kako zaustaviti poganjanje mladik pri Phalaenopsisu

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

kako zaustaviti poganjanje mladik pri Phalaenopsisu

OdgovorNapisal/-a gorga » 03 avg 2006, 18:56

Ojla :D

Moj Phalaenopsis je zadnjič cvetel slabe dve leti nazaj. Od takrat poganja samo še nove in nove mladike, ki jih vsake toliko časa ločim in vse lepo rastejo naprej. Najstarejša od mladik je že tudi cvetela.

Trenutno ima spet pet novih poganjkov in ker sem že vse svoje prijatelje založila s svojim podmladkom me sedaj zanima, kako naj zaustavim rast novih poganjkov in dosežem, da bi pognalo steblo?

V naprej se vam zahvaljujem za odgovor!

Lp, Urška
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
gorga
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 28 jun 2006, 12:51
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a barbara bobek » 04 avg 2006, 10:55

Doma imam vsaj 18 phalenopsisov, pa nisem te sreče, da bi se mi to zgodilo....
Bom rekla takole .... koliko denarja hočeš za tvojega, če ti dejansko toliko podmladkov naredi? Ga kupim takoj .... :wink:
barbara bobek
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 06 jul 2004, 07:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a gorga » 04 avg 2006, 19:45

Prilagam še dve sliki trenutnega stanja in naj povem, da vem, da imam srečo s svojo orhidejo... ampak vseeno si želim, da bi spet cvetela!

Zato lepo prosim za kak nasvet!

Lp :)
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
gorga
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 28 jun 2006, 12:51
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a frenky » 04 avg 2006, 21:00

razvoj keikijev je normalen pojav, vendar če rastlina producira samo keikije, cvetov pa ne, je verjetni vzrok v premajhnem padcu temp. (temp. rezliki) ali premajhni-prekratki osvetlitvi.

prekomeren razvoj keikijev je lahko tudi posledica propada (težav) korenin ali pa le ne posledica križanja, kjer potomci prevzamejo, izrazijo to negativno lastnost.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a gorga » 05 avg 2006, 09:11

Hvala za odgovor!

Svetlobe je dovolj, ker imam vse orhideje na okenski polici, ki gleda na jug. Korenine so tudi v redu, kar sem videla pri presajanju. Torej je verjetno krivo to, da ni velike razlike v temperaturi.

Kako naj potem postopam?

Lp, U :)
Uporabniški avatar
gorga
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 28 jun 2006, 12:51
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a metulj » 06 avg 2006, 11:04

Jaz bi jo dala ven na kakšen zaveten balkon brez močnega sonca. Zunaj temperatura lepo niha.

Lp
Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 06 avg 2006, 18:08

Kolikor vem izraščajo kejkiji iz odcvetelega cvetnega stebla...torej, odreži to 'prekleto' cvetno steblo, ki proizvaja mladiče že enkrat stran in to je to.
Rastlina naj bo na izrazito toplem mestu - nikdar pod 22 C, kar zagotavlja optimalne razmere za vegetativno rast listov in preprečuje razvoj cvetnega stebla. Sledila bo rast novega lista na matični rastlini in v treh do petih mesecih bo rastlina sposobna - dovolj močna nositi novo cvetno steblo, če bodo nočne temperature okoli 17 - 18 C.

lp.
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 06 avg 2006, 18:15

Opa, šele sedaj sem videl fotko, kar spremeni diagnozo. Kolikor vidim je vršiček na matični rastlini zgnil. To pomeni konec vertikalne monopodialne rasti falenopsisov in posledica je stransko razraščanje, s čimer se rastlina želi ponovno obrasti in si zagotoviti nadaljni razvoj in življenje. Svetujem da ji pustiš dva do tri poganjke, ki bodo cveteli ko bodo dovolj močni. V nasprotnem primeru bo tvoja sadika ostala prava tovarna novih sadik - klonov..
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a gorga » 07 avg 2006, 09:17

Ojla!

Naj povem, da vršiček ni zgnil. Tisti del je sedaj suh, ker sem tam odrezala proč enega od prejšnjih keikijev, ko sem jih ločevala in sadila v svoje lončke.

Sedaj bom najprej poskusila s temperaturno razliko in potem bomo videli dalje kako in kaj... Če se ne bo nastavilo steblo bom res pustila dva do tri keikije, da odrastejo kar na matični rastlini in naredijo svoja stebla.

Hvala vsem za odgovore!

Lp, Urška :)
Uporabniški avatar
gorga
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 28 jun 2006, 12:51
Kraj: Ajdovščina

nasvet

OdgovorNapisal/-a zara » 12 avg 2006, 20:54

Sem letos prvič dobila orhideje za rojstni dan in sem malo povprašala glede dela z njimi.Mislim da je napaka najprej v lončku,ki bi moral biti najboljše prozoren da imajo korenine svetlobo, potem pa zemlja v kateri raste vaša orhideja sicer se ne vidi dobro ,če je samo lubje potem je v redu.Jih zalivate z gnojilom za orhideje? Želim in upam da vam bo začela cvetet.Jaz imam moje tri orhideje na zahodni strani na okenski polici pa lepo rastejo sedaj so sicer odcvetele. LP
zara
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 12 avg 2006, 20:41
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a gorga » 13 avg 2006, 17:09

Draga Zara!

Lonček je prav v redu, je lončen in korenine v takem loncu dobro dihajo, kar dokazujejo vse moje orhideje že vrsto let! Glede vrste lonca, zalivanja, zemlje, gnojenja in svetlobe sem kar dobro seznanjena!

Lp, U
Uporabniški avatar
gorga
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 28 jun 2006, 12:51
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a zara » 14 avg 2006, 08:03

No potem pa je tako vse v redu , pa naj ta mama orhideja še dolgo lepo živi in razvija svoje male otročke.Me pa zanima če kateri od teh mladičkov že cveti. Mene pa zanima ,ko orhideja odcveti, je potrebno pecelj odrezat in kje ga odrezat.Hvala za odgovor!
zara
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 12 avg 2006, 20:41
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Marsumioon » 14 avg 2006, 11:47

Ko orhideja odcveti je steblo najboljše pustiti da se posuši in ga nato odrezati čisto pri rastlini.
Marsumioon
 

OdgovorNapisal/-a Blankica » 15 avg 2006, 09:18

Urška živjo,
ker imaš očitno veliko izkušenj z vzgajanjem mladih phalaenopsisov, bi te vprašala nekaj glede postopka - kako jih ločiš od matične rastline. A jih odlomiš, odrežeš ali kako? In kdaj? Koliko korenin počakaš da naredijo in kako dolge, preden jih odrežeš? Pa morda še to ali jih posadiš v kakšen bolj fin substrat ali enak kot za odraslo rastlino?
Zanimivo se mi zdi, da mlade rastlinice poganjajo tako tesno ob listih matične rastline, ker meni pa recimo dela dva mlada keikija na vrhu stebelca (ki je sicer odcvetelo pred kakim letom, ampak je še zmeraj zeleno in čvrsto). Eden mi zdaj poganja korenino, ki je dolga kakšna dva centimetra, pa me sam zanima vnaprej, kako postopati z mlado rastlinico.
Najlepša hvala,
čao
B
Blankica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 26 jan 2006, 19:05

OdgovorNapisal/-a gorga » 16 avg 2006, 09:21

Oj :)

Keikije odrežem od matične rastline, ko imajo tri malo daljše korenine. Ponavadi počakam do take faze, da jih lahko odrežem več hkrati. Posadim jih v normalen substrat za orhideje in tudi naprej postopam z njimi enako kot z odraslimi rastlinami. Sliko cveta najstarejšega keikija in podmladka si lahko pogledaš zgoraj.

Lp, Urška
Uporabniški avatar
gorga
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 28 jun 2006, 12:51
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a mojcak » 17 avg 2006, 15:12

Ker imamo tukaj profesionalko 8) imam se jaz eno vprasanje. Moja orhideja je propadla zgoraj in naredila novo rastlinico. Ne vem kako naj mladičko presadim, ker imata obe mocno prepletene korenine, pa tudi korenine od mamice zgledajo vitalne, ceprav je ze odvrgla vse liste in je od nje ostalo le se polesenelo steblo in korenine. Hvala za odgovor!
mojcak
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 23 apr 2006, 21:04
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 25 avg 2006, 20:37

Od matične rastline je ostalo le steblo in korenine? Torej sploh nima listov :shock:
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a mojcak » 25 avg 2006, 22:19

jaaaa, matična rastlina ima samo polesenelo steblo, liste je odvrgla, korenine ima pa še lepe. Pod polesenelim steblom je naredila novo rastlino in nimam pojma kako naj ju ločim... :(
mojcak
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 23 apr 2006, 21:04
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a metulj » 25 avg 2006, 22:30

Pa ju je sploh treba ločiti?
Tudi sama imam phal z odmrlo srčiko, ki pa ima še zdrave liste in korenine. Poleg je pognal dva otročička. Hotela sem jih ločiti in posaditi vsakega v svoj lonček, a ko sem pogledala zmešnjavo vseh korenin se mi je zazdelo, da bi naredila več škode kot koristi. Tako so vsi trije (invalidna mati in dva otočiča) ostali v istem, starem lončku.
Tega je že več kot leto nazaj in sedaj obe mladi rastlinici že cvetita. Stara rastlina pa ima še vedno zdrave liste in korenine (ne vem kaj namerava???) Tako da kaže, da jim nič ne manjka.
Skratka naj živijo in cvetijo v miru..... :wink:

Lep pozdrav
Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a mojcak » 26 avg 2006, 09:48

ok, potem bom tudi sama pustila mladička naj raste z mamo. za enkrat ne izgleda da bi mu kaj manjkalo. Hvala za nasvet!!!
mojcak
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 23 apr 2006, 21:04
Kraj: Ljubljana

Naslednja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost