Mesojeda rastlina za začetnika!

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

Mesojeda rastlina za začetnika!

OdgovorNapisal/-a izu » 17 jan 2006, 21:01

Katero mesojedo rastlino pripočate začetniku?

To vprašanje se večkrat zasledi na tem delu foruma!Ker sem tudi sam ljubitelj mesojedih rastlin (kasneje poimenovane mesojedke), sem se nekoč srečal s prvo mesojedko!Preden sem se odločil za nakup, se nisem preveč pozanimal, vendar je vseeno preživela!Jaz sem začel s Sarracenia Purpuea, katera je po mojem mnenju kar težka za gojit,vendar o tem več kasneje!

No sedaj pa k bistvu!Mislim, da je za začetnike primerna mesojedka, katera ne rabi preveč vlage, ne odmre ob vsaki napaki, ni preveč zahtevna na temperaturi, in podobno!Kakor najbrž veste, je zelo pomembno za dober uspeh pri mesojedkah, da imajo dosti vlage!Vlago pa ni tako lahko zagotoviti, tako da je to razlog, da kar nekaj mesojedk odpade!Kolikor vem iz izkušenj, je Sarracenia purpuea, nevem pa če cel rod Saracenia zelo zahteven glede vlage.Kajti glede na lastne izkušnje, se ob pomanjkanju vlage, v (pre)hitrem času posušijo!Zato mislim, da je najbolj primerna vrsta, oziroma rod Drosera.Sedaj pa še razlaga, zakaj se mi zdijo te rastline tako primerne.Tudi sam ima to rastlino,in poleti sem jo imel zunaj, kjer sem lahko vsako jutro občudoval prelepe kapljice na listih, kar pomeni da je imela dosti vlage!Sedaj je pa zima, in rastlino sem prenesel notri!Ker pač notri kurimo, je zelo suh zrak, tako da ne morem več občudovati kapljic na listih, vseeno pa mi rastlina prav lepo živi!Mislim da so te rastline skoraj nezahtevne glede vlage, ampak, to ne pomeni da ji vlage ni potrebno zagotoviti, le manjše spremembe, ter manjšo količino vlage sprejme!Še ena izkušnja je ta, da mi je vrsta Drosera capensis kar na lepem odmrla, in ker sem to rastlino komaj dobil, sem pustil zemljo skupaj z rastlino v lončku, ter zalival, da je bila zemlja vlažna!No to sem nekaj časa zalival, kasneje pa sem zgubil živce, in sem lonček obrnil, ter na koreninah opazil mlade rastline!Takoj sem korenine nazaj zasadil, kasneje pa sem dobil ven več kot 8 rastlin!S tem sklepam, da tudi če se vse zamuštra, smo z malo potrpljenja na koncu nagrajeni!Glede temperature je pa pri meni tako,da sem jo imel čez poletje kar zunaj, in skoraj do zime, dokler res ni bila prenizka temperatura!

Mislim, da je res najprimernejši rod Drosera, čeprav sem se sam tudi navdušil nad rodom Nepenthes, saj mi je ob majhni vlagi kar lepo uspeval,le vrčkov ni imel!Je pa to zelo visoka rastlina, kar pomeni da moramo imeti dosti prostora!

Lep pozdrav in veliko veselja s rožicami!
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a izu » 20 jan 2006, 16:28

A sem pozabil na koncu napisati,da so komentarji zaželeni, ker mislim da bi moral biti kak, če ne glih dober, pa vsaj opozorilo na kakšno napako.....

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a davidoff » 21 jan 2006, 01:32

Tako kot je rekel izu je najprimernejša rastlina za začetnika D. capensis, vendar se mi zdi da S purpurea vseeno ni tako zahtevna... Potrebuje samo dovolj vode. Nepenthes ni primeren za začetnike, ker rabi veliko zračno vlago in tudi ni tako zelo preprost za vzgojo. Nezahtevne so tudi Utricularie(''zemeljske''). Kar pa se tiče mastnic(Pinguicula) menim da so srednje stopnje pa vendar primerne za začetnika, ki se je pozanimal...

LP

David
LP
David
davidoff
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 09 mar 2005, 12:58
Kraj: Maribor

Mesojedke za začetnike

OdgovorNapisal/-a muha » 02 feb 2006, 08:06

Hvala obema. Bi jo že zdavnaj kupila, pa nisem vedela katere, kajti pri prodajalcih se na informacije ne gre zanesti. Letos bomo na vsak način že imeli živ muholovec.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a tamika » 02 feb 2006, 09:12

kje pa lahko kupim mesojedko? Mojemu fantu se strašno dopadejo.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a Marsumioon » 02 feb 2006, 12:08

Mislim da jih dandanes dobiš v vsakem vrtnem centru
Kalia, Baumax, Obi, večina cvetličarn... :lol:

Vendar ob nakupu pazi da kupiš sveže ker trgovci ponavadi nimajo pojma o vzgoji pa jih kar hitro uničijo (že z prvim zalivanjem z navadno vodo)

O izkušnjah z trgovci pa je že veliko napisanega :twisted:

LPM
Marsumioon
 

OdgovorNapisal/-a izu » 11 feb 2006, 19:03

Hojla!
Poglej na Ivotovo stran! Kuši jih tam, ker ti lahko zagotovim kakovost!!
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a Mixy » 11 maj 2006, 21:05

Lep pozdrav!
Tudi sama se zanimam za nakup masojedke. Sicer res še nisem prebrala vseh tem na tej temi, ampak bi prosila za objavo ivotove strani, katero ste že vsi omenilil, da ne bom celo noč na forumu :oops: :)
Hvala
Mixy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 04 apr 2006, 09:33

OdgovorNapisal/-a Jure » 12 maj 2006, 08:21

Na brskalniku Matkurja, Najdisi, Google... napiši geslo "mesojedke" in surfaj!
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a Orchidee » 27 maj 2006, 11:57

Pozdravček!
Pred enim tednom sem fantu za rojstni dan kupila mesojedo rastlino Dionaea muscipula, pa sem se med tem časom tako navdušila nad njo, da razmišljam o nakupu še večih mesojedih rastlin. Vendar pa sem do sedaj povsod naprodaj videla samo to vrsto rastline. Ali mogoče veste, koliko vrst mesojedk se lahko dobi v Sloveniji ter kje? Se v teh vrtnarskih centrih in cvetličarnah dobijo tudi kakšne bolj 'neklasične' vrste?

Na spletu sem si ogledala stran o mesojedkah in še posebej sta mojo pozornost pritegnili rastlini iz vrste Heliamphora ter Sarracenia leucophylla. Se je mogoče komu uspelo dokopati do njih? :D
Orchidee
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 maj 2006, 11:40

OdgovorNapisal/-a fruto » 28 maj 2006, 10:49

jah vcasih ce imas sreco dobis se kaksno drugo vrsto, samo jo moras kupiti takoj ko pride v trgovino, ker jo potem zalivajo s trdo vodo in kmalu propadejo.

Heliamphoro pa kakor vem ni mogoce kupiti nikjer v slo, lahko jo pa narocis iz tujine, so pa kar drage. ce bi se odlocila za narocanje, bi se ti pridruzil z eno helimphoro, pa potem deliva postnino. samo jest mam bol mal pojma o tem narocanju tko da to bi teb prepustu :)

drugac pa lahko kaksno drugo vrsto kupis od kaksnega gojitelja s tega foruma. mislim da ma mesojedec na netu prodajalno, pa tut davidoff neki prodaja tuki na forumu.

lp pa povej ce bos kej narocala ce sm lahk zravn
fruto
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 21 feb 2005, 11:21

OdgovorNapisal/-a Orchidee » 31 maj 2006, 21:23

Hvala za odgovore! Glede Heliamphore pa je verjetno še kar nekaj časa ne bom naročala ker še nimam prakse glede gojenja mesojedk in bi si najprej rada nabrala izkušnje, preden se lotim kakšnega takšnega dražjega nakupa. Vseeno pa se bom pozanimala pri prijateljih kako je s tem pošiljanjem rastlin iz tujine in naročanjem, pa ti potem sporočim, če želiš!

Lp!
Orchidee
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 maj 2006, 11:40

mesojeda rastlina za začetnike

OdgovorNapisal/-a jozeselan » 21 feb 2007, 22:41

kot veste sem začetnik v gojenju mesojedk :oops: ali je muholovka dobra za začetnike :?:če je prosim,da mi poveste kako se jo vzgaja :?pa še to kje bi se dalo kupiti muholovko v sloveniji :?:




lp joze
jozeselan
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 21 feb 2007, 20:47
Kraj: šentpavel

OdgovorNapisal/-a izolan » 23 feb 2007, 03:21

Jože,

jaz bi ti priporočal glih muholovko, ker jaz sem z njo začel in po 2 letih imam 10 vrst mesojedih rastlin. Če greš v moj album si jih lahko ogledaš.

Glede nege pa najboljše da si malo najprej preko neta poglej, ker vsak pravi po lastnih izkušnjah in sam boš videl.

Kupiš pa jo v večjih vrtnih centrih kot so obi, bauhaus, baumax, razne cvetličarne, vrtnarije,...

lp,
Izolan
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a muha » 23 feb 2007, 08:27

Izolan, kako pa ti to futraš? A greš zjutraj s škatlo muh naokrog? :lol: :lol: Ali pa stanuješ v bližini kake živalske farme? :lol:
Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a jozeselan » 23 feb 2007, 18:05

izolan jaz sem videl na slikah,da imaš orng lepe mesojedke in pa tudi videl sem,da imaš v lončkih kar veliko muholovk :D ali imaš še kakšno muholovko bi jo jaz vzel :)



lp joze
jozeselan
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 21 feb 2007, 20:47
Kraj: šentpavel

OdgovorNapisal/-a izolan » 23 feb 2007, 22:13

Muha!

Tako se jaz rešujem mrčesa.... sploh ni fora glede muh, jih ne futram, ker več jim škodi, tu pa tam dobijo kakega smrdljivca, ki zaluta v stanovanje.

fora je v klimi in zalivam samo z deževnico....

lp
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a izolan » 24 feb 2007, 01:08

Joze:

Čez en mesec se bom odločil kaj bom naredil z par muholovkami, če neboš ta čas kupil katere, ti jo bom jaz katero prodal.
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a jozeselan » 06 apr 2007, 18:12

Sem že dobila venerino muholovko.Ali je za začetnike primerna Drosera capensis alba (Bela kapska rosika).Videla sem jo v Kaliji samo to je že dologo časa.

Lep pozdrav,Karmen :)
jozeselan
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 21 feb 2007, 20:47
Kraj: šentpavel

OdgovorNapisal/-a Jure » 06 apr 2007, 20:35

D. capensis alba je ena najbolj primernih rastlin za začetnike. Tudi če ni forma alba, bo dobra izbira (veliko bolj kot muholovka). Raste tudi v substratu, ki ni čisto pravilen, preživi visoke vročine in tudi sušo. Zgornji del lahko propade, pa se obnovi iz korenin. Rada cveti, ponavadi že v prvem letu. Je samoplodna in odlično kali. Pa še fotogenična je zjutraj, ko nanjo posijejo prvi sončni žarki. Kaj še hočeš lepšega.
Priporočam.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

Naslednja

Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost