Nekaj v pomoč pri presajanju

Orodje in oprema potrebna pri vzgoji rastlin.

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Nekaj v pomoč pri presajanju

OdgovorNapisal/-a BoGo » 21 mar 2004, 13:34

No, sezona je spet nazaj in vse nas čaka presajanje in "preluknjane" roke... Da pa vseeno ne bi imeli preveč popikane roke od presajanja, priporočam dva pripomočka: prvi pripomoček je navadna vrvica (priporočljivo malo debelejša):

Slika

Vrvico lepo zataknemo pod trne, čim bližje sami rastlini. Čim večji je kaktus, tem več vrvic uporabimo, da se teža razporedi na več točk in bodice ne bodo polomljene.

Vrvica tudi pomaga pri stebrastih kaktusih, prvič: da se ne popikamo in drugič: da lahko stebrasti kaktus postavimo kar se da navpično:

Slika

Drugi pripomoček pa je univerzalen za vse možno. Konkretno tudi za presajanje: kitajske palčke:

Slika

Taščin stol je presajen brez enega samega pika 8) (kar je novost pri meni :wink: )!

Pa veliko užitkov pri presajanju!
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 21 mar 2004, 16:15

Ojla,

vidim, da si že full aktiven :arrow: nasveti so zelo uporabno dobri 8)
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 28 mar 2004, 11:48

Sem vedela, da mi bo tistih 5 parov kitajskih palčk še prav prišlo!!! :D

Jaz se ubadam z dvema vprašanjema:

1. Kako resno je treba upoštevati pravilo, da mora biti lonec 20% večji od prejšnjega, včasih se mi zdi namreč bolje, če ima kaktus malo več prostora okoli sebe kot, da se ga tlači v en majhen lonec.

2. Ima kdo idejo kje bi lahko dobila sito za sejanje zemlje (da majhne delce ločim od velikih), ki bi bilo primerno majhno za domačo rabo. Sem ga namreč že iskala in če ne bo druge variante, bom kupila tisti otročki plastični set s kanglico in lopatko :lol:

KOMAJ ČAKAM NA PRESAJANJE! da se končno spet posvetim mojim pikecem! Kdaj boste vi presajali? Jaz bi že... ne morem več čakat :oops:

Lp Manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 mar 2004, 12:36

Ojla,

sem bila včeraj do komolcev v zemlji in sem jesensko-zimske pridobitve spravila v lončke (statistika: od 39 preživelo 36 podtaknjencev).

Kar se tiče cedila-jaz uporabljam enega starega plastičnega, takega ki je za v kuhinjo (za solato, makarone..).

Lončki morajo pa biti v sorazmerju z velikostjo kaktusa in njegovih korenin. Hecno je videti kaktus v premajhnem lončku, kot ni ravno lepo, če je velik lonec v njem pa ena majhna kepica, ki se je skoraj ne vidi.

PS: kako pa tvoji podtaknjenci?
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 mar 2004, 13:29

Hojla, Manca.

1. ne vem kako resno je treba upoštevati pravilo, jaz ponavadi povečam radij lončka za 1 cm, torej premer lončka za 2cm. Mislim da ni to tako strogo. Povečaj lonček po želji, ko pa boš videla, da korenine hočejo ven, pa znova presadi :) boš vsaj spet imela veselje. Če je lonček prevelik, sem opazil, da ne dobi dovolj vode oz. lahko voda celo mimo steče.

2. sito dobiš v veliko trgovinah ali na kramarskih sejmih, tu v murski je sejem vsak prvi ponedeljek v mesecu, pa še posebej za trezino in za miklavža, t.i. "trejzino in miklošovo senje". Tam dobiš sita za moko, ki bi po mojem bila primerna, drugače pa v dostih trgovinah najdeš taka sita.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Sito

OdgovorNapisal/-a izi » 28 mar 2004, 13:47

Živjo Manca,
Greš v Merkur, kupiš mrežo in jo napneš na lesen okvir. Jaz imam kakih 8 sit različne gradacije. Naložim enega na drugega in sejem.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a manca1 » 28 mar 2004, 15:00

Ja to, da bi sama sestavila nekaj sem tudi že nameravala, ampak v bauhausu niso imeli primerne mreže oz. je najmanj kar lahko kupiš 5m, pa se un smotan tipson ni hotel pogajati o tem, da bi mi jo samo 1/2m2 odrezal :x . Bom videla kaj in kako se bo dalo dobiti. V vsakem primru moram mlo po štacunah pogledat.

Klavdija moji najmanjši podtaknjenci pa takole:

1 zelo v redu, se je prijel in vidno raste
2 je živ ampak ga to ne veseli preveč in nekaj štrajka
3 ni še dal znaka kaj se z njim dogaja. Ker še ni crknil lahko da bo še kaj iz njega
4 naredil koreninice, ni se še odločil kaj bi
5 to je še z novoletnega srečanja in je preživelo in se odločilo, da bo raslo
6 pridno in veselo raste


Še bolšjaka dam skoz potem pa veselo slikam vse zimske pridobitve in izpopolnim bazo :wink:

Lp Manca
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 mar 2004, 15:39

Ojla,

jaz pa ravnokar popam in limam na Zasebno zbirko, jih je kar veliko, pa sploh nisem imela občutka, da sem bila full aktivna. :oops:

PS: Manca lahko vidiš kako 4 cveti!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 23 apr 2004, 20:32

Spet nimam mira. Odločil sem se, da bom zaradi velike gužve lepo presajal dva ali tri kaktuse na dan. In vedno se mi roke smilijo, zato pa glavca spet dela. Zato spet slike, ki mogoče lahko komu pomagajo, da ne bo treba cel teden roke skrivat.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 27 apr 2004, 12:53

Ojla,

jst si pa pomagam s stiroporjem na sledeč način:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a sandi » 04 maj 2004, 16:31

Hojla!
Sicer je mogoče že malo pozno, a če še vedno ne veste kako presejati zemljo.
Tudi jaz sem razmišljal kako naj presejem zemljo in pesek, pa mi je na pomoč priskočila mama, korakala je mimo mene z vrečko čebulic (ne vem česa), in če se spomnite so te čebulice ponavadi v taki mrežasti vrečki in voila imel sem cedilo. :idea:

Sandi
sandi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 15 mar 2004, 16:53
Kraj: Ruše


Vrni se na Orodje in oprema

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost