Gobe

Kje so 'tereni', kdaj in kje nabirate gobe?

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a sasok » 17 sep 2007, 20:28

pozdrav mi smo danes tudi šli gledat za marelami in nas je skoro kap seveda od presenečenja! jaz še v življenju nisem videl tlko marel tak kot da greš spomladi zvončke nabirat brez heca! smo jih vidli tak med 60 in 80 ampak nismo vse pobrali ker je bila če večina še zaprtih je pa blo super doživetje!!

ps: mama že dobro uro in pol panira!!!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a Kajser » 17 sep 2007, 21:10

Včeraj je bilo živahno pred kočo na Ermanovcu.
Tam je namreč potekalo že 14. srečanje članov in prijateljev Gobarskega društva Škofja Loka, ki je bilo tako kot že nekaj let doslej združeno s srečanjem harmonikarjev od blizu in daleč, ki so prišli iz različnih koncev Notranjske, Gorenjske in Primorske. Po tradiciji je bila pred kočo postavljena zanimiva gobarska razstava, obiskovalci in obiskovalke so si lahko ogledali in pobliže spoznali več vrst gob – užitne, neužitne, zdravilne in ostale. Zbrane sta na včerajšnjem srečanju nagovorila predstavnika organizatorjev – podpredsednik Planinskega društva Sovodenj Bojan Filipič, v imenu Gobarskega društva Škofja Loka pa Marta Novljan. Včeraj popoldne je pred kočo na Ermanovcu potekalo tudi 5. srečanje harmonikašev, tja v pozne popoldanske ure je kar 33 nastopajočih razveseljevalo zbrane, med najstarejšimi udeleženci pa so bili Julka Bogataj iz Fužin, Silvester Pivk iz Zadloga in Ivan Kerl iz Lahovč.
Vsi, ki so prisluhnili harmonikašem in si ogledali razstavo gob, so se pobliže spoznali z največjo gobo, videli kakšno gobarsko zanimivost in spoznali resnice in zmote o prepoznavanju gob. Ena takšnih po ljudskem izročilu pravi, da je goba strupena, če potemni, ko jo skuhamo, ima izrastke na površini in nasprotno je užitna, če raste na lesu in ima na sebi polže.
Pred Gobarskim društvom Škofja Loka je pestro leto, kot je izpostavila predsednica društva Marta Novljan, bodo že v kratkem v Osnovni šoli Ivana Groharja v Škofji Loki postavili zanimivo gobarsko razstavo.

Radio Odmev
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a ns » 18 sep 2007, 08:52

Nekaj podobnega kot sasok smo doživeli tudi mi v nedeljo na notranjskem. V vsem času od kar nabiramo marele jih nismo nabrali toliko kot smo jih videli v nedeljo. Je pa res da jih je večina komaj pokukala iz zemlje.
Zdaj pa še vprašanje. Nabrali smo tudi nekaj sirovk. Ko so bile očiščene so ene postale zelene, druge pa temne. Je možno da smo da gre tukaj za dve vrste gob?
ns
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 20 jun 2005, 12:42
Kraj: Ob morju

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 18 sep 2007, 09:04

Za ločevanje sirovk med sabo je najbolj bistven mleček, ki iz njih izteka. Ponavadi so najboljše tiste, ki imajo oranžen mleček, pri njih se ne moreš zmotiti. Drugače pa smrekova sirovka potemni, užitna sirovka pa pozeleni...

Tudi jaz sem bila presenečena, ko sem včeraj šla v isti gozd, kjer sem nabirala gobe dan poprej. V enem dnevu je na popolnoma istem mestu iz zemlje pokukalo več kot 60 lepih mladih turkov! Jaz pa v gozdu z manjšo košarico, ker sem šla bolj na sprehod... Komaj sem jih domov prinesla! Se pa zdaj končno pojavljajo tudi prve lisičke in celo prvega letošnjega jurčka sem našla (z njimi namreč nimam sreče, se mi spretno skrivajo). Marel pa je itak letos na pretek...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

Gobe

OdgovorNapisal/-a tjesih » 20 sep 2007, 08:01

Včeraj sem bila v gozdu dobro uro - dela pa sem si naredila potem za tri ure, da sem vse skupaj spravila v kozarce. Našla sem sirovke, marele in smola - samo enega jurčka.
tjesih
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 13 apr 2006, 10:34
Kraj: Planina

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 20 sep 2007, 10:49

Včeraj spet v gozdu-rezultat:ogromno kostanjevk, ogromno smrekovih sirovk, ogromno peščenoh lupljivk, ogromno velikih slinarjev, kar nekaj lisičk in črnih trobent, nekaj turkov in maslenkkar ter 11 jurčkov!!!Jupi!
Danes pa vlaganje in spravljanje...veliko bo dela.
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 20 sep 2007, 10:50

tjesih,kaj delaš s sirovkami???
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Bravica » 20 sep 2007, 10:55

Pri nas pa "samo" marele!?
Najlepše so orhideje
Bravica
Guru
Guru
 
Prispevkov: 141
Pridružen: 24 mar 2007, 20:37
Kraj: Vzhod

OdgovorNapisal/-a Klemen07 » 21 sep 2007, 12:41

Včeraj smo gobarili po Hrvaški (okolica Jurovskega broda) in nabrali za dve polni košari jurčkov, turkov, lisičk... Nekateri primerki so bili res izjemni, rastejo pa v stelnikih in brezovi lozi.

lp, Klemen

http://klemen07.moj-album.com/
Klemen07
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 12 avg 2006, 20:51
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a Bravica » 21 sep 2007, 16:43

Končno jurčki tudi pri nas. Mladi, skriti očem pod listjem, tako da ne moreš hoditi, razen po kolenih počasi da jih ne pohodiš. Tudi zelo lepih turkov je, pa kaj ko jih do zdaj nismo uživali, tako da ne vem kaj naj z njimi in če so pravi oz. sploh užitni.
Najlepše so orhideje
Bravica
Guru
Guru
 
Prispevkov: 141
Pridružen: 24 mar 2007, 20:37
Kraj: Vzhod

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 22 sep 2007, 10:03

Strupeni turki ne obstajajo...nekateri so le zasčiteni.Pa tudi težko jih je zamenjati s čimerkoli neužitnim.Tako da...navali narode :wink:

Tu pa sem našla fotografijo italjanskih gobarjev...Mislim,da so to sanje vsakega ljubitelja gob:

http://www.ceirsa.org/IMMAGINI/fotofunghi/boletus_edulis3.jpg

In ne verjamem,da je fotomontaža,za take stvari sem že mnogokrat slišala...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Bravica » 22 sep 2007, 10:26

Smo turke jedli včeraj. Mislim da so hrastovi turki. Ko bo čas pripnem kakšno slikco. Od danes bomo uživali tudi črne trobente. Juha se že kuha. Baje tudi črnih trobent ne moreš zamenjati za kaj strupenega. Živel internet in forumi. :lol:
Najlepše so orhideje
Bravica
Guru
Guru
 
Prispevkov: 141
Pridružen: 24 mar 2007, 20:37
Kraj: Vzhod

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 22 sep 2007, 10:40

Črni trobenti je podobna le siva lisička,ki ima na spodnji strani letvice podobne pravi lisički,medtem ko je črna trobenta spodaj gladka.Tudi siva lisička je užitna goba,vendar v naših krajih precej redka,čeprav sem jih jaz včeraj nekaj nabrala.Bravica,kar pogumno :wink: Juha iz črnih trobent je delikatesa...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 22 sep 2007, 10:58

Tukaj je primerjava med črno trobento in sivo lisičko:

http://www.funghiitaliani.it/uploads/post-38-1103146459.jpg

Tu pa je opis sive lisičke na dobri slovenski strani o gobah:

http://www.gobe.si/Gobe/CantharellusCinereus
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Bravica » 22 sep 2007, 11:19

Vse gobe so v juhi:
-jurčki
-turki
-marele
-trobente
za aromo pa še nekaj suhih jurčkov, nabranih v avgustu.
Skoraj vsa juha je že v želodcih. Potem pa ponovno v gozd.
Ne veselim se golobic, ker ko rastejo golobice, jurčki nehajo.
Najlepše so orhideje
Bravica
Guru
Guru
 
Prispevkov: 141
Pridružen: 24 mar 2007, 20:37
Kraj: Vzhod

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 24 sep 2007, 12:18

Pri nas se je pa letošnja sezona jurčkov odprla ŠELE PO GOLOBICAH!Jaz ponavadi prinesem domov košaro mešanih gob,notri so tako golobice kot jurčki.Tako da to pravilo lahko daš na stran in uživaš v jesenski beri gob! :wink: Pa dober tek...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Bravica » 24 sep 2007, 15:23

Se strinjam da se jurčke in golobice najde skupaj, samo takrat je jurčkov čadalje manj in nehajo rasti. Ponavadi se takrat zemlja že osuši in rastejo samo še golobice. Če nato dež zopet namoči zemljo se lahko ponovno pojavijo tudi jurčki.
Sicer pa je zdaj v gozdu zelo veliko gliv, tako da je treba močno paziti kako hodiš in kam sploh lahko stopiš, da jih ne uničiš.
Najlepše so orhideje
Bravica
Guru
Guru
 
Prispevkov: 141
Pridružen: 24 mar 2007, 20:37
Kraj: Vzhod

OdgovorNapisal/-a Kajser » 24 sep 2007, 22:46

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Bravica » 27 sep 2007, 19:03

Grem danes v gozd in nabiram marele, sicer pa si mislim, da moram pogledati za "svoje " jurčke na določenem mestu. Pa ti srečam znanega gobarja, ravno je prišel iz "mojega" grmovja. Z enim jurčkom. Si mislim:'Zdaj mi ga je pa pobral'. Pa ne obupam, pogumno grem dalje. Najdem mesto kjer je našel tistega edinega jurčka. Pa pogledam naokoli, niti meter vstran, lep jurček da lepši ne more biti. Grem naprej, najdem še dva, jih hitro poberem, skrijem v žep, da jih tisti gobar ne bo videl, ker potem adijo moje najdišče. Pa pravi gobar:"Ponovno sva se srečala". Na srečo pa mi ni prišel v bližino. Jaz pa hitro še z drugimi jurčki v košaro. Si morete misliti, kaj takega. Še sedaj se mi smeji! :lol:
Najlepše so orhideje
Bravica
Guru
Guru
 
Prispevkov: 141
Pridružen: 24 mar 2007, 20:37
Kraj: Vzhod

OdgovorNapisal/-a nasha » 28 sep 2007, 10:32

Kajser, jaz bi pa tega črnega " jurčka" z druge slike na desni strani :D :D
Lp Nasha
nasha
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 12 okt 2006, 12:43

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Nabiranje gob

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost