Šotni mah

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

Šotni mah

OdgovorNapisal/-a Jack » 04 jun 2007, 23:30

Na forumu je bilo že veliko povpraševanja o šotnem mahu. Priznam, da ko sem se začel ukvarjati z gojenjem mesojedk, tudi sam nisem vedel kakšen mah je to. Zato razumem vse začetnike, katere zanimajo informacije o šotnem mahu. S tem namenom sem ustvaril to novo temo, na kateri lahko izvete nekaj o šotnem mahu.

Šotni mah (znanstveno ime Sphagnum) je rod, ki vsebijo od 150 do 350 vrst mahov. Raste na močvirskih rastiščih, barjih.

Šotni mah tvori na trajno vlažnih in kislih tleh obsežne blazine, ki neprestano rastejo lahko tudi več tisočletij. Bakterij zaradi visoke kislosti v takih blazinah skorajda ni in odmrle rastline razkrajajo lahko le glive. Razkroj je tako nepopoln (pooglenevanje) in tako lahko nastanejo več metrov debele plasti šote. Takim trajno vlažnim predelom pravimo barja. V zadnji fazi razvoja šotnega barja je njegova površina dvignjena nad okolico, da izgubi stik s talno vodo in se napaja le še s padavinami (visoko barje). Taka rastišča so s hranili zelo revna, tako da poleg šotnega mahu lahko skupaj upspevajo le še redke in specializirane rastline.

Copyright: www.wikipedia.org

Slika
Slika
Slika
Jack
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 12 apr 2004, 12:37
Kraj: Brežice

OdgovorNapisal/-a Beka » 04 jun 2007, 23:40

Hvala!!

Nažalost meni ne poganja šotni mah, ampak kar navaden... Tako, da... Presajanje je na sporedu jutri!
Beka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 22 mar 2006, 16:10
Kraj: Trbovlje, Maribor

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 05 jun 2007, 11:05

Super! Pa vseeno imam še eno vprašanje. Moje Dionee ne morem kar posaditi v mah ali pač? Sicer pa moram nekaj hitro pogruntat, ker so semena vsak dan bolj zrela... :?
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a Jack » 05 jun 2007, 17:10

Ja šotni mah, če ga sprešaš :) je za semena in mlade rastlince idealen, ker je zelo mehki. Drugače ga je pa škoda.
Jack
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 12 apr 2004, 12:37
Kraj: Brežice

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 01 jul 2007, 22:30

Evo, nad našimi vrtnimi centri (ala Kalia, bauhaus...) sem obupal. :evil: Šote ne dobiš nikjer v manjših količinah, s 150 liti pa nimam kaj počet. Ima kdo kak dober nasvet, kje dobiti čisto šoto. Ali pa če jo kdo odstopi kakih 5 litrov?
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a Jure » 02 jul 2007, 08:01

V vrtnem centru Eurovrt, to je čisto zadnja drevesnica od Brezovice proti Podsmreki, imajo točno to, kar rabiš. Vprašaj Darkota.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 05 jul 2007, 15:47

Naj, naj, najlepša hvala! :D :D :D
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a Beka » 04 okt 2008, 17:45

Evo, končno mi je uspelo prit do fotoaparata. Zdaj pa prosim za strokovne usluge ekspertov za šotni mah. A je tole šotni mah ali ne? Glede na slike na intrenetu in moj mahec doma, sama ne razločim... :cry:

Slika

http://bekaf.moj-album.com/album/13768081/?os=13768084

Hvala!
Beka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 22 mar 2006, 16:10
Kraj: Trbovlje, Maribor

OdgovorNapisal/-a Jure » 04 okt 2008, 20:08

Je! :D
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a Beka » 05 okt 2008, 11:04

Jeeee!! :D
Kaj pa zdaj? A ga posušim ali kar takega vtaknem v lonček in rastlino noter? Kako vi delate? Zdaj imam vse v čisto šoti. Zmešam ali je boljši sam mah?

Hvala Jure!!
Beka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 22 mar 2006, 16:10
Kraj: Trbovlje, Maribor

OdgovorNapisal/-a Jure » 05 okt 2008, 12:25

Do sobote imaš še čas, da se zorganiziraš in prideš po recepte v živo.

Letos bo ogled mesojedk mogoč v soboto, 11. 10. od 10 ure naprej. Ob 13. uri pa bom rezerviral malo daljšo mizo v piceriji, oddaljeni 5 minut peš.

Okvirne prijave zaželjene, da ne ostane kdo brez stola.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a linana » 07 nov 2008, 21:12

Ker sem komaj zdaj dobila eno rastlinico, me zanima, kako je to s posaditvijo v šotni mah. Ga imam namreč doma. Raste okoli rododenruma.
Imam tisto - kot rog z pokrovko :oops: . Sem prebrala, da bi naj bila posajena v šotni mah.
Hvala na pomoči.
LP Lina
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a tamika » 07 nov 2008, 21:26

Šotni mah dobiš v Kaliji po 4 €!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a izolan » 08 nov 2008, 00:37

linana je napisal/-a:Ker sem komaj zdaj dobila eno rastlinico, me zanima, kako je to s posaditvijo v šotni mah. Ga imam namreč doma. Raste okoli rododenruma.
Imam tisto - kot rog z pokrovko :oops: . Sem prebrala, da bi naj bila posajena v šotni mah.
Hvala na pomoči.
LP Lina


Ta mah, ki praviš da ti raste pri rododenrumu, ni tapravi šotni mah. Ta pravi je ta na sliki:
Slika

Za enkrat lahko pustiš Sarracenijo tako v tem lunčku in substratu in jo boš na spomlad presadila, ali v kislo šoto ali b šotni mah.
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a linana » 08 nov 2008, 20:23

Hvala za hitri odgovor.
Bi pa dodala sliko mojega mahu
Slika
]

Ta je že 14 dni notri v dnevni sobi med orhidejami, drugače pa mi raste okoli rododendruma. Tam sem lani spomladi odkopala nekaj zemlje in dala šoto, čez zimo je bilo naloženo smrečje med veje rododendruma, letos pa je zrastel okoli in okoli taki mah. :?
Rožico imam zdaj zunaj na dežju. Bila je v precej slabem stanju (Baumax - ostanki rož). Sedaj izgleda mnogo lepše. Nekaj mladih rastlinic je bilo posutih s plesnijo, sem jih odstranila.
Bom ravnala po tvojih navodilih.
Hvala in lep pozdrav
Lina
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor


Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost