ime orhideje

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

ime orhideje

OdgovorNapisal/-a kati » 01 jun 2007, 18:03

živjo :D

ko sem to orhidejo dobila( mesec marec) je imela 15 lepih popkov, lepe velike zelene liste in tudi steblo ni bilo majhno.Postavila sem jo v sobo na omarico tik ob oknu, svetlobe ma dovolj, v sobi ni prevroče-ni radijatorja, pršim jo vsak 2dan in zalivam na 10dni(po nasvetu drugih tako da jo dam v podstavek z vodo in jo pustim stati 5-6ur. Popki so se začeli odpirati in po 2 tednu ko je imela 6 cvetov se je rast zaustavila in popki so začeli rumeneti in odpadati. Cvetovi niso bili lepi, okrog mošnička so bili rahlo zeleni morali bi biti beli. Takšni so bili do tega tedna ko so na enkrat začeli rumeneti in odpadati. Listi so čvrsti in zeleni, steblo je zeleno, opazila sem da je z koreninami nekaj narobe, nekatere ne pa vse so suhe, spodnje korenine ki gledajo iz odprtin dna posode so črne suhe ko jih stisneš, kot da bi zgnile, ostale v posodi pa so še vedno zelene in nimajo veliko prostora, a ima premajhen lonček in premalo lubja. naj jo presadim in grde korenine odstranim?? A zelo slabo kaže ali je to samo proces rasti.
kaj naj naredim :?: :?:

Prosim pomagajte??? :?: :?:
Zadnjič spremenil kati, dne 02 jun 2007, 20:49, skupaj popravljeno 1 krat.
kati
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 01 jun 2007, 17:59
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a zaljubljena23 » 01 jun 2007, 19:59

Vrsta, to je phal
zaljubljena23
Guru
Guru
 
Prispevkov: 466
Pridružen: 13 jun 2005, 16:47
Kraj: Relacija Ptuj-Rače

OdgovorNapisal/-a tamika » 02 jun 2007, 07:57

Slika ni s kataloga, ampak je to moja slika z mojega albuma.

Kaj pa avtorske pravice?
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a malena » 02 jun 2007, 22:19

Nikar ne namakaj toliko časa naenkrat, samo kakih 10 minut. Rožo pa presadi in poreži gnile korenine, odreži tudi cvetno steblo, ker rastlino samo izčrpava.
malena
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 13 dec 2005, 10:32
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 03 jun 2007, 17:12

5-6 ur???

Orhidejco namakaj kakih 20 min 1× na teden (odvisno od vlažnosti substrata), tako da jo celo potopiš (samo lonček, ne liste in cvetove) v mehko postano vodo s čisto malo gnojiva. Nikakor pa ne toliko ur. Jaz bi ji na tvojem mestu sedaj porezala gnile korenine. Če se vidi skozi lonček korenine in le te niso poškodovane, jo pusti in je ne presajaj (če so korenine še vredu). Pusti jo sedaj, da se substrat kolker tolk osuši in je ne zalivaj vmes. Ko vidiš, da je substrat že suh (ko na stenah z notranje strani lončka več ni videt rose), jo namoči v vodo za kakih 20 min in nato odcedi.
Nikoli pa naj orhideja ne stoji v vodi predolgo.
Odpadanje cvetov je prvi znak, da je nega napačna.
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

OdgovorNapisal/-a lovro » 04 jun 2007, 00:04

to si ga res mal pihnila s temi petimi urami namakanja. Jaz naše namakam največ 20 minut in to večinoma na vsake 14 dni. Zdaj, ko so daljši dnevi in orhideje bolj veselo rastejo, jih pognojim na vsako drugo "zalivanje". Na gnojilo sem jih v začetku privajal z zelo nizkimi koncentracijami, zdaj pa jih že nekaj časa gnojim s 50%, kar jim očitno čisto ugaja.
Naredi, kar so ti svetovali, potem pa jo pusti pri miru, da si opomore. Verjetno bo rabila nekaj časa.
Glede gnojenja pa se mi zdi, da raje še malo počakaj, da ne skuriš še teh korenin, ki so kolikortoliko zdrave.

lepo zrihti, pa sproti poročaj!
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 04 jun 2007, 13:16

Ja glede gnojiva res ni treba pretiravat. Orhideje so ene čisto posebne rožice, ki imajo posebne potrebe. Če pogledamo njihovo okolje v katerem živijo, nam je jasno zakaj imajo drugačne potrebe. Glede količine gnojenja - od količine, ki je zapisana na običajnih gnojilih za orhideje, lahko vzameš pol vstran. Naj bodo čisto blage koncentracije gnojiva v vodi, pa jo zato lahjko gnojiš ob vsakem zalivanju.
Sedaj pa mogoče res brez gnojenja, tako kot je rekel lovro, da si rastlina opomore. Kak mesec jo lahko samo z postano vodo zalivaš, potem pa po malem gnojit (ko je v dobi rasti in ne cvetenja - takrat je ni treba toliko gnojit).
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

presajanje phala

OdgovorNapisal/-a kati » 04 jun 2007, 18:52

Glede presajanja, kako je z lončkom, baje morajo imeti majhen lonček, meni se ta ki ga ima zdaj zdi premajhen vendar si ne upam jo dati v večjega. baje te vrste živijo v čim manjših lončkih, to sem prebrala v knjigi. Knjigam pa ne zaupam preveč ker se mi zdi da podatki niso realni in večinoma ne držijo.

Kupiti pa moram še gnojilo, ker ga do sedaj še nisem uporabila. Kak nasvet katero je najboljše ali pa kupim gnojilo za orhideje

Jutri grem nabavljat in se lotim dela in upam da ne bo prepozno. :(
kati
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 01 jun 2007, 17:59
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a lunca » 04 jun 2007, 19:10

jaz sem svojo presadila šele potem ko je lonček počil...ker res nima smisla presajati. Ko pa presajaš moraš presaditi v le eno številko večji lonček-kar je zelo malo.
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a Connie » 04 jun 2007, 23:07

Samo toliko v vednost:
Orhideje so zelo rade na tesnem oziroma so raje v premajhnem lončku kakor pa v prevelikem. Zato če je lonček počen, je najbolje, da presadite v lonček iste velikosti.
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a nagelj » 15 jun 2007, 13:26

Pri nas jih zalivamo samo enkrat na teden,gnojilo pa dajemo enkrat na mesecin to čisto malo (mešan s vodo).Počivajo pa tudi tam okoli 6-7 mesecev lahko tudi več ali pa manj.Odvisno koliko poganjkov in cvetov naredi orhideja sama.No vsaj nam.Je pa ena ki nam cveti že od septembra lani in še kar dela nove poganjke.Tako da se kar malo bojim da bi omagala.
nagelj
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 14 jun 2007, 23:00
Kraj: jesenice

OdgovorNapisal/-a lunca » 11 sep 2007, 18:42

danes sem v hoferju kupila 2 novi orhideji kateri si lahko ogledate v albumu. Prosila bi za točni imeni teh dveh ter glavne nasvete pri zalivanju in prostoru. Kajti obe vrsti sem že imela in so mi vse umrle. Sedaj sem jih še enkrat kupila..upam da mi tokrat preživita ker drugače ne bom nobene več kupila. :D

ogledate si jih lahko v mojem albumu

http://picasaweb.google.com/xency.k/MojiNoviOrhideji
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a felidae » 11 sep 2007, 20:22

Kupila si Denrobium in Paphiopedilum.

Dendrobium potrebuje vec svetlobe kot Phalenopsis, zaliva se ko se substrat osusi. Nekatere vrste potrebujejo zimski pocitek in se jih takrat ne zaliva, oz se jih minimalno.
Paphiopedilum potrebuje priblizno toliko svetlobe kot Phal, zaliva se bolj pogosto, substrat se ne sme osusiti (a to ne pomeni da je to mocvirska rastlina :wink:).

Lp
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a lunca » 11 sep 2007, 20:54

do sedaj sem imela vse dendrobiume zraven phalov in jih zalivala enako (enkrat na teden zlijem 0,5l vode čez lonček). Bom jih poskusila dati bolj na svetlo mesto. Phali mi noro rastejo odkar jih tako zalivam dendrobiumi so se mi pa vsi posušili oz. odvrgl liste in porumeneli.

Ali moram moje dendrobiume dati kaj na hladno? Ali jih presadim v eno številko večji lonček ali jih raje pustim?

Hvala za vse nasvete :D
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a felidae » 11 sep 2007, 21:33

Mojih phalom je zalivanje 1x na teden prevec, se cisto pri vseh se lepo vidi rosa v loncku. Jih imam pa ene notri, druge na zastekljenem balkonu. Zalivam pa phale in dendije istocasno. Verjetno so dendiji bolj obcutljivi in jim je zalivanje 1x na teden prevec.
Pocivat jih lahko das, ampak sele takrat ko se bo kurilna sezona dobro zacela, v prostor s kaksnimi 15-20 stopinjami. Presadit bi jih bilo pa boljse spomladi ko se pricne nova rast.
Je pa tudi razlika med vrstami dendijev - ene potrebujejo pocitek (npr. Dend. nobile, Dend. phalenopisis), nekatere pa ne. Zato bi bilo dobro preveriti katere imas.

Lp :wink:
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a lunca » 11 sep 2007, 22:03

ja, sedaj ko se je zunaj ohladilo tudi jaz opažam da je rosa še vedno na lončkih. Poleti je bilo pa kar v redu 1-tedensko zalivanje. Kako pa naj ugotovim katera vrsta dendrobiuma je? Po čem se najbolj razlikujejo?
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a NadjaPetkovic » 11 sep 2007, 22:14

A je tisto sigurno dendrobium, mene bolj spominja na epidendrum.
NadjaPetkovic
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 13 avg 2006, 14:43
Kraj: Kisovec - Zasavje

OdgovorNapisal/-a felidae » 11 sep 2007, 22:35

Uh sem povrsno pogledala, se opravicujem :oops:. Res zgleda kot epidendum. Za tega pa ne vem kako se skrbi, nimam nobenega v oskrbi.
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 12 sep 2007, 07:06

jst bi pa tole temo izkoristil, da vprašam katero orhidejo priporočate za malo temnejšo sobo (manj svetlobe) in da je po možnosti primerna bolj za začetnika? moja boljša polovica bi jo rada imela. ima nekaj rož, a do sedaj še ni skrbela za nobeno orhidejo.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a Connie » 12 sep 2007, 08:57

To ni Dendrobium, ampak Epidendrum Ballerina.

Vzgoja:
Epidendrumi so zelo hvaležne orhideje. Pozimi jih zalivam (z mlačno deževnico) le enkrat na dva tedna, poleti pa vsak teden, se pravi, da je to odvisno od temperature. Čim nižja je temperatura, tem manj zalivanja rabi. Rabijo stalno vlažen substrat, vendar voda ne sme zastajati v lončku. Dobro uspevajo na svetlem in delno senčnem mestu, ne prenašajo pa dobro neposrednega sonca. Poleti jih lahko postavimo na prosto, kjer so zaščitena pred vetrom in žgočim soncem.

Upam, da ti bo to v pomoč.
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

Naslednja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Orhideje
    Napisal/-a metulj » 16 dec 2005, 12:16
    2 Odgovori
    5132 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a romanah Poglej zadnji prispevek
    16 dec 2005, 13:47
  • Orhideje - mix ph.
    Napisal/-a Ninica35 » 06 feb 2008, 23:30
    7 Odgovori
    5124 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a _Katrca_ Poglej zadnji prispevek
    08 feb 2008, 08:25
  • orhideje
    Napisal/-a lisa2000 » 01 feb 2009, 18:36
    2 Odgovori
    3823 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a lisa2000 Poglej zadnji prispevek
    26 feb 2009, 21:40
  • Orhideje
    Napisal/-a bincy.z » 14 maj 2009, 21:35
    5 Odgovori
    4046 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a svetlana5 Poglej zadnji prispevek
    17 maj 2009, 14:57
  • ORHIDEJE!
    Napisal/-a miklavz15 » 22 jun 2009, 16:48
    1 Odgovori
    2999 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Paph Poglej zadnji prispevek
    24 jun 2009, 21:04

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov