Bananovec

V to skupino spadajo rastline, ki po svoji rasti spominjajo na palme.
Cycas, Kokos, Beaucarnea (Slonova noga), ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Bananovec

OdgovorNapisal/-a baribari » 11 okt 2003, 22:35

Zanima me vse v zvezi z oskrbo bananovih palm. Kakšen prostor, koliko svetlobe, zemlje, vlage potrebujejo? Zakaj se na listih pojavljajo temne lise? Rastlina je visoka cca 140cm.
baribari
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 okt 2003, 22:32

OdgovorNapisal/-a misa » 13 okt 2003, 22:08

Pozdravljena,

banana - Musa ssp., je tropska rastlina, zato je za dobro rast potrebno zagotoviti dobre pogoje. Moramo se potruditi, da je v zraku vedno velika vlga, da so tla dobro odcedna in humusna. Toplota naj se giblje med 26 in 35 stopinj celzija. Rada ima veliko svetlobe in sonca. Listi najverjetneje pocrnijo zaradi pomanjkanja vlage.

Lep pozdrav in dober uspeh
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 25 okt 2003, 23:30

Ojla,
Bananina palma je meni najlepše rasla, ko je bila na vrtu na polnem soncu. Ko sem jo prenesla v hišo mi je celo zimo životarila beri: črni lisasti listi ali pa se je kak kar posušil. Aprila, malo preden bi jo lahko posadila zopet ven, pa jo je v enem tednu pobralo. Z njo sem delala celo zimo enako, vendar pogojev, ki jih je imela na vrtu, pa ji v stanovanju (svetili kopalnici) nisem mogla zagotoviti. Po mojem potrebujejo res dobro nego in ustrezen prostor. Lahko pa jo tretiraš kot enoletnico, ki jo imaš samo čez poletje, kje na balkonu ali vrtu.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 26 okt 2003, 00:26

Kolikor vem, ima prijateljica bananovce. Čez zimo jih da nekam v garažo, kjer ni tako toplo kot v hiši. Po mojem tudi palma lahko malo počiva pozimi. Zagotovo ne sme biti premrzlo (jaz bi jo dal nekje nad 15 stopinj celzija), da se rast upočasni oz. ustavi. Verjetno ti je klavdija palma hotela naprej rasti, pa je imela premalo svetlobe. Pa se je na žalost aprila izčrpala.

LP
BoGo
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 okt 2003, 00:32

Ojla,
ja, kopalnica je svetla- ampak očitno ni zadosti!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 26 okt 2003, 00:40

Ja, kot pravim, mogoče je bila pretopla. Pa nekje smo se že pogovarjali, da svetloba skozi steklo ni enaka kot direktna. Bananovec si imela čez leto na direktni svetlobi, pa mu je ugajalo. Steklo pa verjetno pobere pomemben del svetlobe.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 okt 2003, 00:43

Ojla,
ja kaj pa une v garaži?! po mojem samo bananova palma ve kaj sem ga srala, samo jaz nisem dojela, dokler ni šla.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 26 okt 2003, 00:47

V garaži ni bilo tako toplo, pa se rast upočasni oz. ustavi. Tako rastlina rabi manj svetlobe in manj snovi. Podobno je s kaktusi. Saj je o tem že bila tudi debata.

Po mojem je podobno, kot pri prostih potapljačih, ki se navadijo, da z čim manj gibanja in sprostitvijo upočasnijo srčni utrip, da porabijo manj kisika in tako zdržijo dlje pod vodo.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 okt 2003, 01:03

Ojla,
s kaktusi je pa res nisem primerjala, pa je v bistvu res tko.
Saj, spomladi bom spet teto prosila za mladiča, pa bom drugo leto probala še to varianto. Res pa je, da pri teti ne kurijo (kmetija) cele hiše enako, pri nas, nas pa bolj zebe, pol mi pa tud kaka "roža" krepne.

P.S.:poglej pod Kdo hoče...
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a misa » 26 okt 2003, 08:53

Pozdrav!

Ze vec, kot 10 let vzgajam banane in mi prav dobro uspevajo, da ne recem, divjajo. Najvecja banana, kar jih je zraslo doslej, je bila velika 4,5 m in stara tri leta.
Sprva sem jih vsako jesen prenasala v garazo, kjer je temperatura komaj kaksno stopinjo nad 0. Da o svetlobi ne govorim, kajti garaza skorajda nima oken.
Navelicala sem se prenasanja tezkih in okornih rastlin, ki zasedajo veliko prostora, zato sem jih zacela za prezimovanje pripravljati na prostem. Vsako leto sem jih najprej obvila s koruznico, listjem, ali slamo in nato se z vlaknasto folijo.
Skratka, banane so precej trpezne, ob pravilni oskrbi so pri nas zmozne preziveti na prostem.

Lep pozdrav
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 okt 2003, 13:15

Ojla,
a celo rastlino prekriješ ali zaščitiš bolj korenine? Če pomrzne vrh, si rastlina opomore? Kako je pa z zalivanjem, če je suha in mrzla zima?
Ta varijanta mi je še najbolj sprejemljiva, saj sem pri izkopavanju in prenašanju palme vsako jesen obžalovala, da je tako močno zrasla.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 26 okt 2003, 14:35

OK. Sem poklical kolegico, ki ima prelepe bananovce, da mi je razložila.

Ona vsako leto bananovce izkoplje, da v lonce, nasipa še zraven malo zemlje okoli in jih da v garažo. Tam je nekje 15 stopinj celzija. Zalivanje ni potrebno, ker rastlina ne raste. Zalivaš le, če je bolj toplo. Drugače pa ti pri 15 stopinjah celzija vrh ne bo pomrznil. Le rast se ustavi do pomladi.

Potrditev njene teorije so že večletni bananovci, visoki okoli 2 metra in več.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a misa » 26 okt 2003, 15:40

Klavdija,

Bananam zavarujem nadzemni del, korenin ne zavarujem posebej. Pomrzniti ne sme srcek - terminalni brst rastline (ta se skriva nekje v končnem delu stebla).
Rastline ne zalivam dodatno, niti ce je topla in suha zima.
Sama rastlina naj ne bo pretrdo zavita, ker v nasprotnem primeru lahko segnije, saj jo sestavlja okrog 90 odstotkov vode.
Priporočljivo je, da nekje na vrhu ob lepem vremenu zastirko odprete in jo tako prezracite.

Lep pozdrav!
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 26 okt 2003, 16:12

Misa, bananovce potem puscas zunaj povite? ali pa jih das notri? S cim pa jih povijas?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 okt 2003, 17:40

Ojla Miša,
vse sem poročala naprej teti, pa mi je razložila, da bananove palme nima več (jo je kar stran vrgla!). Ko nabavim novo (pomladi), bom sigurno imela še kako vprašanje zate. Hvala za odgovor.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a baribari » 21 jan 2004, 23:48

Midva sva pa bananovca dobila šele poleti in ga imava v sobi. Sedaj pa postaja že hudo slabo z njim. Velik je cca 130 in so se mu že 4 listi posušili. Pa mu je dovolj toplo (napisali ste ... tropska rastlina...), tudi svetlo je precej, vsak drugi dan mu rosim liste, zemljo ima dokaj vlažno, pa se vseeno precej hitro suši. Kaj naj naredim? Ga naj preselim v klet in pustim pri miru do pomladi? Prosim svetujte, ker mi je hudo zaradi njega.
baribari
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 okt 2003, 22:32

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 28 maj 2008, 22:25

tole naj bi bilo himalajska banana, ki bi naj v enem poletju zrasla do 7 metrov.

dobrojutro:

Slika

danes, pred presajanjem:
zakaj sta špica - vrha obeh listov črna ?

Slika

presajeno na rob zidarskega vedra, da je lažje prenašati naokoli:

Slika

ni še točno 7 metrov, mora pa biti kmalu:

Slika
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a nadina » 29 maj 2008, 11:06

Ma dobro, in kaj je to belo po površini?
Ali prezimi ta palma na prostem?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 29 maj 2008, 16:27

tisto belo je plamensko sušen kremenčev pesek B80S Kema Puconci ali fugasand v novoslovenščini (4,21€ za 40kg v Merkurju); o uporabi kremenčevega peska je dosti napisanega, tudi na tem forumu, pa se lahko vsak sam odloči, ali bo uporabljal, ali ne.
Prodajalec semena http://stores.ebay.de/tropical-garden piše, da ta banana raste na nadmorski višini do 1.900 m in zdrži do -20°C . Jaz prvo zimo teh izjav ne bom preizkušal v praksi, ker so semena grdo draga, skoraj 1€ za komad, pa še vzklijejo ne vsa. Mogoče drugo ali tretjo zimo. Če bo banana sploh preživela poletje.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a Pepe » 29 maj 2008, 16:59

Nobena banana ne prenese -20°C. Pa tudi 7 metrov ti ne bo zrasla v enem poletju. Kakšne oslarije tvezijo na e-bayu, ne moreš verjet.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

Naslednja

Vrni se na Palme

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron