Baby orhideje

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Baby orhideje

OdgovorNapisal/-a sandica » 22 nov 2008, 20:03

Lep pozdrav!
Imam en majčken problemeček... doma imam trenutno nekaj baby orhidej - različnih vrst.
Vendar pa opažam, da se jim po skoraj 4-ih mesecih nič ne dogaja. Niti korenine ne rastejo, niti listi...
Dobesedno stagnirajo.
Imam jih pa na okenski polici na južni strani, zdej jih pa še rahlo radiator greje. :D

Ali slučajno kaj narobe počnem...?

Hvala za odgovore

Lp
sandica
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 17 feb 2008, 12:37

OdgovorNapisal/-a tamika » 23 nov 2008, 12:09

Če boš napisala, katere imaš, ti bomo lažje pomagali.

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a sandica » 23 nov 2008, 13:11

Imam dva navadna phala (bele in lila barve), phalaenopsis schilleriana, ter Rhynchostylis Giganteo.
sandica
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 17 feb 2008, 12:37

OdgovorNapisal/-a Problemcek » 23 nov 2008, 14:05

Ti povem kako je bilo z mojimi baby orhidejami, bile so res minijaturne, posadila sem jih sicer vsako posebej v prozorne jogurtove loncke in jih dala skupaj v sobni rastlinjak. Ce se ne motim jih zalivala nisem, samo vsak dan rahlo rosila in cez dan malo odpirala rastlinjak. Saj vidis koliko vlage rabijo. Sedaj skoraj po letu dni so se vedno v teh lonckih, vendar jih imam v prozornih vazah, na stiroporju spodaj pa vodo, tako so malo zascitene pred zunanjim zrakom, na toplem in vlaznem. Jih zalivam, obcasno pospricam in lepo rastejo, so se vedno male, ampak se vidi da so ze na stanju skoraj odraslih rastlinc.
Veliko srece in veselje pri tvojih baby orhidejah!
Problemcek
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 19 dec 2007, 12:15

OdgovorNapisal/-a azalea » 24 nov 2008, 02:23

Pozdravljeni!

Jaz imam kar nekaj "baby" orhidej in moram povedat, da mi zelo počasi rastejo.
Pri vsaki orhideji so mi zrastli od 1-2 listka oz bulbe v roku od šestih mesecev.

Npr. Aeratnhes grandiflora in Aeranthes ramosa imam jih od meseca marca pa sta zrastli za pičlih 2-3 cm, korenin pa sta pognali ogromno.
Te "baby" orhideje imam v malem plastičnem zaboju in v njem glinopor.

Sedaj je tudi takšen čas, ko orhideje pričnejo s svojim mirovanjem. Je treba zalivat, ko se substrat čisto osuši.
Mogoče pa nimaš pravih pogojev za vzgojo.

Pri teh mladih rastlinicah je normalno, da na začetku počasi rastejo. Treba je biti vztrajen. :D

Lp, N
azalea
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 04 jul 2006, 17:58

OdgovorNapisal/-a tamika » 24 nov 2008, 10:29

Hej

Meni pa Aer. grandiflora ful hitro raste (imam ga par mesecev), medtem ko mi Aer. ramosa precej bolj počasi. Sploh ne vem v čem je razlika. Zobema delam enako.

Za Rhy. ne znam ravno svetovat. Enega svojega malega Rhy. gigantea red sem posadila v sphagnum in mi je po več kot pol leta začel takoj poganjati nov list.

Kar se tiče pa Phalov. pa jih imam večino v mešanici lubja in sphagnuma. Phal. parishii mi je skoraj umrl, oz. odkar sem ga dobila ni nič zrasel in nič, zdaj pa sem ga posadila v sami sphagnum in je že pognal nov listek. Po moje sem jih premalo zalivala, al kaj ....

No, samo nekaj mojih izkušenj.

Lp, T.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a Paph » 24 nov 2008, 11:03

Moji trije mini falenopsisi se obnašajo vsak po svoje: dvema rastejo korenine v zrak, tako da izgledata kot dve brkati prikazni, listi mirujejo, cvetela tudi kot kaže ne bosta.
Drugi tudi miruje, a je videti čisto zdrav.
Vsi trije so križanci in se kaj dosti ne sekiram. Skrbeti me začne, ko začno propadati. Dokler pa so korenine zdrave in listi kompaktni, smatram, da je to nek normalen pojav, saj konec koncev rastline ne more kar celo leto nepretrgoma rasti.

Od falenopsisov vrst amboinensis, cornu-cervi, schilleriana, hieroglyphica in equestris pa mi kaže znake rasti samo zadnji, ostali mi mirujejo.
Ne vem kako je pri vas, ampak pri meni se s sezono kurjave tudi zrak malo izsuši, kljub temu da jih vse gojim nad ogromno posodo z vodo. Na križance to ne vpliva prav drastično, nekatere vrste pa so na te spremembe kar precej občutljive.
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a zaljubljena23 » 24 nov 2008, 17:32

Tamika, eno vprašanje, kje nabaviš lubje (al uporabiš tistega, ko je mešanica kao za orhideje že narejena al kako?), kaj pa sphagnum kje se da dobit?
zaljubljena23
Guru
Guru
 
Prispevkov: 466
Pridružen: 13 jun 2005, 16:47
Kraj: Relacija Ptuj-Rače

OdgovorNapisal/-a tamika » 24 nov 2008, 19:32

Lubje kupim tisto, ki je za zunanjo dekoracijo. Srednje velikosti, najbolj kvalitetnega ...
Sphagnum lahko kupiš v Kaliji. Jaz ga ponavadi naročim zraven iz Italije ali Nemčije ...

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a kar » 24 nov 2008, 20:12

Meni podobno kot Tamiki raste Aer. grandiflora relativno hitro, medtem ko Aer. ramosa zelo počasi. Rhy. gigantea red imam posajenega v mešanici kokosovega lubja, šotnega mahu im borovega lubja - korenine so zelo površinsko,...pa že nekaj časa čisto miruje, čeprav pa zgleda zelo zdrav. Najhitreje in najlepše mi delajo mlade cattleye, pa jih imam samo na okenskih policah, posajeno v prej omenjeno mešanico in so krasne. Jezijo me mladi botanični Phali, z njimi res nimam sreče, tako da bom v prihodnje kupovala le večje rastline.

LP
kar
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 93
Pridružen: 23 apr 2007, 20:48

OdgovorNapisal/-a zaljubljena23 » 24 nov 2008, 20:52

Tamika, hvala, aja a to imaš točno določeno vrsto lubja?
zaljubljena23
Guru
Guru
 
Prispevkov: 466
Pridružen: 13 jun 2005, 16:47
Kraj: Relacija Ptuj-Rače

OdgovorNapisal/-a tamika » 24 nov 2008, 21:01

Ma niti ne. Kupim v Merkurju, violična vreča. :lol:
S tem sem bila najbolj zadovoljna.

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a azalea » 24 nov 2008, 23:46

No moja dva Aeranthesa sta posajena v lubje in pa v isti lonček. Včeraj pa sem pri enem (točno ne vem kateri :lol: ) sem opazil, da so listi ful mehki postali.

Sem jo vzel ven in jo namontiral na plutovec.
Res ne vem kje sem fulal.

Lp, N
azalea
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 04 jul 2006, 17:58

OdgovorNapisal/-a baucika » 25 nov 2008, 09:08

Aer. grandifloro in phal. schilleriano imam posajeno v lubje v prozornem lončku (sem ga znižala in mu naredila luknjice), na vrh pa sem dala malo kokosovih vlaken in mi obe zelo lepo rasteta. Imam ju nekje ob aprila, in sta mi poglale kar nekaj korenin in vsaka po tri zdrave liste.
Mlade "vandice" bensonii, rhy. gigantea in asc. curvifolium imam v mrežastem lončku v lubju, po vrhu pa sem dala še sphagnum. Kak mesec nazaj sem začela malo bolj vlažit substrat in sem vidla, da mi je po sedmih mesecih asc. curvifolium pognal prvi listek :lol: Bensonii in gigantea mi že od vsega začetka kar ju imam zelo lepo uspevata in rasteta.

lp
baucika
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 22 apr 2005, 08:53
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a sandica » 07 dec 2008, 17:21

Ponovno se javlam :D
Moj baby phalaenopsis schilleriana je bil danes izkopan iz zemlje predvsem zaradi mojega firbca kaj se dogaja z njim :lol:
Videla sem pa,da ima korenine posušene in ne zgnite.
Ukrepala sem pa tako,da sem koreninice porezala.... samo zdaj ima pa le eno dolgo zdravo koreninico :(

Imam še kaj šanse da mi uspe?

Ker liste ima pa zelo lepe,pa čeprav nič ne rastejo.

LP
sandica
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 17 feb 2008, 12:37

OdgovorNapisal/-a tamika » 07 dec 2008, 17:34

Ja, še je upanje. Nasadi ga lepo v zračen substrat, daj zraven malo šotnega maha in redno zalivaj.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a sandica » 07 dec 2008, 18:38

Koliko vlage pa sicer prenese?
Redno zalivanje? Misliš da je substrat vedno malo vlažen?
sandica
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 17 feb 2008, 12:37

OdgovorNapisal/-a leonella » 17 apr 2009, 18:07

Pozdravljeni!

Imam problem z baby orhidejicami. Ker sem glede vzgoje majhnih orhidejic popolnoma neizkušena, bi vas prosila za pomoč. :?

V aprilu 2008 sem pri orhideja.com kupila phal. SCHILLERIANA, phal. EQUESTRIS, ONCIDIUM ORHITHORHYNCHUM in AERANTHES GRANDIFLORA. Posadila sem jih v miniaturne prozorne lončke in jih dala v večjo stekleno posodo. Na dno posode sem nasula glinopor, spodaj pa vodo. Enkrat na teden sem jih zalivala. Ker 7 mesecev ni bilo nobenega napredka, sem jih presadila v sobni rastlinjak :( Korenine so bile vredu, samo majcene. Letos v februarju pa sta oba phala in Aeranthes Grandiflora pognala po 1 nov listek. Le Oncidium še vedno stagnira.

Zanima me, ali jih naj presadim ali jih še pustim v rastlinjaku. Že vnaprej se zahvaljujem za vsak nasvet. :)

Slika

Slika
LP, leonella
leonella
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 02 feb 2009, 11:49
Kraj: Koroška


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov