ni slo v glavo to speče oko,zdej si pa ze bolše predstavljam.
LEP POZDRAV JeRnEj
nejco2
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 29 nov 2007, 13:08
Kraj: krško

OdgovorNapisal/-a babaco » 01 jan 2008, 19:38

Ja vendar pusti del peclja, čez 2-3tedne se ga dotakni, če odpade si uspel,lahko pa odpade že prej sam. Ja okulacija je najbolj razširjeno cepljenje, tudi v drevesnicah. Sam na jablanah uporabljam cepljenje za lub.
kaki
babaco
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 93
Pridružen: 27 okt 2007, 19:03
Kraj: vrhnika

OdgovorNapisal/-a solinar » 01 jan 2008, 19:54

Pozdravljeni!
nejco2, to boš lahko storil že pred avgustom, ko bo Tvoja limona "mežena".
Pa cepljeno mesto poveži z cepilno gumico :!:
babaco Ti je dobro svetoval!
solinar
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 04 nov 2007, 18:52
Kraj: Ob Savi

OdgovorNapisal/-a nejco2 » 01 jan 2008, 21:42

Zdravo!
kako pa pripravite podlago za jablano? Jest bi jo vzgojil iz nule. Za slivo vem da lahko uporabim divjak, za jablano pa ne vem.
LEP POZDRAV JeRnEj
nejco2
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 29 nov 2007, 13:08
Kraj: krško

OdgovorNapisal/-a nejco2 » 01 jan 2008, 21:48

Kaj pa pomeni da je limona "mežena"?Kdaj pa je najbolši čas za cepljenje? Zanima me še če je potrebno tisto kar raste nad cepljenem delom odrezati?
LEP POZDRAV JeRnEj
nejco2
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 29 nov 2007, 13:08
Kraj: krško

OdgovorNapisal/-a Kajser » 02 jan 2008, 00:03

nejco2 je napisal/-a:Zdravo!
kako pa pripravite podlago za jablano? Jest bi jo vzgojil iz nule. Za slivo vem da lahko uporabim divjak, za jablano pa ne vem.


nejco2! Morda boš prej prišel do odgovora če vprašanje postaviš v zato že odprti sorodni temi!
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a solinar » 02 jan 2008, 12:49

nejco2 je napisal/-a:Kaj pa pomeni da je limona "mežena"?Kdaj pa je najbolši čas za cepljenje? Zanima me še če je potrebno tisto kar raste nad cepljenem delom odrezati?

Sam cepim takrat, ko sta podlaga in cepič v polni rasti, da lahko lubje ločim od lesa in z lahkoto vstavim cepič, (sam sem uspešno cepil limono na oko že junija) cepim pa nekako do srede septembra ( jaz nisem profesionalec, rad pa preizkušam).
Nekaj dni pred okulacijo divjak limone okopljem in dobro zalivam. Divjaku pred cepljenjem porežem vse stranske veje.
Cepim ponavadi zaradi sigurnosti na dveh mestih nekako 20 cm visoko.
Sam šele naslednje leto, ko je oko pognalo poganjek, odrežem podlago nekako 10 cm in več nad cepljenjenim mestom, da mladiko privežem na debeljce, da se ne odlomi.
Limona ljubi sonce in vlago!
Drugače pa predlagam, da si postopek ogledaš pri nekomu, ki to zna in zraven njega tudi ti cepiš.
Listal sem ta forum in našel kar veliko uporabnih stvari o cepljenju in tudi Tebi predlagam, da to storiš, saj so nasvete dajali strokovnjaki.
Za jablano pa predlagam, da si v drevesnici kupiš primerno podlago, ali v naravi najdeš divjak- to cepiš in imel boš sadje, ki ga želiš in še užival boš ob uspehu.
Veliko uspeha Ti želim!
solinar
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 04 nov 2007, 18:52
Kraj: Ob Savi


Vrni se na Sadje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron