Na pomoč!! odpadli cvetovi, listi se sušijo in rumenijo

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Na pomoč!! odpadli cvetovi, listi se sušijo in rumenijo

OdgovorNapisal/-a katja1 » 20 apr 2006, 19:22

Živjo!
Res bi rabila pomoč! Od januarja imam orhidejo Phalaneopsis. Po prvih dveh tednih so odpadli cvetovi, od takrat naprej pa orhideja izgleda vse slabše-listi se sušijo in rumenijo. Bila sem že na forumu in si prebrala vse nasvete o zalivanju, gnojenju,... Zalivam jo enkrat na 14 dni (približno)- v bistvu jo namakam, ne zalivam. Ker pa se mi že odkar sem jo dobila substrat zdi zelo čuden (siv, drugačen kot pri orhidejah, ki sem jih videla v trgovinah), sem jo samo dvakrat gnojila. Skoraj vsako dopoldne jo tudi pršim po listih. Nekaj časa sem jo imela na mizi, ki stoji zraven okna. Ker pa povsod vidim, da jo imajo ljudje na oknih, sem jo tudi jaz premaknila na okensko polico. Ker pa je okno na sončni strani in je celo popoldne močno sonce, se mi zdi, da to ni najboljše.
Prosim, če mi po ogledu slik, ki sem jih priložila, lahko kdo da kakšen nasvet kako naprej, da moja orhideja ne bo umrla. Zanima me vaše mnenje, kam naj jo postavim in kako naj jo zalivam. Pa če jo je slučajno treba presaditi.
Najlepša hvala! Katja
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
katja1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 27 jan 2006, 15:25
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a lunca » 20 apr 2006, 20:52

orhideja ne sme imeti direktnega sonca saj ji močno sonce škoduje. imeti mora le malo popoldanskega sonca. vidim tudi da ti manjka substrata-napolni lonček do konca s substratom ki ga kupiš v baumaxu ali bauhausu.
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a skrf » 20 apr 2006, 20:58

Jaz zalijem 1x na teden in odlijem vodo iz podstavka.
skrf
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 05 jul 2005, 23:29

OdgovorNapisal/-a malena » 21 apr 2006, 08:29

Katja,
poskusi tole:
Kupi stekleno vazo primerne oblike in velikosti (stekleno zato, ker phali rabijo dostop svetlobe do korenin, ker delajo fotosintezo tudi s koreninami, če jo je z listi premalo, pa še vidiš nivo vode) in glinapor. Glinapor namoči čez noč v vodi. Orhidejo vzemi iz substrata in previdno umij korenine v mlačni vodi in poreži vse, kar je suho in gnilo. Potem posadi rastlino v glinapor, ki si ga dala v stekleno vazo. Vse skupaj zalij z 1/2 koncentracijo gnojila za orhideje tako, da bo gladina vode cca 1 cm pod koreninami. (1/2 koncentracija pomeni tako, da dodaš zamašek gnojila v liter destilirane vode, potem pa tisto še razredčiš na polovico). Vedno uporabljaj mehko vodo za zalivanje. Vse skupaj postavi na okensko polico in skrbi, da boš dovolj pršila (papazi, da voda ne pride v rozeto), sonce pa ne sme biti nikoli tako močno, da bi se listi segreli (smrt za orhideje). Rastlina bo črpala vodo iz rezervoarja, kolikor jo bo potrebovala, glinapor je fajn zato, ker vleče vodo navzgor. Vsako soboto (ali kadar maš čas, vendar je fajn, če na isti dan) zalij orhidejo s čisto vodo do vrha, pusti nekaj minut, nato pa odlij in spet dodaj vodo z gnojilom do opisane višine. Ko bo rastlina zrasla, mora biti vedno cca 2 cm vode v lončku.
Zelo dobro je, če greš v Kalijo in kupiš kapsule za orhideje in ji privoščiš eno vsak mesec. 6 jih je v paketu, stane pa okrog jurja ( v Celju 800 sit). Po tistem si fajn opomorejo.
Poskusi, to je sicer hidrokultura, vendar meni super deluje, lažje je, več je zraka okrog korenin, vidiš nivo vode in jo nadomestiš ali dodaš, če manjka, pa ko presajaš, samo opereš glinapor in je še naprej uporaben.
Srečno!
malena
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 13 dec 2005, 10:32
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a lunca » 21 apr 2006, 09:05

malena, ali lahko jaz orhidejo(phal) presadim tudi v med tem ko cveti in poganja liste ali to ni priporočljivo. pa še to. ali je kaj narobe če imam phal, ki ima zelo veliko korenin in so "nagužvane" v lončku?
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a frenky » 21 apr 2006, 10:54

Katja1,

Korenine tvojega phala. so se posušile. vzrok je verjetno prekomerno zalivanje ali uporaba previsoke koncentracije gnojila. Kupi kvalitetni substrat, orhidejo presadi in ji zagotovi visoko zračno vlago (sobni rastlinja, vitrina.., kjer lahko zagotoviš visoko zračno vlago 70-80 % in ob tem ohraniš substrat skoraj čisto suh. in upaš, da so listi še dovolj vitalni in rastlina lahko razvije nove korenine).
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a URBAN » 21 apr 2006, 11:12

Zivjo!

Po sliki sodec, bi se vsekakor pridružil misli, da tvoji orhideji primankuje substrata. Tako, da za prvo opravilo, kot je ze bilo omenjeno predlagam presaditev. Seveda je priporočljivo, da je lonček prozoren, saj samo tako orhideja uspešno povečuje svoje aktivne "kalčke".
Glede gnojenja in zalivanja pa bi ti predlagal,ob vsakem zalivanju, rastlino tudi gnojil. Sam gnojil s specialnim gnojilom za Orhideje - Agrolit, saj sem ugotovil, da ima ravno to gnojilo ravnopravšnjo koncentracijo hranil, ki je primerna za vzgajanje sobnih rastlin. Seveda bi želel še enkrat povdariti, da je zelo pomembno, da je ob vsakem zalivanju koncentracija gnojila izredno majhna. Tako dosežemo, da ima rastlina vseskozi enakomerno dovolj hrane, vendar ne toliko,da bi uničili njen hranilni sistem.

Upam, da Vam bo uspelo rešiti vašo rastlino.

Lp

Urban
urban
URBAN
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 03 feb 2004, 17:14

OdgovorNapisal/-a malena » 21 apr 2006, 11:47

Lunca,
jaz sem presajala že kadarkoli, pa sploh ni bilo videt, da bi rastlina doživela kakršenkoli šok. Saj veš, da če ji kaj ne paše, odvrže cvete, popke pa sploh, no, pri meni je zadeva veselo rasla naprej in cvetijo, da je veselje. Če so korenine nagužvane, je pravi čas, da jo presadiš. Pri sajenju v navaden substrat je dobro, da vedno vzamemo samo eno številko večji lonček, korenine naj bodo raje bolj na tesnem kot ne, pri sajenju v glinapor pa imajo rade več prostora.

lp
m
malena
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 13 dec 2005, 10:32
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a lunca » 21 apr 2006, 17:48

kje se pa da kupiti te lončke(prozorne za orhideje)?
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a lunca » 25 apr 2006, 11:20

zanima me, če lahko korenine rastejo v glinaporju saj se težje premikajo kot po zemlji.
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a fruto » 25 apr 2006, 14:32

prozorne loncke sem do sedaj videl samo v nemciji, je pa res da jih se nisem nikjer iskal in se vrjetno dobijo tudi pri nas. drugace pa ni nujno da das v prozoren loncek, sploh ce bos imela potem v okrasnem loncku je vseeno.

zakaj pa bi korenine tezje rastle v glinoporju, kot v lubju. zmerej si najdejo pot, drugac pa rozo iz loncka dvignejo, ce ni prostora.

lp
fruto
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 21 feb 2005, 11:21

OdgovorNapisal/-a metulj » 25 apr 2006, 15:40

prozorne lončke sem pred kakim mesecem kupila v Merkurju Ljubljana-Rudnik

LP
Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

hvala

OdgovorNapisal/-a katja1 » 25 apr 2006, 19:36

Hvala vsem za pomoč!
Orhidejo sem res presadila, ampak dvomim, da bo kaj z njo. Ko sem odstranila star substrat sem videla, da so vse korenine slabe. V cvetličarni mi je rekla, da če nima vsaj kakšne dobre korenine, da se ne splača presajati, ampak jaz sem jo vseeno. Zdaj pa čakam in upam ma čudež... Še enkrat hvala! Katja
katja1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 27 jan 2006, 15:25
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a alanya » 27 apr 2006, 14:01

Prozorni lončki se dobijo tudi v titi cvetličarni Kurnik v Radgoni. Imajo pa samo dev velikosti.
alanya
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 12 mar 2006, 12:54
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a lunca » 27 apr 2006, 16:52

lončke sem kupila v semenarni, tudi glinapor in ampule. sedaj sem 2 orhideji presadila v glinapor, 1 sem pa pustila v zemlji. upam da bojo preživele :)
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost