Za šotni mah na Črno jezero

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

Za šotni mah na Črno jezero

OdgovorNapisal/-a Jack » 31 okt 2004, 18:57

Se da dobit na obrobju Črnega jezera na Pohorju (kjer je dno jezera iz šote) kj šotnega mahu- naj bi rastli dve vrsti. Je že bil kdo tam? Bi se ga dalo nabrat kej?

Hvala za odgovore!
Jack
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 12 apr 2004, 12:37
Kraj: Brežice

Šotni mah

OdgovorNapisal/-a izi » 31 okt 2004, 19:09

Ali ni tam zaščiteno območje?


LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Jure » 31 okt 2004, 23:19

Na pohorskih jezerih se da dobit šotnega mahu na pretek. Malo je že treba gledat, da se ne puli tam, kjer bi bilo preveč vidno. Dobil ga boš povsod pod ruševjem, najleši raste pod potko. Vrsti pa nista samo dve ampak jih je kar zelo veliko. Itak jih nihče ne loči. Zaradi vzgoje mesojedk to tudi ni pomembno.
Območje je kobajagi zavarovano pred posegi v prostor. Mogoče res ne bodo nič zidali, delajo pa veselice na tem koncu, za katerimi ostane gora pločevine in plastike, razrite zemlje zaradi biciklizma, pomendrane podrasti od gobarjev. Za vrhunec so "ljubitelji narave" vsadili v vsako jezerce po par lokvanjev, da bo lepo. Minister (za okolje in prostor) pa nič.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

šotni mah

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 02 nov 2004, 15:03

Res je, da ga je na Pohorju okrog vseh jezer veliko. So pa vsa zanesljivo zaščitena. Res je tudi, da imajo nekateri tam pic-nice in še kaj drugega tam počnejo. Pa ravno takrat ni tam kakšnega naravovarstvenika ali gozdarskega inšpektorja. Pa moramo tudi mi uničevati naravo????
Lepo vas prosim ne!!!
Borut
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a izu » 07 nov 2004, 17:23

Ja borut to je čisto res.Kaj če bo šel zdaj vsak tjka po en košček mahu in bo zmanjkalo samo to nmajbrž ne bo.Najbolje bi bilo da bi tisti gojitelji ki ga imajo kajk odveč vsaj malo odstopili tistim ki nimajo in bi tisti razmnožili in bi bilo za vse dosti.Če bi se to dalo dobiti bi mogoče lahko kdo kak del akvarija(terarija) odstopil in notri gojil malček mahu.Samo kaj ko se tega ne da naresti.
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

bla

OdgovorNapisal/-a Jack » 07 nov 2004, 19:22

Če smo že pri tem.
Mesojedke rabijo šotni mah-da imajo boljše pogoje-MI delamo s tem uslugo mesojedkam in jih rešujemo pred "izumrtjem".
Pa ljudje pa menda ne mislite da vam bo šotni mah zrastel doma v dnevni sobi na parketu. Kje ga dobijo drugi-morda v trgovini?-jaz bi rekel da ne!
Če ga pa malo potrgaš pa še ne pomeni da si uničil vrsto.
Sploh pa kdo bi pa trgal šotni mah-gojitelji mesojedk,ki pa jih je itak bogi 1%.

Seveda pa ne smemo z nabiranjem pretiravati-vzameš malo in se ti doma razraste!

Če pa so že ENI takšni zaščitniki š. mahu pa mi ga potem naj podari TISTI, ker se ga v naravi ne sme nabirat.
Jack
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 12 apr 2004, 12:37
Kraj: Brežice

OdgovorNapisal/-a gregor » 07 nov 2004, 20:07

Hej,kdo koga rešuje..........bolje povprašat sociologe,psihologe, ... o teh fenomenih???

Počakajmo kakšno leto, da v Zrečah ugotovijo , da šota blagodejno vpliva na organizem.....to bodo z veliko žlico zajemali po Lovrenških jezerih.... tisti lokvanj gor je res .........neumnost človeka je velika (mogoče celo brezmejna po Bertiju Ajnštejnu).

P.S.
Baje naše vrste šotnih mahov niso dobra podlaga ....
gregor
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 04 mar 2004, 12:33

OdgovorNapisal/-a Jure » 08 nov 2004, 09:16

Gregor:
Baje naše vrste šotnih mahov niso dobra podlaga ....


Od kod ti pa ta podatek? Če naše vrste niso uporabne, katere pa so? Katere naše vrste niso v redu (imamo jih kakih 60)?
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a začetnik » 13 nov 2004, 18:23

Komplikacije :? po nepotrebnem!!!

Tudi sam sem se že velik matrov kje bi si najdu en koščk šotnega mahu...,
gledov sem ob savi pa sem najdu samo mahove,kamorkol sm šu nič ni blo podobnga slikam iz neta...

Pred 3 tedni pa sva z punco sprehajala psa in nabirala kostan,pa se nama je pes povalov v eno čorbo!!In ko sem pogledov to čorbo od blizu sem našel polje šotnega mahu, 500m od doma!!!

En neobdelan pas polja pred gozdom obrnjen proti vzhodu.Zgleda da voda zastaja ,je pa vseen dost svetlobe...Velik enih trav, spodej pa šotni mah.In nobenga zaščitenga območja.Pač kmet tega dela ne kosi ker se mu ne splača.

Nisem si ga pa še uspel nabrat...

Tko da, pot pod noge
:D
začetnik
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 16 jul 2004, 14:17
Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a izu » 13 nov 2004, 21:46

Sej jaz sem tud vsem tukaj težil da hopčem šotni mah pa nisem dobil nazadnje mi ga je učiteljica za naravo malo prinesla in se mi zdi da ni pravi ker:Smrdi in ni tak kot je na ivotovi sliki.Sedaj bom naredil eno lepšo slikco kot tisto k sm jo(Jure že ve) in bomo videli kaj je
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt


Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov