Smola na listih Phalaenopsisa

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Smola na listih Phalaenopsisa

OdgovorNapisal/-a wix » 13 feb 2010, 11:36

Zdravo!

Na spodnji strani nekaterih listov mojega najstarejšega Phalaenopsisa so se začele pojavljati smolnate kapljice. Enkrat sem že nekaj zasledil o t.i. medenju orhideje pa me zanima kaj je to, zakaj nastane, ali je orhideji škodljivo,...?

Hvala za odgovore.
wix
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 32
Pridružen: 22 mar 2009, 20:17
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Paph » 13 feb 2010, 20:32

Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a wix » 13 feb 2010, 22:55

No, ja gutacija definitivno NI. Ker to ni voda, ampak nekakšna smola. Gutacijo lahko opazujete npr. pri zaliti mladi pšenici pa je takoj jasno, da je to druga zadeva. Drugo bi bilo, če bi se preko vodnih kapljic izločale še kake rudnine in minerali pa bi to mogoče lahko formiralo lepljivo snov, vendar te kapljice niso niti, ko se pojavijo nove, mokre.

Od stresa tudi ni nastalo, ker je orhideja že 2 leti na istem mestu in se ni nič drastično spreminjalo.






Paph - hvala, ker podpiraš mojo lenobo... ni se mi dalo ukvarjati s tem brskalnikom.
wix
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 32
Pridružen: 22 mar 2009, 20:17
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Paph » 13 feb 2010, 23:08

Ne bom več....obljubim :)
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a wix » 14 feb 2010, 02:01

Lepljivi izloček na spodnji strani po "grebenu" in konicah listov pri mojem Phalaenopsisu je izloček presežka sladkorjev, kar pomeni, da se rastlini godi zelo dobro. To vsekakor pokaže tudi z intenzivno rastjo novih listov in pa, na moje začudenje, keikijev na zunanji strani odrasle rastline.

Vendar, če je na rastlini mogoče opaziti invazijo uši je to lahko njihov izloček. Pri meni je na srečo rastlina zdrava.
wix
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 32
Pridružen: 22 mar 2009, 20:17
Kraj: Kamnik


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov