Cattleya na južnem oknu?

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 25 mar 2005, 01:31

Sori, popravljam www naslov iz 7. točke mojega razglabljanja.
Na tej strani ne najdem več formularja, lahko pa ga najdete na odlični strani največjega društva ljubiteljev orhidej na svetu (www.aos.org)..seveda je ameriško. Vredno ogleda, ker vam zraven ponudijo še eno milijardo koristnih nasvetov in informacij.
Formular pa najdete tako da kliknete po korakih:
1. orchid info
2. general info
3. orchid names and hybrids
4. hybrid registration..

naj vas mal rajca, hehehe :twisted: ...
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a frenky » 25 mar 2005, 18:25

:idea: :?: Točka 3 : če malo pobrskaš po netu je tudi pri nas kak laboratorij kjer opravijo tako storitev! (drgač pa mal poprosiš)

Točka 6: kako mi lahko garantiraš, da bo prav v tej seriji tak križanček ki še ne obstaja oz. je primeren za registracijo :roll:

Glede etikeranja: etikete sploh ne pridejo do lončke, kaj da bi jih šele odstranili :lol:
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 25 mar 2005, 22:29

Če ti kje razen na biotehniški fakulteti v ljubljani znajo kvalitetno razmnožiti orhideje iz semena mi prosim javi. Kvalitetno pomeni v 6 mesecih in na ustreznem gojišču, ki da zdrave in močne rastline.

Točka 6.- Jaz ti garantiram da bos v seriji par tisoč rastlin, ki jih lahko dobis iz ene kapsule dobil zanimiv križanec (ne za komercialno vzgojo sicer) vsaj po izgledu cveta, ki se sicer le v detajlih, vseeno razlikuje od obstoječih križancev. Garantiram ti tudi da ga boš (če bos plačal) lahko registriral.
Ti pa mi garantiraj da bos dobil lepega otroka ce skrižaš Tyro Banks in Toma Cruisa. Križanje je v veliki meri odvisno od čiste sreče in ne od lepote starševskih rastlin :lol:

faneblopsis
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a Spot » 25 mar 2005, 23:03

Faneblopsis, če po lastnih izkušnjah praviš, potem so te po teh nizozemskih rastlinjakih peljali samo tam, kjer je to "sanjsko" stanje - morje ene sorte orhidej -; tisti del, kjer nimajo teh kloniranih križancev, ampak sejane križance pa ti sploh niso pokazali.
Razen tega ne pravim, da pri nas ni v prodaji kloniranih križancev phalaenopsisa. Pravim samo, da se v večini prodajo sejani križanci phalaenopsisa. Zakaj - zato ker so cenejši od kloniranih križancev. Cenejši pa morajo biti, da jih veletrgovci kupijo - njim je pomembna le cena - da je čim nižja. In tako kot si rekel - gojitelje stane preveč denarja da bi te orhideje etiketirali - zakaj pa jih tudi bi, če tako razmišljam, saj zagotovo za etiketo od veletrgovcev ne bodo nič več zaslužili.
In kar se tiče Uzbekistana in zahodne Evrope - mislim da smo mi kar se tiče orhidej še vedno bolj v Uzbekistanu v primerjavi z zahodno Evropo, razen morda nekaj svetlih izjem - da ne bom tako popolnoma morbidno deloval
Spot
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 24 jan 2005, 13:56

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 26 mar 2005, 11:41

Spot, gre se za izjemno raznolikost sejančkov, kjer so razlike v rasti zelenih delov rastlin (in hitrosti rasti) večji od tistih v generativni fazi, torej v cvetu. Profesionalci, ki jih je na nizozemskem okoli 85 hektarjev (samo falenopsisa) si ne morejo privoščit heterogenosti in želijo klone z identičnimi lastnostimi v proizvodnji. Imaš pa prav da obstaja par drobcenih ljubiteljev, ki predvsem sejejo, ampak ne za market ampak zase oziroma za nadaljne selekcioniranje, kjer potem svoje rezultate drago prodajo laboratorijem za kloniranje.

Od kod ti ideja da je sejanček cenejši od klona?
Sejanje v laboratoriju zahteva najmanj dvakratno ročno delo in strošek dveh gojišč ter dveh posodic + cca 12 mesecev gojenja v rastni komori.
Kloniranje prav tako zahteva da gre vsaka rastlina dvakrat čez roke delavca, goji pa se le 6 mesecev..
Lahko pa preveriš na netu, da so merikloni znanih in nagrajenih križancev vedno dražji od 'seedlings' (ki jim nizozemci pravijo shitlings :lol: ), ker veš kaj dobiš
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a frenky » 26 mar 2005, 21:38

faneblopsis evo ti en laboratorij

LabHor s.p.
Claudio Derlink
claudio.derlink@email.si
Šempeter pri Gorici

Glede spota: veš se ne preda! sejančki cenejši :lol:
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 27 mar 2005, 02:15

Noro! Pa koga čakate ljudje? Vse zanima registracija križancev..Ajde, očitno obstaja komercialni laboratorij, ki opravi željeno zadevo.
Frenky, a slučajno veš še ceno storitve, da lahko definiramo stroške registracije prvega slovenskega (fiktivnega) križanca? Ajde pol pa vsi v lov za najlepši slovenski hibrid falenopsisa.

Fabulozne nagrade za pionirje (organizira faneblopsis d.o.o.):

1. Večna slava na rastline.com
2. Brezplačno enoletno članstvo v Društvu ljubiteljev orhidej Slovenije
3. Brezplačno ropanje šotišč (gre se za spagnum) blizu mosteca z Juretom
4. Spot odkupi celotno proizvodnjo sejančkov in obogati
5. faneblopsis se za vedno odjavi iz rastline.com

Faneblopsis
(mal heca mora bit, je že nekdo enkrat omenil na tem forumu :lol: )
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a frenky » 27 mar 2005, 11:23

Cena, stroški... :shock: :?: :!: :(
Bom raje probal na BF-ju.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Plantko » 20 maj 2007, 15:24

tinki je napisal/-a:samo eno uprašanje:
kako poteka mikropropagacija in kaj to je :oops: :oops:

Dr Borut Bohanec:tehnike rastlinskih tkivnih kultur-osnovni učbenik ali pa Lydiane Kyte:Plants from test tubes
to je obvezno čtivo za začetnike,drugače predlagam obisk predavanj na BF ali prebiranje literature v mojem zasbnem labu lahko pa vam nekaj malega natrosim tudi jaz.lp,Claudio Derlink
claudio.derlink@gmail.com
nori_biokemik
Plantko
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 21 jan 2007, 01:11
Kraj: Šempeter pri Gorici

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 20 maj 2007, 21:20

Plantko, sicer si dobri dve leti prepozen za odgovor tinkiju, a vseeno dobiš točke za dobro voljo :D
Kar se tiče literature v slovenščini bi začetniku svetoval nekaj diplomskih nalog, ki so bile na BF-ju napisane na to temo, vsekakor pa ne Bohančeve skromne omembe razmnoževanja orhidej - glede na to da si agronom, si verjetno že prelistal...
Dodajam samo še knjigo Aarona Hicks-a na to temo, ki je updejtana verzija informacij za začetnike in tiste, ki že nekaj vedo.. http://members.cox.net/ahicks51/osp/Our ... _book.html

Še nekaj knjig na to temo:
http://www.orchidsbooks.com/browse.asp?cat=13

Plantko, razmnožuješ svoje hibride ali si bolj v botaničnih speciesih?

Faneblopsis
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a Plantko » 21 maj 2007, 19:15

faneblopsis je napisal/-a:Plantko, sicer si dobri dve leti prepozen za odgovor tinkiju, a vseeno dobiš točke za dobro voljo :D
Kar se tiče literature v slovenščini bi začetniku svetoval nekaj diplomskih nalog, ki so bile na BF-ju napisane na to temo, vsekakor pa ne Bohančeve skromne omembe razmnoževanja orhidej - glede na to da si agronom, si verjetno že prelistal...
Dodajam samo še knjigo Aarona Hicks-a na to temo, ki je updejtana verzija informacij za začetnike in tiste, ki že nekaj vedo.. http://members.cox.net/ahicks51/osp/Our ... _book.html

Še nekaj knjig na to temo:
http://www.orchidsbooks.com/browse.asp?cat=13

Plantko, razmnožuješ svoje hibride ali si bolj v botaničnih speciesih?

Faneblopsis

Predragi-a Faneblopsis.hvala za tocke. Odgovor je pozen,ker se mi je v dveh letih toliko dogajalo.In ne na sreco nisem agronom.sem molekularec,ki se ukvarja predvsem s sekundarnimi metaboliti.ter s hortenzijami in njihovim razmnozevanjem in vzgojo.Bohanec se orhidej komaj dotakne,res je a odgovarjal sem na vprasanje kaj je mikropropagacija in na slovenskem se mi zdi Bohancevo delo o tkivnih kulturih najboljse za zacetnnike,za bogatune priporocam Micropropagation of orchids.Vem pa da knjiga stane vec sto €.Se enkrat hvala za tocke.Dobra volja je najbolja.Grem nazaj v lab.lp
nori_biokemik
Plantko
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 21 jan 2007, 01:11
Kraj: Šempeter pri Gorici

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 21 maj 2007, 23:17

Imam kopijo 'Micropropagations of Orchids' od Ardittija in je preizkušeno neuporabna. Prva izdaja (1993), ki jo imam je totalno zastarela. Verjetno bo nova izdaja, ki pride ven to leto, boljša.

A si že razmnožil kakšne orhideje s semenom?

Faneblopsis.
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a Plantko » 22 maj 2007, 19:08

faneblopsis je napisal/-a:Imam kopijo 'Micropropagations of Orchids' od Ardittija in je preizkušeno neuporabna. Prva izdaja (1993), ki jo imam je totalno zastarela. Verjetno bo nova izdaja, ki pride ven to leto, boljša.

A si že razmnožil kakšne orhideje s semenom?

Faneblopsis.

Zdravo.Res ne maram debatiranja prek pisem,razen,ce gre za klasicna preko poste.rad pa klepetajsam v zivo ipd(040-423-610)vseeno naj povem,da me v bistvu orhideje ne zanimajo.Obozujem rod Hydrangea,pa tudi rastline,ki se jih da izkoristit za izolacijo alkaloidov.lp.Claudio
nori_biokemik
Plantko
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 21 jan 2007, 01:11
Kraj: Šempeter pri Gorici

Prejšnja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost