Korita za rože z vodno rezervo

Vsi pripomočki, potrebni za pravilno in uspešno vzgojo zunanjih rastlin.
Lončki, zemlja, pesek, podstavki, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Korita za rože z vodno rezervo

OdgovorNapisal/-a Martinka » 31 jan 2008, 11:49

Hojla,
mene pa zanima, kje je možno najugodneje kupiti več (20) korit z vodno rezervo, po možnosti v zeleni barvi. Kakšne so dimenzije korit?

Hvala.

Martinka
Martinka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 23 avg 2006, 21:33
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a herbi » 31 jan 2008, 12:58

Na tej strani poglej

http://www.dobracena.si/izdelki-za-vrt/ ... ivoja.html

tu sem najdla najcenejše po mojem.Odvisno kakšne velikosti bi ti rada imela.




LP Alenka
herbi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 okt 2006, 13:53
Kraj: Dobrna

OdgovorNapisal/-a Martinka » 31 jan 2008, 15:23

Herbi, hvala lepa.

LP Martinka
Martinka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 23 avg 2006, 21:33
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a rok.k » 31 jan 2008, 16:55

Tudi sam uporabljam korita z vodno rezervo. Sam bi ti priporočil, da raje odšteješ malo več denarja za bolj kvalitetna korita. Pri teh, ki ti jih je priporočil herbi je problem, da nimajo lukenj na dnu korita, ki služijo odvodnjavanju. Ko se v rezervi v koritu nabere preveč vode, v pravih koritih začne le ta odtekati ven, pri teh koritih pa začne prodirati v zemljo, kar povzroči gnitje korenin.

Sam uporabljam korita znamke epoque že dve leti in sem z njimi zelo zadovoljen. Narejeni so iz trpežne debele plastike, dobi se jih v zeleni, modri, rjavi in beli barvi. Dimenzije pa so: 60,80,100cm. Res pa je, da so malo dražji.

Pri koritih z vodno rezervo pa je fino vedeti tudi to, da jih ne potrebujemo toliko kot smo imeli navadnih korit, saj rastline v njih bolje uspevajo, lahko pa jih posadimo tudi več. Sam sem imel prej na 8m balkonu 12 60 cm korit, sedaj pa imam 5 meterskih korit z vodno rezervo.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a natka » 31 jan 2008, 18:26

rok.k je napisal/-a:Tudi sam uporabljam korita z vodno rezervo.


Ali te lahko vprašam kje si jih kupil in koliko okvirno si dal za eno (1m) korito?

Hvala!
natka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 110
Pridružen: 27 avg 2006, 14:01
Kraj: Sl. Konjice

OdgovorNapisal/-a stara » 31 jan 2008, 19:21

ojla!
kupila sem zelene metrske v hornbachu -gradec-nekje 12 eur.so bol iz trde plastike.jaz sem hudo zadovoljna ,posadila sem 5 rož,kot nori sta rasli 2 surfiniji vodenka je ratala drevo stranski viseči pelargoniji pa je zadušilo.ne kupuj korit z vodno rezervo z luknjami ker boš imela mokro fasado zalivala pa boš istpo kot prej.ni res da ti zgnijejo,ko posadiš tk zalivas od zgoraj ,pa paziš na nivo vode.valda se ne smejo kopati.ko pa se razrasejo pa tk ful rabijo.men je šlo prbl 7 l vode v eno.zalivaš glede na vreme,ko ni vroče maš par dni mir,zalivala sem zmeraj od zgoraj.pa sio bile ćudovite!!!!pa še delo sem imela prihranjeno ker imam ogr.rož.
na manjših oknih sem imela manjše z v.rezervo pa z luknami zalivala sem isto kot v stara korita pa še vse mi je teklo po fasadi-
tk nabavi!!
to so moje izkušnje in sem imela manj dela čud.rože,pa suho fasado!
papa
stara
Guru
Guru
 
Prispevkov: 139
Pridružen: 14 avg 2005, 22:25
Kraj: ptuj

OdgovorNapisal/-a rok.k » 31 jan 2008, 20:04

Ok, takole je, jaz sm govoril iz svojih izkušenj, sam sem imel eno korito na odprtem balkonu, ki je bilo brez lukenj in so mi kmalu po nasaditvi poletni nalivi rože v koritu popolnoma uničili. Sam sem s svojimi koriti popolnoma zadovoljen. Kupiti se jih da v vrtnariji Reš, v kmetijski zadrugi Medvode, Vodice, ... Cena je bila pa nekje okoli 4 000 tolarjev.
Glede lukenj je pa tako, če jih imaš na oknu ima le to vrjetno nadstrešek, če jih zaliješ gledaš da ne pretiraš količine vode, pa ne bo nič teklo. Če jih imaš pa na oddprtem balkonu, se mi pa bolje zdi, da pretirana voda, ki je tako ali tako čista pade na tlakovce, in se posuši, kot pa da zgnijejo vse rože. Tudi po fasadi se voda v vročih dneh posuši v nekaj minutah. Seveda je odvisno tudi od vrste rož, ker so nekatere bolj dovzetne za vodo kot druge. Sam sem v korito posadil po 8 rastlin, vse so rasle super, že dve leti. V korito pa lahko nalijem 8,5l vode.
Zadnjič spremenil rok.k, dne 31 jan 2008, 20:43, skupaj popravljeno 1 krat.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 31 jan 2008, 20:32

pozdravljeni!

jaz osebno pa ne vidim prav nobene koristi od teh vodnih korit. Še vedno prisegam raje na korita, ki so široka 20cm in globoka vsaj 25 cm, dolga pa vsaj 1,2 m. Tako, da se mi korerenine ne "skuhajo" v najhujši poletni vročini in da ko zalijem zjutraj, to nekaj časa traja. Je pa res, da je takšna korita prav težko najti, včasih jih dobiš v kakšni zadružni trgovini na podeželju.

Jelka
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a rok.k » 31 jan 2008, 20:41

Prednost korit z vodno rezervo je v tem, da so širša, posledično gre v njih več zemlje, rastline imajo več prostora da rastejo. Druga prednost je v tem, da rastlin ni potrebno zalivati vsak dan. Nevem zakaj bi se v koritih z vodno rezervo korenine skuhale.
Tudi sam se bil skeptičen do teh korit, dokler pred dvemi leti nisem kupil enega, da poskusim, če so res kaj boljša. Nad njimi sem tako zadovoljem da sem lani vse navadne zmetal v smeti. Ta korita postajajo iz leta v leto bolj iskana, zato je tudi vedno več ponudnikov.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 31 jan 2008, 20:47

Sama imam podobne izkušnje kot rok.
Pred leti sem kupila podobna korita kot so na zgornjem linku navdušena kako so poceni. Doma sem imela že 4 Epoque korita in z njimi odlične izkušnje. Ta druga korita, čeprav veliko cenejša, pa so se izkazala kot prava polomija. Že drugo leto so bila vsa porajsana. Tisti stranski vodni ločevalec je samo kos plastike, zataknjen v tirnico, ki stalno pada proč in posledično na dno pada zemlja. Hkrati je odprta pot za polže tako da je bil rezervar korita poln polžev. Voda je zastajala, posledično sem imela velike probleme ob dežju, rastline niso niti približno tako uspevale kot v Epoque koritih.
Tretje leto sem jih vrgla v smeti - brez problema, ker so bila že skrajno načeta - medtem ko so Epoque še vedno kot nova.
Zame je med enimi in drugimi ogromna razlika.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 31 jan 2008, 20:55

sem sedaj iskala slike teh epogue korit na googlu pa nič našla. Kje pa jih kupujete?
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 31 jan 2008, 21:09

Jaz sem jih vzela v Agrariji v Kopru. Vem pa, da jih imajo tudi pri Reševih v Podvinu pa prvi so jih menda v Slovenijo prinesli.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Tisa » 13 apr 2008, 13:41

Pozdrav,

mene pa zanima, kako zalivate rože posajene v korita z vodno rezervo.
Ali kar običajno, torej z vrha ali strogo v tisti stranski kanalček, kjer se kontrolira vodna rezerva?

Hvala.
LP, Tisa
Tisa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 23 mar 2005, 13:39

OdgovorNapisal/-a stara » 13 apr 2008, 13:57

Običajno z vrha da se vredu prepoji zemlja.
stara
Guru
Guru
 
Prispevkov: 139
Pridružen: 14 avg 2005, 22:25
Kraj: ptuj

OdgovorNapisal/-a rok.k » 13 apr 2008, 18:40

V začetku je nujno, da se zalivajo ratline po zemlji, saj še nimajo razvitih koreninskih sistemov. Nato pa , ko prerastejo substrat načeloma lahko zalivaš le v tulec, vendar je vseeno dobro da zaliješ tudi zemljo, da se ne izsuši preveč. Sam imam meter dolga korita, v katere gre 7,5 litra vode. Najprej zalijem malo po zemlji, neto pa še v tulec, tako da je korito polno.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Tisa » 14 apr 2008, 09:49

Hvala za vaše odgovore.

Letos imam prvič takšno korito. Kupila sem samo enega, da ga preizkusim. Postavila sem ga na okno, ki je v celoti pod streho, je pa na močnem popoldanskem soncu. Bomo videli kako bo.
LP, Tisa
Tisa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 23 mar 2005, 13:39

OdgovorNapisal/-a rok.k » 14 apr 2008, 21:39

Boš videla z njim boš zelo zadovolna. Tudi sam sem najprej začel z enim.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a bambi » 27 apr 2010, 18:15

Koliko rastlin pa naj bi šlo v 80cm korito z vodno rezervo? Trenutno imam doma 4x surfinije in 2x milijon zvončke, bi bilo to za eno korito preveč?

Hvala in lp.
bambi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 16 apr 2006, 09:05
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a rok.k » 27 apr 2010, 18:43

Lahko bi jih posadila, vendar s tem ne boš dosegla kakšnega lepega učinka, saj so vse izmed teh rastlin viseče in bi bila velika gneča. Korita z vodno rezervo so priročna zato ker lahko sadiš rastline v 2 vrsti, spredaj viseče zadaj pokončne.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a bambi » 27 apr 2010, 22:01

Hvala. Ma ponavadi se pri teh tapokončnih zapiknem ravno v tiste, ki jih ni za dobit. :)
bambi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 16 apr 2006, 09:05
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Pripomočki za vzgojo zunanjih rastlin

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron