Oboleli sejančki orhidej

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Oboleli sejančki orhidej

OdgovorNapisal/-a polka » 29 apr 2008, 21:58

LP!
Nekatere sejančke je napadla bolezen. Kdo ve kako ukrepati?
Cattleya luteola
Slika
Slika
Angraecum calceolus
Slika
polka
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 dec 2007, 15:51

OdgovorNapisal/-a kar » 30 apr 2008, 10:13

Polka,

podobno se je zgodilo meni na mladih sejančkih Cattleye, ki sem jo dobila iz Nemčije. Po mojem mnenju so bile rastline že okužene, bolezen pa je izbruhnila pri meni doma (moje ostale rastline so bile namreč popolnoma zdrave). Ker je prisotna velika zračna vlaga, pa bolezen še hitreje napreduje. Jaz sem obolelo rastlinico najprej izolirala in ji odrezala vse obolele dele, rano pa posula s cimetom (prebrala na tem forumu) in zmanjšala vlažnost skoraj na minimum. Sicer je rastlinca bolj kot ne sedaj brez listov in ima samo bulbe, ampak je še vedno živa. Ker jo imam na okenski polici v hiši, se ne igram s fungicidi. Morda da kdo nasvet o uporabi kakšnega učinkoviotega pripravka,....

Lp
kar
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 93
Pridružen: 23 apr 2007, 20:48

OdgovorNapisal/-a tamika » 30 apr 2008, 10:39

Jaz imam pa en drug problem.

Male orhidejice (phali) sem imela nasajene v lončkih postavljenih v vazo, napolnjeno z glinoporjem.
Danes pa sem glinoporju dolila vodo in na vrh so priplavale male bele živalice, ki so spretno migale in skakale.

Ko sem pregledala lončke z orhidejicami jih nisem opazila - upam, da jih ni. Glinopor sem vrgla stran, vaze dobro umila ...

Kaj bi lahko bile te živalice?

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a turi » 30 apr 2008, 16:45

Zdravo vsem!

Tamika, te živalce so skoraj sigurno skakači. Tvojim orhidejam ne škodijo, saj se prehranjujejo le z organskimi ostanki v prst. Upam si trditi, da jih imaš v večini svojih orhidej (v mojih vem, da so). Drugače pa imajo radi vlažne razmere.
turi
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 10 apr 2007, 21:15

OdgovorNapisal/-a zaljubljena23 » 30 apr 2008, 19:09

Te podobne bele črvičke sem tudi jaz enkrat zasledila v vedru vode, namreč jaz si nalijem vodo v vedro in pustim stati vodo 1 teden in še le nato zalijem orhideje. Sem pa za preventivo, takrat vodo odlila vstran
zaljubljena23
Guru
Guru
 
Prispevkov: 466
Pridružen: 13 jun 2005, 16:47
Kraj: Relacija Ptuj-Rače

OdgovorNapisal/-a tamika » 30 apr 2008, 19:16

Aha ... me je skoraj kap!

Aja, turi ... one orhideje iz Nemčije so svetovne - me je bilo po onem najinem pogovoru kar malo strah kakšne bodo ...

Ti naslednji teden pokažem.

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov