Muholovka ( Dionaea muscipula )

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Jack » 04 jun 2007, 23:33

Draga Beka, ustvaril sem novo temo o šotnem mahu, tako da si nekaj o mahu lahko prebereš tu: http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=4822
Jack
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 12 apr 2004, 12:37
Kraj: Brežice

OdgovorNapisal/-a jozeselan » 13 jul 2007, 12:56

Moja muholovka mi je naredila semena.Kam naj jih posadim in kako?Obstaja kraj Bohinj,ne vem zakaj ne bi Bohinjska bistrica,bohinjsko jezero...Ali sa da tam kje dobiti šotni mah in ali je dobro če semena muholovk posadiš na šotni mah?

Lp, Karmen :) :?
Slika

Kaktusi so zelo lepe rastline(=

Slika

Tudi mesojede rastline so zelo posebne:-)
jozeselan
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 21 feb 2007, 20:47
Kraj: šentpavel

OdgovorNapisal/-a Jack » 15 jul 2007, 17:31

men pravkar kalijo semena muholovk, ki sem jih posejal pred mescom dni v šotni mah...tako da osebno priporočam šotni mah ker ti tudi zgnila ne bodo v njem
Jack
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 12 apr 2004, 12:37
Kraj: Brežice

OdgovorNapisal/-a jozeselan » 15 jul 2007, 21:22

Ali raste šotni mah tudi ob stiškem potoku navzgor?Sem gledala prejšnje poste pa je nekdo napisal da raste ob potoku navzgor sam ne vem če res raste.Čim prej mi odgovorite ker bomo šli jutri kupiti šoto pa mogoče bom starše prepričala da gremo pogledat če tam raste. :( :?

Lp, Karmen :) :? :(
Slika

Kaktusi so zelo lepe rastline(=

Slika

Tudi mesojede rastline so zelo posebne:-)
jozeselan
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 21 feb 2007, 20:47
Kraj: šentpavel

OdgovorNapisal/-a Jure » 18 jul 2007, 21:17

Draga Karmen, zdaj moramo pa mi tebe vprašati:
Ali raste šotni mah tudi ob stiškem potoku navzgor? sam ne vem če res raste.
. Ti si tam doma in je čas, da raziščeš okolico.
Če si šla kupit šoto, ni nič hudega. Je koristna tudi za druge rastline, ne samo za muholovko.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a jozeselan » 18 jul 2007, 21:37

Sama ne morem iti tja :( Da bi šla pa v tej vročini s staršem ne.Šote nisem dobila ker so jo imeli samo po 150 litrov,dobila pa sem tako zemljo ki je stisnjena v tabletko.Namočili smo jo in zdaj je narasla.In je čisto brez dodatkov.Kupila sem jih 6.Imena pa ne vem.Kdaj pa so semena zrela?

Lp, Karmen :) :? :(
ps.v petek gremo v Kalio po novo mesojedo rastlino samo ne vem katero,najbolj mi je všeč nepenthes alata,ki ima rdeče čaše.
Slika

Kaktusi so zelo lepe rastline(=

Slika

Tudi mesojede rastline so zelo posebne:-)
jozeselan
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 21 feb 2007, 20:47
Kraj: šentpavel

OdgovorNapisal/-a Jure » 19 jul 2007, 13:44

Sama ne morem iti tja Sad
Volk te bo pohrustal?:lol:

Sem pred kratkim napisal (res ni bilo namenjeno čisto tebi) pa si očitno spregledala: posušen šotni mah se dobi v manjši embalaži pri Evrovrtu v Podsmreki. Prodajalec Darko.

v petek gremo v Kalio po novo mesojedo rastlino samo ne vem katero,najbolj mi je všeč nepenthes alata,ki ima rdeče čaše.
Če kupuješ ravno zdajle mesojedke, imajo lepo ponudbo v Bauhausu. Nepentesi se dobijo po dobri ceni (nekaj preko 10 €), razen mirande, ki je dvakrat predraga. Rosike, mastnice in saracenije imajo tudi solidno ceno, stanejo manj kot 10 €. (Če jih bodo znižali še za polovico, bodo cene take, kot v bogatejšem delu EU.)
Sprazni šparovček, razbij pujsa. Ne verjamem, da bo letos ponudba pri nas ugodnejša.

Na šotinih tabletkah muholovke ne bodo dolgo uživale. Ni dovolj kislo.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a jozeselan » 19 jul 2007, 16:18

Ali sploh lahko grem k stiškrmu potoku po šotni mah?Kdaj so zrela semena muholovke?
Slika

Kaktusi so zelo lepe rastline(=

Slika

Tudi mesojede rastline so zelo posebne:-)
jozeselan
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 21 feb 2007, 20:47
Kraj: šentpavel

OdgovorNapisal/-a Jure » 20 jul 2007, 20:52

Ali sploh lahko grem k stiškrmu potoku po šotni mah?

To veš pa samo ti. Imaš kakšen razlog, da ne greš in ne raziščeš?

Semena muholovke so zrela takoj. A običajno jih shranimo do pomladi, vsaj do marca. Takrat vse rastline optimalno kalijo.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a versace » 25 avg 2007, 12:22

Jaz sem si kupil muholovko včeraj, pa me zanima če jo je treba presaditi v večji lonček, pa kot sem prebral da rabi vodo, če lahko v podstavek nalijem vodo tako da bo nonstop na voljo. Postavljeno imam na zunanji polici na južno stran, bo tako v redu? Pa ko vsi nekaj govorite o šotnem mahu, kaj to je za presajanje ali pač se lahko kupi neglede kakšna zemlja/šota samo da je kisla?
versace
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 05 jun 2005, 11:36

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 25 avg 2007, 20:59

Ena žival na eno rastlino na tri mesece je povsem dovolj
- torej, zadeva ni mišljena tako, da bi doma v loncih imel te rastline in ne bi rabil več pipsa, raida, itd. ?
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a DeviouS » 26 avg 2007, 22:52

Jaz moji dioaneji sploh ne dajem muh,in je ne dajem na tako mesto kjer bi se lovile kar same od sebe! Trenutno je do sedaj pojedla samo eno, pa se to sem sam dal noter ko experiment!Je boljse za rastlino da nima muh ali pa zelo redko kdaj.Ko nima muh v pasteh je hitrejši in močnejši efekt fotositeze, z tem večja ter lepša rastlina! Tako da vzamte muholovec v roke :P !


Jaz sem si kupil muholovko včeraj, pa me zanima če jo je treba presaditi v večji lonček, pa kot sem prebral da rabi vodo, če lahko v podstavek nalijem vodo tako da bo nonstop na voljo. Postavljeno imam na zunanji polici na južno stran, bo tako v redu? Pa ko vsi nekaj govorite o šotnem mahu, kaj to je za presajanje ali pač se lahko kupi neglede kakšna zemlja/šota samo da je kisla?


Jaz bi pustil tvojo muholovko za kak mesec ali 2 v tem loncku nato pa glede na potrebo prostora izbral primerno velikost lončka.

Jaz mojo Dioanejo zalivam z dezevnico in sicer vsaka dva dni.Zalijem tako ta se spodaj v podstavku nabre kak centimeter vode in pustim vse pri miru 2 do 3 dni, glede na potrebo.(zemlja mora biti vedno mokra,)Vsako pretiravanje škodi. Glede sočne lege! Za začetek jo pusti kaki 2-3 ure na direktnem soncu na to jo daj v polsenčno lego da se privadi, ker v trgovinah navadno ležijo notri kjer ni direktnega sonca, zato se mora najprej privaditi! Čez kakšen teden dobrega sočenja pa je lahko brez skrbi cel dan na direktnem soncu, to mojim dioanejam zelo paše.Edino bodi pozoren na zemljo da je dovolj mokra kajti sonce izsušuje zemljo,zalivaj pa jo zvecer ko ni več sonca da rastline ne bo ožgalo.

Glede zemje pa vem da mora biti šota,kremenčev pesek, ter dobro tudi če je zraven še šotni mah ki zadržuje veliko vlage! Za več podrobnosti pa ti naj pove kdo ki je bolj izkušen kot pa jaz!
DeviouS
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 16 avg 2007, 21:41
Kraj: Maribor

Lep pozdrav

OdgovorNapisal/-a matic_d » 25 sep 2007, 20:09

Sem novi uporabnik te strani zato bi vas prosil za razumevanje glede mojih mogoče včasih neumnih vprašanj. Skratka včeraj sem si kupil muholovko in po pravici povedano še nimam izkušen glede ravnanjo z njo. Zato bi vas prosil za pomoč pri ravnanju z mojo rastlino. Mi poveste kako jo naj zalivam, kje jo naj imam jo naj zelo hranim, listi, cvetovi in še kaj ... kar razpišite se :D :) :mrgreen:
LP matic_d
matic_d
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 25 sep 2007, 19:57

OdgovorNapisal/-a izolan » 25 sep 2007, 22:58

jaz ti bi najraje svetoval, da si najprej prebereš celotno to temo, ker o zalivanju in položaju je bilo že dosti rečenega....
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 11 okt 2007, 16:24

Pozdravljeni!

Zdaj pa tudi jaz potrebujem pomoč.
Pri nas se ponoči že kar ohladi, mislim, da na okoli 6 ali 7 celzijevih stopinj, muholovke pa mi še zmeraj rastejo. Sicer se je rast dveh skoraj zaustavila, tretja pa še noče počivat. Zanima me, če jih lahko kar porežem in dam prezimovat na 6 stopinj ali naj jih pustim, da jim vsi nadzemni deli odpadejo in šele nato dam prezimovat?
Hvala za odgovore!
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a aj » 11 okt 2007, 19:50

Živijo.
Glede na to, da smo imeli do sedaj kar nekaj toplih, sončnih dni, še kar nekaj vrst mesojedk raste ( tudi dioneje ), nekaj mojih mesojedk tudi cveti. Ne skrbi, ko bo čas bodo že same šle v mirovanje. Poreži pa jim le odmrle dele. Namreč, tudi ko so muholovke v mirovanju ni nujno, da jim odmrejo vse pasti. Nekatere ostanejo "žive" tudi do naslednje rastne sezone, zato teh ne poreži.

LP,
Alenka.
aj
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 15 feb 2006, 15:48
Kraj: Šempeter pri Gorici

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 15 okt 2007, 19:33

Je tudi vas presenetila jutranja slana? Moje Dioneje so noč preživele na prostem, nakar zjutraj ugotovim, da je povsod naokoli slana in sem se kar precej ustrašil za moje rastline, vendar jim ni videti hudega. Bi jih moral čez noč postaviti v hišo, ali so lahko še zunaj. Danes sem jih že dal notri. Za vsak primer... :wink:
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a izolan » 15 okt 2007, 23:30

Moholovke zdržijo tam do +5 stopinj nad nulo.
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 26 okt 2007, 21:19

Spet jaz. Sem kar precej v dilemi, kako s temi mojimi dionejami. Ena se je očitno umirila, druga je kmalu za njo, tretja pa bezlja, da kar res ni. Ima kar velike pasti in ni videti, da bi šla počivat.

Trenutno jih imam na 20 stopinjah celzija. Bi bilo kaj bolje, če jih nesem k babici, kjer je okoli 15 stopinj ali še manj? Se bo kaj upočasnilo? Namreč nimam dovolj hladne kleti, da bi dioneje lahko normalno prezimile, zato jih mislim vtaknti v spodnji predal hladilnika, kjer je okoli 6 stopinj celzija, a za to morajo najprej propasti nadzemni deli. Ne bi pa rad ničesar rezal...

Mi kdo zna pomagati?

Hvala!
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

Mesojedka

OdgovorNapisal/-a missDevil » 26 nov 2007, 15:37

Pozdravljeni

Sem nova na tem forumu, pa sem brala, da naj bi se mesojedke (dioneje) čez zimo dale prezimovati. Moja dioneja je trenutno na sončnem oknu, temperatura zraka je približno 20C. Imam jo že približno pol leta, pa zelo raste. Tudi zdaj poganja nove liste (trenutno ima 7 novih poganjkov). Zanima me, če bi jo vseeno morala dati prezimovat? Bi klet bila vredu?

Hvala za odgovore
missDevil
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 26 nov 2007, 14:14
Kraj: Šmarje

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov