Šotni mah tudi v travi!

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

Šotni mah tudi v travi!

OdgovorNapisal/-a Š3K » 07 apr 2004, 18:09

Boste rekli, da nimam pojma! Ni res, šotni mah lahko najdemo tudi med travo, a pozor ne najdemo ga kjerkoli in kadarkoli. Najdemo ga lahko v času nalivov ali deževnih "dob". To pomeni, da se takrat nahaja pod večjo travo, kjer ima dovolj vlage in svetlobe. Vendar ni vsak mah šotni mah. Nekateri mahovi uspevajo tudi, ko je zemlja suha, ta ne. Če smuknemo in pogledamo pod kakšno večjo travo kaj hitro opazimo, da se pod tem mahom nahaja zeleno obarvana zemlja (seveda, da to ni nekaj veliko zelenkaste barve = malo) in s tem zvemo, da je mah tapravi, preden pa začnete iskati šotni mah vam priporočam, da si ogledate sliko, ki jo je poslal MESOJEDEC pod temo Šotni mah!
Veliko uspeha pri iskanju (ne pozabite, samo ko je deževno vreme)!

P.S. Pa ne pozabite na dežnik! :P
Š3K
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 03 apr 2004, 13:16
Kraj: America

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 08 apr 2004, 09:33

Menda nismo rekli, da nimas pojma :wink:

Hvala za informacijo!
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a izu » 08 apr 2004, 14:31

zdej bi te prosil ce nam malo razlozis kako si ga najdu
in
a mas kak kos ki bi mi ga lahko dal
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

For [b]izu[/b]!

OdgovorNapisal/-a Š3K » 08 apr 2004, 16:57

Kot sem že dejal ga lahko najdemo, ko dežuje pod večjo travo, saj ima takrat dovolj vlage in tudi trava ki pada nad njim mu daje neke vrste toplo vlažno gredo. Najdem ga lahko na travnikih, vendar na le tistih, ki ga sestavlja "močna", "lepa" trava. Lahko ga najdeš tudi pod travo pred hišo, če le te nisi kosil pred kakšnim mesecem. Zdaj, ko je deževalo bi se ga dalo nabrati, vendar ne misli, da ga je na kg, malo ga je!
Večjo količino pa se ga da nabrati na barjih, kot je povedal mesojedec.

Lep pozdrav!

P.S. Jaz sem ga nabral le za potrebe mojih dionej (sorry izu, nimam velikih količin)
Š3K
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 03 apr 2004, 13:16
Kraj: America

OdgovorNapisal/-a izu » 08 apr 2004, 20:24

ja jaz bi rabil samo eno majckeno zaplato
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a Jure » 10 apr 2004, 21:38

Tole bo pa bolj kriva vera.

Šotni mah in trava se izklučujeta. Ali z drugimi besedami, tam kjer raste šotni mah, tam trava ne raste in obratno. Vzrok je v tem, da šotni mah ne more rasti, če je v podlagi apnenec ali dušik. Trava pa ne more rasti, če v podlagi ni dušika.
Šotni mah zakisa svojo okolico na pH 3,5 do 4. Potem v tem substratu najdemo samo še rastline, ki to zdržijo. Lahko jih preštejemo pa prste dveh rok, med njimi pa ni trave. Vsaj ne take, običajne, kot raste na vrtu.
Mesojedke imajo podobne zahteve kot šotni mah oziroma so se prilagodile na življenje ob šotnem mahu. Vse drugo jih zavira pri rasti. Še najbolj apnenec in dušik v podlagi.
Tisto, kar vidiš med travo, so mahovi povsem drugačnih vrst, karakteristik in ekoloških vplivov. Čim zagledaš take mahove v lončkih za mesojedkami, je to znak, da je treba mesojedke presaditi v nov substrat. Drugače se lahko od njih v kratkem posloviš.

Napisano velja za veliko večino mesojedk. So tudi izjeme (mastnice, kopenske mešinke), ki prenašajo tudi ne-šotne mahove.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a romunov » 10 apr 2004, 23:56

Jure je napisal/-a:Še najbolj apnenec in dušik v podlagi.


To dobro ve tisti, ki goljufa in ne zaliva z deževnico.
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode


Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost