Pripomočki pri presajanju kaktusov

Orodje in oprema potrebna pri vzgoji rastlin.

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Pripomočki pri presajanju kaktusov

OdgovorNapisal/-a BoGo » 04 nov 2003, 10:47

Hojla.

Verjetno je ta post malce rani, a vseeno:

Do sedaj sem vedno najraje uporabljal kot pripomoček pri presajanju kitajske palčke, saj z njimi lahko primem kaktus, ne da bi ga preveč stisnil in poškodoval, pa še dovolj daleč od bodic.

Stebraste kaktuse sem enkrat zasledil, da lahko primemo s pomočjo kake debele nogavice, tako da jo omotamo okoli in primemo za kraka.

Vseeno pa bi bil vesel še kakega priporočila učinkovitega pripomočka, še posebej, ker imam eno večjo opuncijo (http://users.volja.net/kitaraman/Kaktusi/images/054.jpg). Kako torej to prijeti, ne da bi jo poškodoval in ne da bi si še dve uri pobiral bodice iz rok.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a kamencek » 04 nov 2003, 11:46

Bogo,

pa saj je debela nogavica cisto v redu. Malce bolj grob nacin je uporaba casopisnega papirja. Lahko pa iz papirja oblikujes tudi trak, ki ga potem uporabis kot nekaksno objemko, s katero objames in dvignes kaktus.
Previden bodi pri presajanju opuncij, strupene so.

lp,

Robi
kamencek
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 12 sep 2003, 08:44
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a JELKA » 04 nov 2003, 12:10

Zdravo

Tudi jaz si pomagam z zvitim časopisom, imam pa tudi dolgo pinceto za prijemanje. Pri velikih opuciah pa je dobro da ti kdo pomaga, ker jih boš sam zelo težko.
Lp Jelka
JELKA
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 07 maj 2003, 08:19
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a BoGo » 04 nov 2003, 12:10

Kamencek, hvala na opozorilu. A je strupen sok opuncije ali korenine, ali kaj podobno?

Eni priporočajo tudi, če jo s strani nežno primemo z dvema kosoma stiropora... Vendar pa se tu bojim, da bi ji odstranil vse bodice.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a kamencek » 04 nov 2003, 12:23

Bogo,

strupene so glohide*, po katerih slovijo ravno opuncije. Izi je že pred časom pisal o zelo zanimivem načinu kako se jih znebiti, če se slučajno popikaš z njimi - popikano mesto preliješ z vročim voskom, počakaš, da se vosek ohladi in ga odstraniš skupaj z glohidami.

lp,

Robi

* - čop kratkih bodičastih dlak
kamencek
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 12 sep 2003, 08:44
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a BoGo » 04 nov 2003, 12:35

Hojla. Očitno bom moral biti v prihodnje bolj oprezen. Zdi se mi pa, da niso pri vseh opuncijah strupene glohide. Jaz sem se namreč že velikokrat popikal na omenjeni opunciji, do katere je link, pa ni bilo nič, mogoče zato, ker so večje glohide.

Problem je predvsem pri manjših glohidah, vendar pa se mi zdi, da bolj razdražijo kožo, kot da bi bile strupene.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Glohide

OdgovorNapisal/-a izi » 04 nov 2003, 12:45

Same bodive in glohide niso strupene, škodljivo je tisto kar je na njih. Ostanki škropiva in raznne bakterije. Glohide so zoprne, ker jih ne vidimo, samo žre nas nekje med prsti. Kasneje se ognojijo, ker je za telo tujek in splavajo ven.

Pri presajanju uporabljam dolgo pinceto, podaljšan in zakrivljene kombinirke in roke. Ko kaktus stresem iz lonca, ga ujamem za korenine in ga ves čas držim za korenine, ko ga čistim. Ko ga postavim nazaj v lonec si pomagam s pinceto ali kleščami.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 04 nov 2003, 18:13

Ojla!

Jaz sem si dosedaj pomagal s stiroporjem. Plošča je velika in zato primerna tudi za večje kaktuse. Ploščo prislonim k kaktusu in ju položim na mizo in nato snamem lonec. Nato vse ponovim v obratnem vrstnem redu.
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a BoGo » 04 nov 2003, 23:38

pa ti stiropor ne obere ali polomi bodic?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 04 nov 2003, 23:52

S stiroporjem nisem imel težav, le previden in nežen moraš biti, ko položiš rastlino. Ponavadi je obratno in se stiropor prime na bodice.
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

Pozdravljeni

OdgovorNapisal/-a Riot77 » 07 nov 2003, 10:25

Pozdravljeni;
Nism ravno imel veliko izkušenj s presajanjem, toda opazil sem v neki literaturi da se da presadit kaktus s šalom (more biti volnen, ker potem ne poškoduje bodic) - namreč okoli ga zamotaš in še vedno je dolg kake pol metra, tako da kaktus nežno držiš, pa še svoje roke imaš cele :wink:
Bodice pa če so majhne ne poškoduješ z nežno volno, če pa so daljše, pa gredo skozi šal preprosto.
Lp
Riot77
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 20 okt 2003, 12:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JEMA » 07 nov 2003, 15:05

Jaz pa uporabljam kar gobo, podobno kot so tiste v soli za table brisat. Ker je mehka, bodic ne poškoduje, glohide pa pridno vsrkava. Zato moram pazit, da jo prijemam vedno z iste strani. Po presajanju pa jo zavrzem in ker presajam najvec 2x letno, ko imam akcijo spreavljanja kaktusov v skalnjak oziroma jeseni nazaj v hiso, ne žalujem preveč za temi gobami. Ko imam kaktus enkrat zunaj iz lonca, pa ga (isto kot Izi) držim za korenine.

Če pa gre za kaktuse brez glohid in nisoposebej veliki, pa jih prijemam kar z roko. Nežno ga primeš po čim večji površini in potem ne boli.

M
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 12 nov 2003, 02:00

Ojla,

za odstranjevanje drobnih opuncijinih "dlačic" se je izkazal industrijski lepilni trak (širok rjavi). Na njih ga položimo (ali pa roko naslonimo na trak) malo pritisnimo in potegnemo-vse bodičke ostanejo na traku.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 21 nov 2003, 20:46

Bogo, ko sem jaz presajala svojo opuncijo (okoli 80 cm višine) sem jo presajala s časopisnim papirjem. Ves postopek je trajal pol ure, ker sem delala zelo počasi pa karseda nežno. Bodice so se pri tem samo zvile, niso se pa polomile. Papirja je bilo več plasti (4-5), presajala sem na tleh in v bistvu naslonila opuncijo na stol, da mi je ni bilo potrebno vseskozi držati.
Poskusila sem tudi že z zadevami iz blaga, ampak, ker v blagu vse tiste bodice in glohide ostanejo in sem vmes že pozabila v katerem delu blaga je bil kaktus, sem imela ravno tako polne roke majhnih "špikcev".

Lp Manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 08 dec 2003, 22:48

Ojla,

našla sem še en način kako odstraniti bodice in glohide iz kože. Na predel kjer imamo bodice damo Mekol lepilo (belo za papir in les), ga z fenom posušimo in ga nato z glohidami vred odlupimo iz kože.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Orodje in oprema

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost