kako zaustaviti poganjanje mladik pri Phalaenopsisu

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a gorga » 28 avg 2006, 15:01

Malo zapoznelo ampak vseeno bi samo dodala, da se strinjam s tem, da pustiš situacijo tako kot je!

Lp :wink:
Uporabniški avatar
gorga
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 28 jun 2006, 12:51
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a mojcica » 29 avg 2006, 21:37

Če je rastline težko ločiti in substrat še ni preperel, jih je najboljše pustiti tako, kot so. Prestar, preperel substrat ni dovolj zračen, voda preveč zastaja v okolici korenin, kar povzroči gnitje korenin.
Zanimivo, da so mladički nastali iz spečih zalistnih brstov. Najverjetnejša razlaga bi bila, da je bila prekinjena apikalna dominanca. Gre za prevlado enih rastlinskih hormonov nad drugimi, da ne zafilozofiram preveč, če npr. pelargoniji odsrtaniš vrh se ostanek razveja. Kot druga možnost bi bila lahko genetska motnja, če se bo to ponavljalo tudi pri podmladku. Potem je tu splošno slabo zdravstveno stanje rastline. Glede temperature, nezadostna razlika temperature med dnevom in nočjo. Zadnja možnost za prekomerni razvoj mladik je neprimerno razmerje ur dan:noč, kar se tekom leta tako ali tako samo reši.
Če pa tvoji mladički normalno rastejo in cvetijo ne vidim problema.
Mojca
mojca
mojcica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 06 nov 2003, 13:22

OdgovorNapisal/-a alanya » 29 sep 2006, 13:43

Ťudi ena moja orhideja je pognala "mladička". Mislila sem že da bo propadla, ker ni iemla skoraj nič korenin, niti zračnih, pa tudi listi so vsak dan bolj veneli. Potem pa sem opazila, da poganja mlada rastlinica na steblu, ki sem ga samo delno odrezala. Ta mlada rastlinica ima tri koreninice in tri lističe in je zelo mala...vse skupaj mogoče 2 cm, tak da je se mi še ne zdi primerno, da bi jo posadila v svoj lonček. Stara orhideja pa je naenkrat pognala kar veliko zračnih korenin, listi pa še vedno ne poganjajo. Pa še nekaj...kaj zadstuje če malo rastlinico samo škorpim?
alanya
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 12 mar 2006, 12:54
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a megi » 02 okt 2006, 10:22

Tudi jaz iman orhidejo , katera ustvarja mladičke . Ta mladiček ima že štiri korenine , največja ene 6 cm . Sedaj je pognolo že cvetno steblo. Ali lahko sedaj odrežem tega mladična in ga posadim samostojno.
megi
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 09 jun 2005, 13:58
Kraj: velenje

OdgovorNapisal/-a gorga » 03 okt 2006, 20:50

Megi, če želiš, lohk mladička komot ločiš in ga imaš samostojno. Ko sem prvič ločila svojega od odrasle rastline, je tudi že imel rastoče steblo brez popkov. Potem je lepo uspeval naprej v svojem lončku :D

Lp
Uporabniški avatar
gorga
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 28 jun 2006, 12:51
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a megi » 04 okt 2006, 09:45

Gorga hvala za informacije . Grem takoj v akcijo.
megi
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 09 jun 2005, 13:58
Kraj: velenje

Prejšnja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov