Temperatura za gojenje mesojedk

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

Temperatura za gojenje mesojedk

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 29 maj 2004, 12:48

Pozdravljeni!

Imam nekaj vprašanj.
Pred nekaj dnevi sem si kupil Pinguiculo weser. Prinesel sem jo domov in jo dal na okensko polico ki orhidejam. Potem pa sem šel na spletno stran exotica Hrovatin in ugotovil, da za vsako sleherno žužkojedko piše, da naj bi bila minimalna temperatura pozimi 10 stopinj celzija, idealna temperatura poleti pa 12 stopinj celzija :shock: Gre morda za kakšno napako :?: Mi lahko kdo razloži :?: Kako pa ostali gojite svoje mesojede rastline :?: Dobrodošla je vsakršna informacija.

Hvala za odgovore!
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

ne

OdgovorNapisal/-a Jack » 29 maj 2004, 13:48

Ni res, mesojedke ljubijo poleti do 25 stopinj in mnogo vlage ter svetlobo, pozimi pa naj bi se tem spustile niže, do 5 stopinj.
Lep Pozdrav!
Jack
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 12 apr 2004, 12:37
Kraj: Brežice

OdgovorNapisal/-a don d » 03 jul 2009, 09:12

Pozimi potem ne potrebujejo tolko svetlobe?
Ali bi jih lahko bal v kakšno kletno okno :?:
Bolje mesojedka na polici
kot mesojedec na samotnem otoku :D
don d
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 02 jul 2009, 22:02

OdgovorNapisal/-a dddd » 03 jul 2009, 11:16

js sem mel že 2 mesojedke pa so se obe dve posušile!
LP
dddd
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 02 jul 2009, 17:56

OdgovorNapisal/-a izolan » 03 jul 2009, 17:33

Dddd, Kaj si pa delal, da so se ti posušile? Jaz jih imam 80 vrst, pa vse lepo uspevajo.

Don d, mesojedke morajo imeti dosti svetlobe, ne pa v kletno okno kjer ni dovolj svetlobe.
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

Re: Temperatura za gojenje mesojedk

OdgovorNapisal/-a izolan » 03 jul 2009, 17:36

Nemesis je napisal/-a:Pozdravljeni!

Imam nekaj vprašanj.
Pred nekaj dnevi sem si kupil Pinguiculo weser. Prinesel sem jo domov in jo dal na okensko polico ki orhidejam. Potem pa sem šel na spletno stran exotica Hrovatin in ugotovil, da za vsako sleherno žužkojedko piše, da naj bi bila minimalna temperatura pozimi 10 stopinj celzija, idealna temperatura poleti pa 12 stopinj celzija :shock: Gre morda za kakšno napako :?: Mi lahko kdo razloži :?: Kako pa ostali gojite svoje mesojede rastline :?: Dobrodošla je vsakršna informacija.

Hvala za odgovore!


Tu imaš lepo napisano: http://mesojedke.mojforum.si/mesojedke.html
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Jure » 04 jul 2009, 18:47

Nemesis:

Kultivar 'Weser' je nastal nekontrolirano, tako da nihče ne pozna staršev. Zelo verjetno pa gre za mehiško poreklo vsaj enega od staršev. Izkazalo se je, da gre za zelo tolerantno rastlino, kar se tiče vzgoje. Moje izkušnje so take:
minimalna temperatura, ki jo še zdrži, je 5 °C, maksimalna 50 °C. Idealno bi bilo nekaj čez 20 ° podnevi in 5 ° manj ponoči. Substrat je lahko iz šote, peska, perlita, tolerira vsakršen mah. Ne raste v senci, pa tudi na povsem polnem soncu se ne počuti najbolje. Bi idealna za terarije, kjer je umetna svetloba. Idealno je, če je zasenčena z polikarbonatno kritino. Vse leto potrebuje obilico vode, zdrži pa tudi kakšen teden suše, zlasti pozimi, če je na hladnem.
Če je pozimi na toplen, se utegne zgoditi, da bo bogato in obilno cvetele. V tem primeru rabi ves čas vodo. Ne mara dežja, ker jo lahko razbije. Lahko jo pa tudi razmnoži na 20 mladih rastlin. Kakor kdaj.
Prav za ta kultivar se je izkazalo, da precej časa tolerira celo vodo iz pipe, se pravi z apnencem, kar je velika izjema med mesojedkami. Videl sem že skulpture iz siporexa, v katerega zvrtajo luknje in vanje posadijo mastnice. Spodnji del siporexa je vsaj 10 cm v vodi, ki prehaja navzgor. Tako so rastline vedno idealno navlažene.
Sicer pa mesojedk nikakor ne moreš gojiti po enem kopitu. Verjetno ti je jasno, saj tudi pri tebi vanda ni skupaj s falenopsisom, ker se to enostavno ne izzde. Med mesojedkami je samo nekaj vrst takih, ki rastejo kjerkoli in so zato 'prisrčni pleveli'.

dddd:
imel si pač slaba navodila. Puščavskih mesojedk ni, brez vode zdržijo le, če so zmrznjene, se pravi tiste, ki rastejo vsaj v tako hladnem podnebju, kot je pri nas.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a bonsaj » 24 avg 2009, 13:52

jaz sem že mel mesojedko pozimi pri temperaturi 5 stopinj pa v temi pa je zimo čist dobr preživela
bonsaj
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 32
Pridružen: 18 mar 2009, 18:25


Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron