nekaj čudnega...

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

nekaj čudnega...

OdgovorNapisal/-a marelca » 30 sep 2004, 16:33

Pozdravljeni!

Po tri mesecnem dopustu sem sedaj spet prisla domov....na orhideji (vrste phal. schilleriana) sem opazila, da ima neke bulice (v obliki elipse). Mislila sem, da ima kaksne zajedalce, zato sem eno bulico spraskala dol...ko sem jo držala v roki je delovala kot da ima nekaj gnilega na sebi, nato pa sem pogledala na vejico in iz spraskanega dela je pričela teči gosta rjavkasta in prozorna tekočina....

kaj bi to lahko bilo?

tudi na cvetovih sem opazila nekaj pocastega....

Poleg tega pa me zanima kako lahko to orhidejo presadim v tak loncek,da bo visela dol,saj imam tisto vrto,ki visi dol....to me zanima ker se mi smilijo stebla na katerih so cvetovi,saj jih je ogromno,ogromne velikosti in te vejice so cisto povesene....imate kaksen drug predlog za ureditev le tega?

hvala za odgovore!

špelca marelca
marelca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 23 sep 2004, 11:14

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 30 sep 2004, 17:39

Nikol še nisem zasledila na bulice, ki jih spraskaš in potem iz njih teče rjava tekočina... :shock:

A so te rjave bulice take?..glej link

http://www.orchideenforum.de/schild.htm

Drugače pa če so cvetovi pocasti je to do neke mere normalno, če pa so fejst pocasti(ko da bi jih z medom namazala) pa je rastlina pod stresom...verjetno zaradi zajedalcev :?: :!: Sem imela fejst pocaste cvetove na eni Phal., pa sem malo pogledala v zemljo in je imela majcene polžeke not :roll:

Viseči cvetovi...košarica ki se obesi na kaveljc v stropu, je kar pripravna za te zadeve(...). LP
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a marelca » 30 sep 2004, 19:28

Ja te bulice zgledajo tocno tako...kaj je to?..kako se tega znebim,če je škodlivo? čimveč odgovorov prosim!!!

Glede presaditve orhideje...kdaj jo nej presadim,če pa stalno cveti! celo leto samo cveti...

hvala za odgovore!
marelca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 23 sep 2004, 11:14

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 30 sep 2004, 21:05

Zdravo,

-to je ščitasta uš..mislim da se ji tako slovensko reče
-seveda škodi orhideji-jo slabi.
-tega se lahko znebiš na različne načine(pobiraš dol, z milnico, potunkaš v vodo za 1 uro da se zadušijo, z mešanico nikotina poškropiš, insekticidom(?!), pa še kaj bi se našlo). malo pobrskaj po spletu in forumu.
-zagotovo so cvetovi mastni zaradi stresa...za orhidejo je to preveč. Škodljivce ima, pa še cveteti mora celo leto. Boga reva.

Najprej se znebi nadloge, priporočam ti tudi da ji privoščiš pavzo enkrat z cvetenjem(kakor želiš), spomladi jo presadi(le če je lonec premajhen), drugače pa se da kupit lonce za obesit in jo samo tja notr daš v tistem loncu ko je že zdaj...in orhideja ti lepo visi. Aja pa preišči druge tvoje orhideje, če nimajo slučajno tudi uši. LP
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a marelca » 01 okt 2004, 14:29

Ena orhideja mi je pred kratkim umrla,ker jo domači niso znali negovati....sedaj imam pa dva dni staro novo orhidejo in sem jih že izolirala stran od te!

Zanima pa me kako te uške sploh pridejo na orhidejo? V sobi so orhideje edine rastline,razen pozimi hibiskusi,s katerimi pa dobro shajajo....

hvala za izčrpen nasvet! Takoj sedaj jo bom potopila v vodo in če ne bo to zadostovalo se še enkrat posvetujem z vami in nato ukrepam dalje!

Lep vikend vsem!

Špelca marelca
marelca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 23 sep 2004, 11:14

OdgovorNapisal/-a marelca » 05 okt 2004, 16:14

POzdravljeni!

Prejsni petek sem potem kupila insekticid,ker so mi svetovali,da ni pametno potapljati rastline v vodo.... Sedaj smo ze nekajkrat poskropili rastlino,a te stvari so se vedno gor!

Zanima me kako ves kdaj uspesno deluje insekticid?kaj naredim s temi usmi?ali same odpadejo,ko se posusijo ali jih moram sama odstranit?

Hvala za odgovore!

marelca
marelca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 23 sep 2004, 11:14

OdgovorNapisal/-a mina » 11 okt 2004, 08:49

na eni ali dveh orhidejah se pri meni tudi stalno pojavljajo ščitaste uši. Nekje v globinah se pač skrivajo jačeca, ki so očitno bila tam že ob nakupu...
Odstranjujem jih fizično-ročno. Ker so kar velike, ni jih pa veliko, to res ni problem.
mina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 03 maj 2004, 12:23

OdgovorNapisal/-a marelca » 16 okt 2004, 18:58

mina je napisal/-a:na eni ali dveh orhidejah se pri meni tudi stalno pojavljajo ščitaste uši. Nekje v globinah se pač skrivajo jačeca, ki so očitno bila tam že ob nakupu...
Odstranjujem jih fizično-ročno. Ker so kar velike, ni jih pa veliko, to res ni problem.


meni pa se zdi problem...v sobi imam poleg te orhideje se dve in en hibiskus + dve cudni necvetni roži....ko se bodo te usi ponovno razsirle, se bodo razsirle tudi na ostale rastline, saj se prenasajo po zraku, ker na nek nacin "odletijo"....potem lahko cele dneve samo to delam....in potem lahko tudi celo leto spricam z insekticidom....

ce so ta jajceca nekje v globinah...kaj lahko potem naredim,da se jih znebim???

lep pozdrav!
marelca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 23 sep 2004, 11:14


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron