japonski javor

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

japonski javor

OdgovorNapisal/-a Tinca1 » 18 mar 2007, 23:03

Živjo,
navdušujem se za nakup japonskega javorja (za v lonec), pa ne vem, kje bi ga dobila. Bi pa rada že konkretno sadiko. Sem brala na tem forumu, da nekateri sadite semena. Koliko časa pa traja, da dobiš potem kej ven in kakšna je verjetnost da res kaj zraste? Bi pa rada tistega z rdečimi listi.
Aja, pa še nekaj....a je kdo mogoče kaj kupil na Bakker katalog? Tam imajo sadiko veliko 30-40 cm, ki stane 26 EUR. Sem spraševala v eni vrtnariji, so pa rekli da cepljena vrsta lahko stane tudi milijon?????
Hvala za odgovore.
Tina
Tinca1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 18 mar 2007, 22:59

OdgovorNapisal/-a sasok » 19 mar 2007, 15:34

am se tudi jaz odločam!! sem vido da jih imajo v merkurjevem katalogu po 15 eurov!! bom šel kaj pogledat jap znajo bit pr*******o dragi!! :D :D :D :D
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a tamika » 19 mar 2007, 16:03

Nakup pri Bakkerju po mojih izkušnjah ni najboljša rešitev. Mi smo ga kupili trikrat in dvakrat nam sploh ni več odgnal - ne v posodi ne v zelenici. Lani smo potem dobili drugega in ta je "Menda" preživel zimo, ker že nekaj malega odganja. Vendar ni niti senca tistega lepega, ki ga vidiš v katalogu - tako, da ti svetujem, da ga raje kupiš v kakšni vrtnariji.

Lp, T.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a fruto » 19 mar 2007, 17:50

ali se da japonski javor razmnozevati s potaknjenci, ali na kaksen drugacen vegetativen nacin

lp
fruto
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 21 feb 2005, 11:21

OdgovorNapisal/-a starina » 19 mar 2007, 19:42

iz semen, bos zelo tezko dobila rdecega, je res loterija... okoli 35% imas moznosti, da dobis rudecega. baker je kr nekaj...

s potaknjenci huh ne pomoje tezko, ce nimas rastlinjaka sploh ne...... ceprov ne vrjamem... dela se jih z ceplenjem ali semeni


lp

tom
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

Re: japonski javor

OdgovorNapisal/-a Jure Zelenc » 19 mar 2007, 20:16

Če si zadovoljna s sadiko do enega metra, potem jih boš v skoraj vsaki drevesnici. Tudi v Merkurju (v BTC) na primer. Imajo tudi (stalno) rdeče sorte oz. kultivarje. Najcenejši so tam okoli 60 evrov. A še nimajo prave krošnje. To boš morala vzgojiti sama z vzgojno rezjo skozi nekaj let.

Če pa hočeš velike - z že oblikovano krošnjo, potem so pa - odvisno od kultivarja in velikosti - res lahko celo več od milijona (oz. 4000 eurov). A potem ti jih na dom pripeljejo s tovornjakom in razložijo z viličarjem, posode pa je za kakšen kubik ali dva.

Iz semena boš večinoma dobila vrstni primerek, ne kultivarja. Kar največkrat pomeni zelene liste. Kultivarji se razmnožujejo s cepljenjem. Lahko tudi s potaknjenci, a so tako vzgojena drevesa praviloma šibkejše rasti.

Če se odločiš posaditi semena, stori to v jeseni, takoj ko dozorijo. Da vzkalijo, jih mora dobiti mraz, zato jih pusti čez zimo zunaj. Če bo zima mila, ti bodo morda vzkalila celo šele naslednjo pomlad. Tako vzgojeni sejančki naredijo krošnjo v približno petih letih, a morajo biti posajeni na prostem, ne v posodi.
Jure Zelenc
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 16 okt 2006, 19:23

OdgovorNapisal/-a sasok » 19 mar 2007, 23:39

ker se odločamo da bomo v kratkem kupili javor in ga bi posadili na prosto me zanima kako je najbolje pripraviti "teren" kjer ga bomo posadili? ali bi bilo vredu če bi šli po prst v iglast gozd? pa še to: ali je dissectum lahko na soncu ter kaj bi v tem primeru pomenila polsenčna ali pa delno senčna lega če mogoče potrebuje le to!

Hvala LP
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a Tinca1 » 20 mar 2007, 00:00

hvala za odgovore. Bomo šli pogledat v Merkur, pol bomo pa vidli kako in kaj. Sej, glede na trenutno vreme zunaj, se nič ne mudi....
Tinca1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 18 mar 2007, 22:59

OdgovorNapisal/-a sasok » 22 apr 2007, 19:04

še nekaj me zanima! doma imamo balkon obrnjen na južno stran sonce je čez celi dan! zanima me katera sorta rdečelistnega javorja bi zu uspevala (če bi??)(ne rabi imeti pretirano narezljane liste), odločamo se da bi si nabavili markizo torej bi bil lahko vsaj nekaj ur dnevno zasčiten sonca!
hvala za odgovore :D :D
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a romanah » 23 apr 2007, 08:37

Pahljačasti rdeči javor ima zelo različno rastišče .
Posajenega imam v koritu, postavljen je v polsenčno mesto in je v dveh letih zrastel kar 20cm.
Sosedje ga imajo na celodnevnem soncu in lepo uspeva.


lp
Romana


Cene so pa različne in zelo odvisne od velikosti in razvejanosti javorja.
satini

http://satini.moj-album.com/
Delni album
romanah
Guru
Guru
 
Prispevkov: 492
Pridružen: 05 maj 2005, 12:29
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a sasok » 23 apr 2007, 19:01

aha ok morda pa drugo leto le poskusimo... :D
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a orhidejka » 25 apr 2007, 19:37

Ko se odločate za nakup pahljačastega javorja je najbolje, da stopite v priznane vrtnarije oz. drevesnice. Vem, da imajo pri Breskvarju zelo pestro izbiro, pa tudi svetujejo kam se ga lahko posadi in kam ne. Pa Kalia tudi. Jaz imam dva, rdečega in zelenega. Dobila sem jih lansko leto v dar. Od junija, ko sem jih dobila pa do jeseni sta oba naredila nenormalno dolge poganjke, tudi po več kot 20 cm. To je zelo veliko za javor, toda očitno je lega prava. Imam jih še v koritih pod streho, od poldneva naprej pa nanju pripeka sonce.
Letos pa se mi zdi, da so vsi javorji (vsaj v moji okolici) zelo lepo košati in najlepše barve.

Tisti ki se odločate za nakup pa res kupite tam, kjer se spoznajo na to. Sploh pa ne priporočam naročila pri Bakkerju.
orhidejka
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 31 jan 2007, 16:49


Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost