Mandarine

Sem spadajo vse rastline, ki rastejo v mediteranskem, subtropskem in tropskem podnebju. V našem podnebju jih moramo pozimi zaščititi pred mrazom (prestavimo jih v toplejši prostor).
kivi, citrusi, figovci, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Mandarine

OdgovorNapisal/-a lurbas » 24 avg 2004, 10:44

Letos pozimi sem posadil nekaj pešk mandarine v zemljo v upanju, da bo kaj zrastlo. In ker je imam sedaj 9 majhnih (cca 10 cm) mandarin. Trenutno si vse posajene v enem koritu. Zanima me ali naj jih presadim vsako v svoj lonček ali jih pustim skupaj, da zrastejo. Ker se približuje jesen me zanima kako naj jih prezimim.

Hvala za vaše odgovore
lurbas
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 avg 2004, 10:40

OdgovorNapisal/-a marko100 » 25 avg 2004, 07:33

lahko jih presadiš vsako zase da bodo imele dovolj prostora. Čez zimo pa jih ne smeš pustiti da bi temperatura padla pod 12 stopinj, drugače pajim ustreza temperatura od 12 do 18 stopinj pa tudi če bo več ti zato ne bodo propadle. Pazi da ne bodo na mrzlem prepihu odprto okno ali kaj podobnega. Pa ko bodo dve leti stare ( ko steblo oleseni) jih boš moral cepit, drugače bo zelo dolgo trajalo da ti bodo rodile.
L.P. Marko
marko100
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 28 apr 2004, 08:11

OdgovorNapisal/-a lurbas » 25 avg 2004, 09:16

Hvala za odgovor. Imam pa še eno vprašanje. Kakšna zemlja jim najbolj ustreza. Razmišljal sem, da bi jih presadil v domač humus (kompost)?
lurbas
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 avg 2004, 10:40

OdgovorNapisal/-a marko100 » 25 avg 2004, 11:04

jaz sem kih presadil v zemljo prav za citruse. domač kompost bo tudi vredu samo glej da bo dovolj predelan (preperel) drugače ti bodo pomrle. Citrusi ne marajo apnenca zatoglej da ne bo zemlja preveč apnenčasta. Ravno tako moraš zaradi tega zalivati z deževnico. ko bom imel čas bom doma točno pogledal kakšno sestavo naj ima zemlja pa ti napišem . Upam da se ti ne mudi tako in lahko počakaš kakšen dan.
L.P. Marko
marko100
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 28 apr 2004, 08:11

OdgovorNapisal/-a lurbas » 25 avg 2004, 11:32

Ne, ne gori voda. Bom počakal. Hvala za pomoč
lurbas
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 avg 2004, 10:40

OdgovorNapisal/-a jernej89 » 18 nov 2005, 12:19

Lubras

Tudi sam se zelo ukvarjam z gojenjem citrusov iz pešk in lahko ti zatrdim, da mit o tem, da jih je potrebno cepiti ne drži. Sam sem lani vzgojil par kil mandarin iz pešk, brez ceplenja. Seveda je zadeva trajala 4 leta, ampak je pa dober feeling, ko imam polno dnevno sobo zelenja.

Drugače pa so moji citrusi (imam enih 10 velikih dreves - največji je do stropa) posajeni v mešanici humusa (1/3), peska (1/3) in navadne vrtne zemlje. Velikost lonca vpliva na velikost rastline. Največji citrus ima največji lonec (premer 80 cm) in ga sam ne morem premakniti.

Pozimi jih imam v dnevni sobi na južni strani, pozimi jih zalivam vsak teden. Spomladi jih dam na začetku na čisto sonce in jih zato vsak dan zalivam. Enkrat v sredini avgusta pa jih dam v senco, da potem v hiši ne zgubijo preveč listov.

Moje mandarince pa prenesejo še nekoliko nižje temperature, tja do 5 stopinj. Če je manj (seveda do nule) jim glih ne paše in nekateri listi postanejo črni, vendar ne propadejo.
jernej89
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 18 nov 2005, 11:51
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a tamika » 12 jan 2006, 09:27

Torej si enostavno posadil peške in čez štiri leta jedel domači proizvod?
Zdi se mi čisto preenostavno - bom poskusila!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

mandarina

OdgovorNapisal/-a stojankriv » 12 okt 2006, 07:05

Jaz sem dobil mandarino ki je imela nekaj sadežev, sedaj pa jih ima že kar veliko in so že lepe uranžne barve. čez poletje sem jo dal malo na sonce, sedaj pa jo imam že dalj časa v hiši. Zadnje dni so se po vrhu začeli delati rjavi listi ki odpadajo občasno pa odpade tudi kakšen zelen list.
Zanima me če bi jo moral sedaj dati na kakšen bolj hladen prostor da prezimi, kakšno svetlobo rabi čez zimo in ali je treba te reči kaj gnojiti.
stojankriv
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 10 jun 2004, 07:51

OdgovorNapisal/-a mihab » 12 okt 2006, 08:01

mandarina, kot vsi citrusi potrebuje obilo svetlobe
temperatura prostora naj ne bi padla pod 4 st C, čeprav prenesejo posamezne vrste tudi -8 do -10 st C ( starejša drevesa )
Paziti je potrebno, da ne pride do prevelikega nihanja temperatur ( npr podnevi 35 ponoci 4 ) in da drevo ni na prepihu
pri gnojilih je potrebno paziti, da ne vsebujejo klora, ker tega mandarina ne prenese
priporočljivi so superfosfati ali NPK 5:20:30. Gnojiš in zalivaš po potrebi in paziš, da zemlja ni preveč mokra. Zaliješ ko je zemlja suha za globino palca
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a stojankriv » 12 okt 2006, 08:06

To se pravi da jih maram tudi čez zimo imeti na čim bolj svetlem prostoru.
A bi jih čez zimo moral dati v kletne prostore kjer je temperatura cc16-18 stopin a jo lahko imam še naprej v dnevnem prostoru.

Sadeži so oranžni in veliki cca premer 3 cm.

Hvala za odgovor
stojankriv
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 10 jun 2004, 07:51

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 12 okt 2006, 13:00

Vsi citrusi potrebujejo veliko svetlobe, še posebno je to pomembno pozimi, ko jih prezimujemo na toplejšem mestu. Če jih boš postavil na temno mesto, bodo odvrgli liste, pa še velika verjetnost je, da jih bodo napadli kaparji. Sama imam tudi slabo izkušnjo z limono v dnevni sobi, ker ji je bilo pretoplo (okoli 18 do 20 stopinj), pa še kaparji so jo zato napadli. Isto se je zgodilo na prehladnem prezimovališču, kjer sem jo skoraj ubila. Ko sem jo lani prezimovala na sončni verandi, kjer je bila temperatura okoli 10 stopinj, je prav uživala in je letos končno le prišla k sebi - pognala je množico listov, tako da pričakujem, da bo to zimo ponovno kaj zacvetela.
Torej: svetloba in primerna temperatura - raje malo nižja, kot višja - sta zelo pomembni.

In še vprašanje za jerneja89: kako toplo imate v dnevni sobi, kjer prezimujete citruse?
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a lurbas » 23 nov 2006, 12:05

Če sem že začel temo, bom pa še nekaj vorašal. Po treh letih so moje mandarine približno take, visoke cca. 60 cm (prilagam sliko - http://static.album.email.si/1/6/162954 ... 2q5Byw.jpg).

Sedaj me pa zanima kako naprej. Ali so že dovolj velike, da jih cepim ali še počakam.
lurbas
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 avg 2004, 10:40

OdgovorNapisal/-a mihab » 23 nov 2006, 12:50

lahko cepiš ko je deblo debeline svinčnika
ni pa cepljenje pogoj, da bo drevo rodilo
bo pa rodilo prej, kot če ne bi cepil
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a lurbas » 23 nov 2006, 15:30

Kako pa se to cepi, na tak način kot jablana?

Pa še eno vprašanje, a je velikost mandarin normalna za tolk staro rastlino?
lurbas
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 avg 2004, 10:40

OdgovorNapisal/-a mymoon » 06 dec 2006, 00:33

mihab je napisal/-a:ni pa cepljenje pogoj, da bo drevo rodilo
bo pa rodilo prej, kot če ne bi cepil


no pa mene zanima kolikšna doba je to, kdaj lahk pričakujem da mi bo moja limona/mandarina obrodila ki ni cepljena (nisem siguren kaj je), velika je že čez en meter, steblo je pa tudi že dovolj debelo...se mi pa zdi čudno da ima bodice po steblih...spodaj prilagam še sliko za lažje predstavljanje
Je sploh še smiselno to imeti in vztrajati al je boljše da grem v štacuno po eno cepljeno in magari pol podatknjence delam ?

Lp

http://shrani.si/o.php?pict0003oj5v.jpg
mymoon
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 06 dec 2006, 00:24
Kraj: Gorenjska, ~550 n.m.

OdgovorNapisal/-a mihab » 06 dec 2006, 12:40

cisto različna doba je. od 4 let do 20
ravno zato pa cepijo, da začne prej roditi in da ima znane kvalitete sadež
bodice pa ima večina citrusev vzgojenih iz semena
meni so rastline všeč ne glede na to ali so cepljene ali ne. sicer pa imaš čas :)
rastlina, kot jo imaš ti je lepa in bi bilo škoda, da jo odvržeš

mogoče kupiš nekaj, vzameš od tam cepič in cepiš eno vejo
potem pa opazuješ razvoje cepljenega dela in necepljenega
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a mymoon » 06 dec 2006, 18:16

hehe, 20let??? :shock:
tolk časa pa tudi ne mislim čakat...

če sem prav razumel glede ceplenja..moram kupit tisti nožek (ali bi bil olfa nož dovolj), steblo zarežem v križ, pridvzignem skorjo in notri vstavim tisti vršiček (koliko mora biti velik?? ker bi to prvič delal - tu bi rabil malo pomoči kakšen mora biti), zamažem s posebno smolo in zalepim z izolirnim trakom (ali lahko zamažem z voskom od sveče) in zalepim z izolirnim trakom..

pa še nekaj..
kaj pa če bi en del cepil z limono, drugi pa z mandarino?? kaj bi se zgodilo?? bi dobil oranžne limone ali bi lepo na eni strani rodila mandarine na drugi pa limone ?

lp :wink:
mymoon
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 06 dec 2006, 00:24
Kraj: Gorenjska, ~550 n.m.

OdgovorNapisal/-a mihab » 11 dec 2006, 12:36

če bi en del cepil z limono, drugi pa z mandarino bi na eni strani imel mandarine na drugi pa limone :)
"oranžne limone" pa bi dobil iz semen sadeža ki bi se medseboj oprašila
če gre križanje točno med limono in mandarino pa ne vem
obstaja pa ogromno raznih križancev

glede cepljenja pa imaš tu en link :

http://www.treehelp.com/trees/citrus/pr ... afting.asp
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Buld » 13 mar 2007, 22:43

Mandarina je začela cveteti, kot da bi ji plačeval. Ta zeleni plod je še od lani jeseni, ki pa se je začel povečevati šele pred kratkim. Zanima me, koliko plodov ji naj pustim? Celotna rastlina je visoka približno 30cm, imela pa bo 20 cvetov!!!!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Buld
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 76
Pridružen: 21 mar 2005, 11:14

OdgovorNapisal/-a miha123 » 08 jun 2007, 17:23

rad bi vas vprasal kdaj so plodovi mandarine dovolj zreli da jih lahko odtrgam.

hvala
Zadnjič spremenil miha123, dne 08 jun 2007, 17:25, skupaj popravljeno 1 krat.
hvala, miha
miha123
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 68
Pridružen: 02 jun 2007, 18:46
Kraj: ljubljana

Naslednja

Vrni se na Mediteranske, subtropske in tropske rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost