kaj delam narobe z mojimi phali....

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

kaj delam narobe z mojimi phali....

OdgovorNapisal/-a lučka » 08 mar 2006, 19:04

pozdravljeni!
S phali sm se okužila ko so meli v merkurju akcijo... seveda je bil phal bolan en list se je poplnoma prebarval v rumeno rdečkaste barve... po nasvetu cvetličarke sem ga odrezala...sedaj ima ed kr lep list,in dva bl boga... vglavnem en popek se mi je obarval rumeno oranžno in je odpadel prav tako mislim da sta dva cvetova zacvetela in odcvetela ostalih pet popkov je zweacvetelo in sedaj cvetijo že dobrih 14 dni-mislim... skratka prečudovito... cvetovi so lepi čvrsti mesnati.... lepo si je opomogla in z njo nimam problemov....
drugo orhidejo sm kupila v cvetličarni in dala zanjo skoraj 6000.... problem je ta da se mi popki delajo rumeni in odpadajo.... noben nov cvet še ni zacvetel... doma jo imam pa že enih 14 dni.... na enem listu pa so take lise,mičkene vdolbinice... cvetovi pa so tudi večji in ne tako čvrsti in mesnati ampak tenki in "mehki"....kaj je narobe z njo?
drugo orhidejo sm zadnjič kupila v merkatorju in bosta tudi 2 popka odpadla ker se že delata rumenkasta in mehka...ampak predvidevam da z njo nebo problemov....
muči me najbolj ta druga posebej sm razočarana ker sm jo kupila v cvetličarni in zanjo plačala recimo precej pa mam več "problemov" z njo kot pa z uno ki sm jo kupila v merkurju za 2 jurja....
naj še povem da so vse na SV oknu-kjer še ni direktnega sonca-ko bo, jih bm seveda prestavila... vse orhideje večkrat na dan poprašim s prašilko, zalivam enkrat na teden vse pa imajo v lonček potisnjeno gnojilo za orhideje.... temparatura pa nikoli ne preseže 25 C.... niti 23....
hvala že vnaprej za pomoč....
lučka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 10 feb 2006, 11:25

OdgovorNapisal/-a metulj » 08 mar 2006, 20:57

Možno je, da se je tvoja orhideja prehladila na poti iz cvetličarne do doma. Orhideje ne prenašajo najbolje mrzlega zimskega zraka in kot posledico rade odvržejo popke.

LP
Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a poppy-- » 08 mar 2006, 21:11

Ima isto situacijo kot vi lučka. Moja orhideja se ni mogla prehladiti, ker jo imam že vseskozi doma. So se pa začeli popki sušiti, kljub temu, da jo enkrat na teden zalijem in skoraj vsak dan pršim.
poppy--
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 57
Pridružen: 16 maj 2005, 22:48
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a metulj » 08 mar 2006, 21:21

Vzrokov za odpadanje popkov je veliko.
Na strani društva ljubiteljev orhidej Slovenije navajajo naslednje:

Mogoče lahko med njimi poiščeš in rešiš tudi tvoj problem

Zakaj odpadajo cvetni popki?

Popki so najobčutljivejši del rastline, zato se na njih najprej pokažejo posledice neprimerne vzgoje, klime ali škodljivcev. Našteti so najpogostejši razlogi:

1. Voda – nezadostno ali pretirano zalivanje. Škoduje tudi zalivanje z mrzlo vodo.
2. Rošenje – nežno in navlaženo tkivo popkov je lahka tarča za napad gliv.
3. Temperatura – je najpogostejši krivec za odpadanje popkov. Falenopsisom popki odpadejo pri temperaturah pod 16˚C, medtem ko cimbidij odvrže popke pri temperaturah nad 25˚C. Dobro je poznati zahteve posameznega rodu in se jim čim bolj približati
4. Zračna vlaga – če je prenizka, se popki začno sušiti, nato pa odpadejo.
5. Kvaliteta zraka – če imate rastline ob oknu na prometni cesti, ga imejte vsaj med cvetenjem raje zaprtega. Škodi tudi cigaretni dim in bližina zrelega sadja, ki izloča plin etilen.
6. Svetloba – preveč svetlobe nežne popke ožge, premalo svetlobe pa pomeni, da rastlina verjetno ne bo sposobna asimilirati dovolj hrane, da bi vzdrževala vse popke in jih zato nekaj odvrže.
7. Kemikalije – prekomerno gnojenje ali uporaba nekaterih pesticidov povzroča odpadanje popkov in prezgodnje sušenje odprtih cvetov. Držite se navodil proizvajalcev.
8. Škodljivci – najpogostejši krivci so tripsi in uši, ki sesajo sočno tkivo bodočih cvetov. Ti so zaradi tega deformirani ali pa se sploh ne odprejo in odpadejo.

(Internetni vir: http://www.oceanorchids.si/dlos/modules ... e.php?id=3)


Upam, da ti bo kaj v pomoč
LP
Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a lučka » 08 mar 2006, 21:39

metulj iz tvojega citata bi rekla tako... malo mi je problem ker vseh orhidej ne morem zaliti isti dan.... ne vem točno kako naj to rešim ampak verjetno bom to tako naredila da bm en dan vse namočila in potem vsak teden isti dan?.... sicer pa sem jih do sedaj zalivala ampak mi je všče ta sistem z namakanjem.... ne zalivam z mrzlo vodo,vedno zalijem z vodo iz pršilke ki je že postana, sicer pa živim mal vn iz mesta in nimamo klorirane vode ker imamo svoj izvir iz narave....
rosim tako da cca 30 cm nad orhidejami poškropim in pol voda sama pade, posebej potem še malo popršim še liste... vse orhideje pršim enako ker jih imam na stojalu...
ob orhidejah nimam nobenega sadja niti ni okoli hiše nekega prometa saj kot sem omenila živim tko na podeželju....
gnojilo uporabljam tisto modro ampulo ki se jo potisne v zemljo....
mogoče bi lahko bila temparatura, zjutraj je mogoče res malo hladneje v hiši vendar so se ostale orhideje nekako navadile, edino s tole največjo in najdražjo imam velike težave, ker popki res rumenijo... in to kakih 10 popkov...
zanima me zakaj ima ta orhideja take nežne tenke rahle cvetne lističe... vse ostale imajo namreč lepe močne, mesnate, čvrste cvetne liste... prav danes ms dobila še eno orhidejo pa ima tudi lepe cvetne liste, čvrste....
lep pozdrav.... :D
lučka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 10 feb 2006, 11:25

OdgovorNapisal/-a metulj » 09 mar 2006, 12:17

Orhidej ne smeš rositi po cvetovih, pošpricaj samo po listju, zračnih koreninah in substratu, ne pa po cvetju in popkih.
To sicer verjetno ni vzrok za tvoje težave pa vendar se je tega dobro držati. :wink:

LP
Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a lučka » 12 mar 2006, 09:33

evo ne vem kaj je bilo, mogoče je biu šok ker v trgovini je lih niso ne vem kako zavili-samo ena plast papirja...skratka moja punca že od včeraj naprej neki dela z enim popkom in danes se je odločila da ga bo končno odprla... sedaj spremljam odpiranje kar dveh belih popkov-imam še eno belo orhidejo... ah.... to je sreča :D
lučka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 10 feb 2006, 11:25


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost