Vprasanje o orhidejah.

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Vprasanje o orhidejah.

OdgovorNapisal/-a matjazp2 » 07 maj 2004, 18:25

:oops: Pozdravljeni.
tudi sam se zanimam za orhideje, doma nam zelo lepo uspevajo in enormno dolgo cvetijo.
Vprasanje pa imam:
ce oprasim orhidejo; ali 'propade' le tisti cvet in zacne delati semena, ali prekine s svetenjem cela veja?

Za sajenje orhidej iz semen je potrebno sterilno okolje, lahko gdo bolj natancno opise za kaksno zemljo gre, posodo, kje kupiti,...

Hvala lepa,
Matjaz
matjazp2
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 07 maj 2004, 18:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 08 maj 2004, 14:44

Haj Matjaž,

"propade" samo tisti cvet. Kapsula raste in zori potem min. pol leta.

Ja seveda kupiš zemljo za rože in semena orhidej potreseš po vrhu, zaliješ in potem čakaš in čakaš in čakaš...in čakaš. HEHE. O tem je bilo že govora, tako da malo poglej po forumu. Svetujem pa ti da obiščeš tole stran: http://www.orchideenvermehrung.at/ LP
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a misa » 08 maj 2004, 21:58

Pozdravljeni!

Ko oprašiš cvet, se v roku dobrih dveh ur pokaže ali je bila oploditev uspešna. Če je bila oploditev izvršena, kakor je potrebno, potem ta cvet oveni in se povesi. V času pol leta, večkrat pa tudi več, nastane kapsula z velikim številom semen. Zrnca semen so velika kakor prah in belo rumene barve.

Sama setev ni tako preprosta, kakor jo opisuje Maja. Lahko sejete v zemljo in čakate in čakate, toda škoda časa in potrpljenja, saj še nisem slišala za primere, ki bi jim to tako preprosto uspelo. Moram pa reči, da sem na to temo prebrala kar nekaj strokovne svetovne literature.

Če je kapsula zaprta, je ni potrebno razkuževati, drugače priporočam uporabo natrijevega hipoklorita. Seveda ne pozabimo na sterilne pogoje, brezprašne komore - laminar. Sejemo jih na prej pripravljen medij. Medij je sestavljen iz različnih komponent, predvsem iz sredstva za strjevanje (agar, gelum-gun), založna raztopina (mikro in makro elementi) in rastlinskih hormonov. Vse skuhamo v mikrovalovki in avtoklaviramo (steriliziramo).
Medij razlijemo v primerne posodice (petrijevke) in ga pustimo, da se strdi. Na ta medij sejemo orhideje. Vse delamo v sterilnih pogojih.

Upam, da vam bo moja kratka razlaga vsaj malo v pomoč.

Lep pozdrav, Aleksandra
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a matjazp2 » 09 maj 2004, 07:55

Hvala, Misa, ze prej sem si pogledal stran http://www.orchideenvermehrung.at/; zato me zanima, kje se dobi "sredstva za strjevanje (agar, gelum-gun), založna raztopina (mikro in makro elementi) in rastlinskih hormonov".

LP Matjaz
matjazp2
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 07 maj 2004, 18:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a misa » 09 maj 2004, 09:00

Pozdravljeni!

Jaz sem vse medije pripravljala v laboratoriju in tudi preko laboratorija so se naročale sestavine.
Kje bi jih privat dobili, nimam pojma. Ampak, kako boste uprizoril sterilne pogoje, to me pa zelo zanima, bi mi želeli opisati način?
Paziti morate še na mnogo malenkosti pri mediju.
Vedite, da sem vam vse skupaj opisala v dveh stavkih, medtem ko je sam postopek kar obsežen in precejšen.
V bistvu se tega pri nas ne poslužujemo, saj finančno ni donosen postopek za trženje orhidej, tako tudi ne poznam nikogar, ki bi to privat in zgolj iz radovednosti doma počel.
Čez nekaj časa bom iz tega zagovarjala diplomsko delo, pa vas morda lahko povabim, ako vas res zanima.

Lep pozdrav, Aleksandra
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 09 maj 2004, 11:16

Malo sem se pozanimala, ker planiram "to naresti", tekom tega leta ali drugo leto. V Mb/Lj je ena firma ki se ukvarja z lab. materialom in prodaja tudi od firme SIGMA ki ima ta medium(Phytamax...p6888 al kolk je že številka artikla) ki ima dodan tudi agar in je namenjen za prvo sajenje...)
Torej ta firma se imenuje Marko+polo ali marko polo(pozabila) in ima na www svojo stran(ne se trudit pisat na mail ker ne gledajo(še zmeri čakam na njihov odg.), zgleda je treba poklicat na prodajo in se pozanimati glede tega... To je za1x vse. LP
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a misa » 09 maj 2004, 11:26

Sigmini mediji so zelo dobri, kakor tudi ostale kemikalije. Preden kupite osnovni medij, se je dobro pozanimati, če se da pri njih dobiti tudi medij za presajanje oz. medij za tvorbo korenin, kajti orhideje je treba po vzniku prestaviti vsaj 5x do aklimatizacije.
Na oddelku, kjer sem delala diplomo, smo preizkušali več različnih tipov medija z različnimi sestavinami. Trenutno se ne spomnim, kateri medij je bil najboljši, toda vsekakor lahko trdim, da tisti, kateremu je bilo dodano aktivno oglje.
Na oddelku je bilo narejenih veliko preizkusov na temo orhidej in rezultati vseh teh preizkusov so se presenetljivo razlikovali.

lp,

Aleksandra

p.s.: Maja, mi lahko poveš kako nameravaš izvršiti postopke, ki zahtevajo obravnavo v sterilnem okolju?
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a misa » 09 maj 2004, 12:00

Pozabila sem pripisati, da je potrebno medij pred uporabo zmešati in skuhati in na koncu seveda tudi sterilizirati. Ponavadi se sestavine za medij kupijo vsaka posebej, tako da je med njimi treba ubrati pravo količino in koncentracijo, ki dá najuspešnejše rezultate.
Najbolj pogosto je v uporabi dokaj enostavno Knudson-Moreelovo gojišče, ki vsebuje amonsulfat, železov sulfat, magnezijev sulfat, manganov sulfat, amonijev nitrat, kalcijev nitrat, kalcijev klorid, kalijev dihidrogen fosfat, inozitol, tiamin, niacin, piridoksin, saharozo, agar, ali gellum gum.
Pred avtoklaviranjem umerimo pH na 5,8.
Vse sestavine dobite seveda pri Sigmi.

lp,

Aleksandra
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 09 maj 2004, 12:04

Predvidevamo: imam medij. Vse super. Nalijem ga 3 cm visoko v čiste kozarce za vlaganje. Pokrov gor, prekrijem z folijo,.... Potem dam ali v pečico(150°C za 20 min..POZOR nevarnost eksplozije.) ali v ekonom lonec za 20 min. Potem se vse ohladi. Počakam teden da vidim če je bila sterilizacija uspešna. Glede na izkušnje drugih bolj deluje ekonom lonec.
In recimo da je bilo vse uspešno narejeno.
Khm da skrajšam vse skup... sterilno okolje naj bi mi omogočila para ki prihaja iz lonca v katerem izpareva voda. In vse kar bi prišlo v to območje bi naj bilo čisto...pincete, skalpel, vata,mreža na katerem vse stoji... Kozarce z medijem bi odprla nad paro in pustila odprtino da je ves čas v pari... To je nekak kratek kratek povzetek. Vem, da zna to biti vse skup metanje denarja skozi okno za par plesnivih kozarcev, ampak zagotovo bom to naredila, ker sem preveč radovedna...pa nora. LPM
Za "presajanje" prodaja tudi Sigma medij- je brez agarja.
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a matjazp2 » 09 maj 2004, 17:16

Spet jaz,
kot receno sem si vse natancno prebral na http://www.orchideenvermehrung.at/, zelim pa dobiti cim vec info. predno sploh zacnem razmisljati o tem, da se lotim. Se mi zdi, da nekaj let se ne bom imel casa, mi je pa tema izredno zanimiva.

Ce bi le utegnil bi prisel na diplomsko!
hvala.

LP Matjaz
matjazp2
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 07 maj 2004, 18:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ursa » 20 jun 2004, 19:54

HELO!!!

Ali ostaja za sajenje kakšen enostavnejši, manj zakompliciran način???





LP
:roll: :P 8) :lol: :o :) :D :shock:


Urša
aweawa
ursa
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 24 sep 2003, 17:50
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 07 avg 2004, 18:12

Tole je najenostavnejse sterilno okolje. Škatla z UV-C (Osram-7000sit) lučjo z luknjami za roke (uporabljaj rokavice+razkuži z alkoholom).
Podlago steriliziraš, prižgeš luč v škatli (v nobenem primeru ne glej vanjo, ker ti skuri oči), podlago daš iz ekonomlonca v škatlo, počakaš da se ohladi na cca 60 stopinj. Ugasneš luč in podlago preliješ v petrijevke. Počakaš, da se ohladi in nacepiš orhideje, bakterije, gobe itd...

Sterilno okolje je tudi cca 15centimetrov okoli ognja, vendar velikokrat prevroče.

Če bi kdo namesto orhidej gojil gobe naj nas obišče na forumu o gojenju gob.

Srečno preizkušanje.
Andrej
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a izu » 22 avg 2004, 08:56

Če bo komu uspelo razmnozit in bo imel kako majhno orhidejo odveč se javim
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a tanjal » 11 nov 2004, 13:45

najprej naj vas lepo pozdravim, ker sem šele danes odkrila vaš forum. imam pa eno vprašanje: dobila sem orhidejo, ki pa nima niti odganjkov za cvetje, ampak samo liste. rada bi jo pripravila do cvetenja. sedaj jo zalivam z gnojilom za cvetoče rastline enkrat na teden. hvala za pomoč in nasvidenje. lp.
tanjal
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 11 nov 2004, 13:37

OdgovorNapisal/-a ursa » 11 nov 2004, 15:52

ja no to je pa zlo odvisn od vrste orhideje, od tega v kakšnem stanju je, kako ji pr tep paše...ene orhideje k jih kupš v trgovini so tok uničene (tko grdo delajo v štacuni z njimi) da jih zlo težko spravš k ponovnemu cvetenju
no ampak če je orhideja zdrava in lepo z njo delaš lahko tut v kratkem vzcveti!!!!!!!!!
kero vrsto pa maš?????????


lp :wink:
aweawa
ursa
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 24 sep 2003, 17:50
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a frenky » 11 nov 2004, 18:57

Tuki je neki strani za sejanje doma »sterilno«
Za več informacij počakte moram probat (zbiram sestavne dele za komoro) v roku 1-2 mesecev bodo izvidi. Na lubju se pojavi plesen al pa nič (»sterilno» uničeno seme)


http://www.psfdev.com/los/flasking/ lepa razlaga
http://dorchids.members.atlantic.net/flasking.html
http://www.cedar-lodge.co.uk/page1.htm
ma teh strani je………..


M.F.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a tanjal » 12 nov 2004, 07:49

ursa, nimam pojma, ker sem dobila samo listje v lončku. ima pa take bolj kratke, široke, zaobljene liste in dva gomolja (zgleda kot gomolj). prvo orhidejico sem si kupila lani in to prezimnotrdno tibetansko orhidejico, za tisto me ne skrbi, samo strehico ji moram dati pa bo, ker mi je tudi že lepo cvetela. tale notranja mi je pa pravi izziv. rože, ki jih imam doma, sem namreč vse sama vzgojila iz potaknjencev ali semena. lp
tanjal
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 11 nov 2004, 13:37

OdgovorNapisal/-a ursa » 20 nov 2004, 01:16

hej ! tuki je ena intrnetna stran k maš sama steblca da boš lažje prepoznala svojo orhidejico...pol greš pa naintrnet pa probaš čim več zbrskat o njej :wink: http://www.orchideenforum.de/habitus.htm


lp
aweawa
ursa
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 24 sep 2003, 17:50
Kraj: ljubljana

Re: Vprasanje o orhidejah.

OdgovorNapisal/-a GooGooEry » 13 okt 2012, 11:13

Pozdravljeni,

imam zelo majhno orhidejo Phalaeonpsis, ki sem jo dobila skupaj s stekleno posodo- ta sega še čez cvetove, tako da je praktično vsa orhideja v njem in je kot nekakšen terarij. Imam jo od pomladi in letos poleti mi je ponovno zacvetela. Zračne koreninice izgledajo super, tudi veliko jih je (za razliko od ostalih orhidej v istem prostoru). Ker je cvetela večino časa je letos nisem presadila. Substrat pa je večino časa moker tako da je skoraj nič ne zalivam pa tudi zelo malo gnojim, več kot na 14 dni. Prejšnji mesec pa sem opazila da je na notranji strani lončka nekakšen mah- ali je to v redu ali naj ga odstranim?

Poleg tega imam še eno Phalaenopsis, ki sem jo pred kratkim "posvojila", da bi jo spravla malo k sebi. Listi so povešeni, izgledajo presušeni, spodnji pa so rumenkasto zeleni. Ne vem pa ali od prekomernega zalivanja ali premalo? Pred kratkim sem jo presadila in odstranla vse slabe koreninice. Tako ji je ostala samo ena:/ Postavila sem jo na okno (ni direktnega sonca niti radjatorja pod oknom) ker je prej bila v bolj senčnem kotu. Ali ji lahko dam epruvetico z gnojilom za orhideje ali raje počakam? Kako naj jo zalivam, glede na to da je edina korenina pri vrhu substrata? Naj jo le škropim? Kolko je možnosti, da se bo popravila (v trenutnem stanju je bila skoraj eno leto!) ?

Hvala vam!

Tina
Uporabniški avatar
GooGooEry
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 17 maj 2008, 15:52
Kraj: Ankaran <-> Ljubljana

Re: Vprasanje o orhidejah.

OdgovorNapisal/-a Miško » 15 okt 2012, 20:21

mah lepo našpricaj s strupom za alge, plesni in mahove, ki za rastline ni škodljiv! Zalivaj zmerno! Po opisu sodeč je možnost , da se bo popravila je zelo zelo majhna. No mogoče vam uspa :D
Uporabniški avatar
Miško
Guru
Guru
 
Prispevkov: 173
Slike: 6
Pridružen: 03 sep 2011, 14:38
Kraj: Trbovlje

Naslednja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov