Opravki pred prihodom zime

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

Opravki pred prihodom zime

OdgovorNapisal/-a ursika » 22 avg 2005, 19:03

Ker se bliža jesen in za njo zima, me zanima kaj naj naredim s svojimi 4mi mesojedkami? Imam dionejo, drosero in dve saraceniji, ki so trenutno na dvorišču.
:?: Kam jih naj prestavim in kdaj?
:?: Kdaj jih naj presadim in v kakšne posode?
:?: Kako naj skrbim zanje, ko bo vedno hladneje?
:?: Kako jih naj zalivam?
Vem, da je že bilo govora o tej temi, a so odgovori malo raztreseni in se mi zdi kar koristno, da se začetniki(kot sem jaz) v vzgoji mesojedk seznanijo s potrebami in oskrbo rastlin pozimi. V tej temi bodo odgovori na kupi in meni(ki sem kr pozabljiva) bi zelo koristilo, če bi kr sem pogledala, ko ne bi vedela ali pa bi pozabila, kako in kaj.
Že vnaprej hvala za odgovore.
ursika
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 98
Pridružen: 09 maj 2005, 09:31
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a davidoff » 23 avg 2005, 17:09

drosero maš verjetno D. capensis, ne? te ne potrebujejo zimskega počitka, medtem ko dioneja in saracenija potrebujeta zimski počitek. zimski počitek pa je na okoli 10 stopinjah, z manj vlage-samo malo vlažen substrat in manjšo fotosintetsko dnevno dobo. če imaš samo 3 rastline ki potrebujejo zimski počitek jih lahko postaviš kar v hladilnik (oktober do februar). ta počitek potrebujejo, če ne ne bodo preživele do naslednje rastne sezone. drosere meni nikoli niso počivale. presajaj jih spomladi. ko pa jih maš v hladilniku je najbolje da jih daš ko imajo še vlažno zemljo(ne mokro) v vrečko, ki jo zapreš da se rastline ne izušijo. nekje okoli februara(za valentinovo :D ) jih vzameš ven, presadiš in postaviš na svetlobo(da jih nebi ki ven dala :wink: ), pač nekam na okensko polico... no, upam da ti moje izkušnje kaj pomagajo.
LP
David
davidoff
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 09 mar 2005, 12:58
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Marsumioon » 23 avg 2005, 18:10

Ali to velja za vse drosere (da ne potrebujejo zimskega počitka) ?

Zanima me predvsem za
D.Aliciae

LPM
Bye
Marsumioon
 

OdgovorNapisal/-a davidoff » 23 avg 2005, 20:55

nekatere potrebujejo...menda t.i. pigmejske drosere in ''tuberous'' drosere(to je po angleško - ne vem če obstoja slovenski izraz). mislim pa da je podobno kot gomoljaste drosere. no, v glavnem d.aliciae ni med njimi. nekateri priporočajo zmanjšanje temperature čez zimo, čeprav jaz kar brez tega. tako da v bistvu ne potrebujejo.
LP
David
davidoff
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 09 mar 2005, 12:58
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a ursika » 24 avg 2005, 09:41

Da preverim, če sem prav razumela:
:arrow: Drosero lahko pustim zunaj tudi čez zimo
:arrow: Dionejo in Saraceniji pa v začetku oktobra dam v plastično vrečko in v hladilnik do februarja
:arrow: februarja vse rastline presadim

:?: Ali jih moram posaditi v večje lončke?
:?: Ali ni premalo kisika v hladilniku in še plastični vrečki?
ursika
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 98
Pridružen: 09 maj 2005, 09:31
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a davidoff » 24 avg 2005, 10:19

drosere ne smeš pustiti zunaj!! pač čez zimo ne rabi počivati(moreš vzdrževat približno enako temperaturo čez leto)... dioneji bodo listi počrneli sami od sebe, če pa ne pa jih ti porežeš(jaz jih vedno pustim še septembra veni da začnejo same reagirati na nižanje temperature...ko začnejo kazati znake da listi(beri:pasti) črnijo jih porežeš stran, lonček daš v hladilnik in pustiš do februarja(vsakega tolko časa moraš svoje rastline v hladilniku preveriti zaradi možnega plesnjenja in gnitja). spomladi ko boš presajala bi morali biti rizomi večji(v tem je smisel prezimovanja; rast rizomov). presadiš v malo večji lonček. torej:
:arrow: drosera ne sme bit zunaj(bi zmrznila, razen slovenske vrste)
:arrow: počakaš da začnejo listi črneti potem jihm porežeš...
:arrow: ni premalo kisika, ker ga sploh ne rabi takrat
LP
David
davidoff
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 09 mar 2005, 12:58
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 24 avg 2005, 11:55

Pozdravljen David,

najprej naj povem, da nam tvoja drosera odlično uspeva, me pa zanima, če bi bil rastlinjak kjer bomo prezimovali kaktuse primeren tudi za Drosero. Poskušali bomo vzdrževati najnižjo temperaturo tam nekje okoli 7 - 10 stopinj, če ne jo bom pač imela v stanovanju.
Saracenije mi pustimo kar zunaj v šotni gredi in do sedaj so preživele, me pa zanima, če bi jih bilo vseeno dobro malce zaščititi, v Celju včasih kar hudo stisne. Če ima kdo od ljubiteljev kakšne izkušnje bi bile zelo dobrodošle.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

Prezimovanje

OdgovorNapisal/-a izi » 24 avg 2005, 15:02

Ne preveč komplicirat. Jaz imam vse mesojedke razen saracenij celo leto na isti lokaciji. Pozimi je temperatura od 11C naprej, odvisno od sonca. Vse so ves čas v vodi. Črne liste dionej porežem konec zime, ko začnejo poganjat novi listi. Saracenije postavim pozimi v rastlinjak pod mizo, ni najbolj idealno, ker začne spomladi zgodaj rast in so prvi listi precej šibki in dolgi.
Ne vem, zakaj bi dal rastline v hladilnik?


LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a davidoff » 24 avg 2005, 15:06

če nimaš rastlinjaka potem nimaš pogojev za prezimovanje(razen kake kleti), najbližji približek je hladilnik... povedal sem da so to moje metode, ker se noben drug ni oglasil sem jaz pač povedal svoje izkušnje...
LP
David
davidoff
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 09 mar 2005, 12:58
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a davidoff » 24 avg 2005, 15:45

http://www.strato.net/~crvny/sa03005.html :arrow: besedilo(v angleščini), ki ga je spisal eden največjih ekspertov o dionejah. napisanega je tudi nekaj o prezimovanju, seveda pa tudi o vsem ostalem... upam da ti bo kaj pomagalo...
LP
David
davidoff
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 09 mar 2005, 12:58
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 24 avg 2005, 16:09

A, je tale zadnji odgovor slučajno namenjen meni, namreč nimam Dioneje,, si pozabil dal si nam Drosero. :wink: Je pa vseeno zanimiv link.
A o Saracenijah na prostem pa nobeden nič :cry:

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ^nemesis^ » 24 avg 2005, 16:18

hmm na prostem jih ravno nebi pustila (saracenije to)
lahko ti povem mojo izkušnjo od lani, medtem ko je dioneja pričela prezimovati, se sarracenija ni niti zmenila na zmanjšanje svetlobe in hladejše temperature ( naj še omenim da sem ju pustila na istem mestu kot sta bili čez leto, manj svetlobe in toplote je pa bilo seveda zaradi zime:)),in tudi sedaj ne kaže da bi sarracenija potrebovala kakeršen koli počitek ampak s polno paro raste naprej:)
tako da jaz ti svetujem da jo noter na kakšen primerno topel in svetel prostor postaviš, pa bi moralo biti vse vredu.

lep pozdrav:)
mlad pogled nikoli ne ugasne
^nemesis^
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 21 feb 2005, 13:05
Kraj: petelinje

OdgovorNapisal/-a davidoff » 24 avg 2005, 16:25

ta link je bil namenjem večinsko ursiki, drugače pa vsem ki jih to zanima :wink: (nisem pozabil kaj sem vam dal...upam da lepo raste :) ) o saracenijah na prostem pa jas po pravici povedano pojma nimam, ker jim mam notri :D .
LP
David
davidoff
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 09 mar 2005, 12:58
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Tiger » 24 avg 2005, 19:46

A ni v hladilniku premal svetlobe???


Lp
Klemen2
Tiger
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 62
Pridružen: 20 mar 2005, 18:29
Kraj: Gradisce v Tuhinjski dolini

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 24 avg 2005, 21:05

Raste, raste, tudi najedla se je ful, kaj pa kaktusi? Saj nisi dobil bogve kaj, so pa nekateri prezimni, če še kaj rabiš kar povej :wink:
No JUREEEEE, pa ti povej kaj o Sraceniji na prostem. Obljubim , da bom upoštevala vse nasvete :D

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

Saracenija

OdgovorNapisal/-a izi » 24 avg 2005, 23:19

Edina saracenija, ki preživi pri nas na prostem je S. purpurea z variacijami. Jaz sem jo pustil zunaj v posodi, dve zimi je preživela, tretje pa ni, predvsem zato, ker se je substrat preveč izsušil. Če je posajena na prosto bo skoraj sigurno preživela, ker raste v severni ZDA inh Kanadi. Ostale saracenije so doma večinoma po močvirjih južnih ZDA (Florida, ...), tako da so toploljubne.

Za muholovko še vedno pravim, da lahko normalno prezimi v hladni sobi na oknu (tako kot kaktusi), s tem da je ves čas mokra. Moje plavajo celo zimo, pa mi ni še nobena crknila.

Za tistega strokovnjaka sem danes slišal prvič.

lpi
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Jure » 25 avg 2005, 09:40

Sem že nazaj,

saracenije gojim vse v rastlinjaku, kjer imajo nekaj stopinj nad ničlo. Mnoge vrste lahko preživijo tudi pri nižjih temperaturah, vendar naše zime preizkušeno ne. Izjeme so, kot je napisal že Izi, samo S. purpurea in njene podvrste. Obstaja še ena zimotrdna vrsta, namreč S. rubra var jonesii, ki je pa itak nihče pri nas nima in je tudi ne morete kupiti.
Lansko leto sem nekaterim rastlinam decembra porezal vse liste in jih pustil vso zimo kar precej na temnem in hladnem. Znova so zaživele marca, ko so pognale cvetove in nato v aprilu in maju še liste. Očitno ni tak način vzgoje škodoval nobeni vrsti, kakšne prednosti pa tudi nisem opazil.

Dioneja ne preživi zime zunaj. Preverjeno.
Od rosik še ni nobena preživela zunaj, razen naših.

O gojenju v hladilniku sem bral marsikje, vendar tega nisem nikoli poskusil. Možno pa je, prav gotovo. Vendar imam rastline rajši na očeh.

Dr. Samuel Vergio Miensinompe je med mesojedci znan kot samotar. Ima neke teorije, malo odtrgane, o katerih pa nihče ne razpravlja, kaj šele, da bi jih kdo upošteval. Na mesojedkei se spozna samo zaradi atraktivnosti, tako kot na dinozavri. Ima nekaj dionej, pa še tem se pozna, da jih je ravnokar kupil, ne pa da bi jih gojil daljše obdobje.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a ursika » 09 nov 2005, 15:11

Ali tudi listi saracenij odpadejo oz.se posušijo, tako kot od dionej?
ursika
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 98
Pridružen: 09 maj 2005, 09:31
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a McBobo » 17 dec 2005, 19:07

Ker je letos moja prva zima z Dionejo, me zanima, če je normalno, da se je večina odraslih lovk posušila-počrnela. Do sedaj me to ni skrbelo, enostavno sem porezal počrnele liste. Zdaj pa se je posušil tudi na novo zrasel poganjek, ki se še niti odpru ni. To me je pa zdaj zaskrbelo. Imel sem jo na cca. +15-+20°C. Sedaj sem jo preselil v vežo, kjer je temperatura okoli +10°C. Upam, da bo sedaj manj umiranja :roll: Zalivam jo pa z vodo pridelano iz snega. Kaj pa presajanje? Ker je še v originalnem lončku, notri pa sta dve rastline. Kdaj naj jih presadim?
McBobo
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 24 okt 2005, 08:44
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a Urh » 24 sep 2006, 21:16

Zanima me če je to normalno, da se mi rastlina sedaj suši (postaja rumene barve) in jo je vedno manj skupaj? Čez 7 dni jo bom dal prezimovati, ampak meni se zdi, da bo sedajle zgubila čisto vse lovke! Zalivam jo z deževnico zemlja je skoraj prava.... Ali je to normalno, da se suši ali je kaj narobe?
Pa še to, ko jo bom dal v hladilnik more imeti na voljo svetlobo ali jih lahko imam v za svetlobo neprepustnih vrečkah? Na koliko časa pa naj kontroliram rastline v hladilniku?
Urh
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 24 sep 2006, 12:13
Kraj: Celje

Naslednja

Vrni se na Mesojede rastline

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost