Ne vem kaj je narobe

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Ne vem kaj je narobe

OdgovorNapisal/-a skorpijonka1 » 03 okt 2003, 12:59

Orhidejo imam od lanskega novembra in ko sem jo dobila je cvetela. Vse je bilo lepo in prav, orhideja je odcvetela in steblo se je posušilo, in sem ga čez čaz odrezala.
Od takrat do danes pa več ni pognala novega stebla in cvetov. :cry:
Edino kar je bilo sta bila 2 nova lista. Sedaj sem jo presadila v zemljo za orhideje in korenine ki so v zemlji so bile kot da bi bile gnile in so kar same stran padle. :oops: Zunanje korenine pa so take suhe. Sedaj sem te korenine pustila zunaj in čakam kaj se bo zgodilo. Kaj naj bi bilo narobe in kaj naj spremenim?

LP
skorpijonka1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 03 okt 2003, 12:40

OdgovorNapisal/-a misa » 03 okt 2003, 13:59

Lep dan!

Kakor sem uspela zaselditi iz vasega opisa, ste rastlino absolutno prevec zalivali.
Orhideje so tropske rastline, ki zivijo na drevesih, v njihovih krosnjah, kot polparaziti. Substrata v katerem rastejo imajo zelo, zelo malo, najveckrat so pritrjene na lubje in so njihove korenine zgolj za crpanje vlage in hranil iz tega malo substrata, ki se ustvari med rastlinskimi koreninami in lubjem. Korenine pa tudi sprejemajo zracno valgo iz zraka. Zato raje rastline manj zalivajte, enkrat na teden v podstavek, ko se substrat napoji z vodo, ostanek odlijte in vec prsite z vodo. Voda za zalivanje , predvsem pa prsenje po listih mora biti mehka (dezevnica). Naj povem, da sem moje sejancke zalivala z destilirano vodo, saj so na zacetku rasti listne reze majhne in tako bi jih lahko apnenec iz vode zamasil, torej bi rastline zagotovo propadle, ali vsaj hirale.
Substart v katerem imste posajene orhideje naj bo kvaliteten, saj se na trziscu pojavlja veliko ne primernih mesanic.

Lep pozdrav in veliko uspeha.
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 okt 2003, 16:18

misa, katero pa ti priporocas? Moja mama namrec ima cisto enak problem (korenine in pa odmiranje) s svojo orhidejo, ki jo je dobila za abrahama, tako da ji je ostal le en poganjek. Sicer je presadila v zemljo za orhideje, vendar pa ne vem, če je ta kvalitetna.

Sicer pa bežim zdaj mami povedat, kaj je vse delala narobe. :wink:
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 04 okt 2003, 10:27

Zdravo!

Mogoce je tudi problem v substratu. Jaz nikoli ne bi v samo ta kupljen substrat posadila Phalenopsis orhideje ali Dendrobium. Ne vem sicer točno katera orhideja dela probleme, vendar ce je katera izmed teh dveh zgoraj omenjenih potem vama priporocam menjavo substrata za eno bolj grobo varianto(mešanico kupljene zemlje+lubje+pluta). S tem bosta povecala cirkulacijo zraka okoli korenin ki so skrite pod zemljo in preprecila gnitje, seveda ob ne prevec vnetem zalivanju(1x na teden, kot je svetovala Misa). LP Maja
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a misa » 06 okt 2003, 17:06

Lep dan,

ker sklepam, da gojite hibride orhidej, ki se dobijo po nasih cvetlicarnah, vam priporocam substrate Compo sana. Sama sem delala velik projekt na razlicnih substratih, ki se dobijo pri nas in v tujini, pa je ta bil najboljsi, do sedaj.
Za botanicne vrste orhidej pa uporabite plutovec. Na vecji kos pritrdite rastlino. Nekateri uporabljajo tudi kosare iz lesenih descic.

Lep pozdrav
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a jana@b2-ic.si » 10 okt 2003, 10:51

Pa ne pozabite prej zemlje oz. substrata sterilizirati. Jaz imam še vedno probleme s plesnijo, ki sem jo dobila s kupljenim substratom.

lp
Jana
jana@b2-ic.si
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 07 maj 2003, 07:57

OdgovorNapisal/-a misa » 13 okt 2003, 22:24

Lep pozdrav!

Jaz mislim, da ce je substrat dovolj kvaliteten, ni potrebna nobena predhodna sterilizacija.
Kupovala sem najrazlicnejse blagovne znamke substratov, delala vecletne teste, celo na sejanckih in ugotovila, da je substrat Comopo sana, resnicno dalec v odspredju. To so moje ugotovitve.
Delala sem brez predhodnih sterilizacij, pa se mi nikdra ni pjavila plesen. Ne trdim, da to ni mogoce, toda najverjetneje je bila le smola, pretecen rok trajanja, napacno skladiscenje,...
Ni dolgo tega sem kupila substrat za kaktuse, odprla sem vreco in izlila vodo iz nje, toliko je bil substrat namocen.

Veliko useha
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 13 okt 2003, 23:08

Ja, compo sana je res daleč najkvalitetnejši substrat tako za orhideje, kot kaktuse, zelišča, ipd. Saj mora vzdržati tudi svoje ime. Compo Sana če se ne motim, pomeni zdrava zemlja :)
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov