prosim osnove o kaktusih!!!

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Kaktusi pozimi

OdgovorNapisal/-a izi » 21 jan 2004, 17:49

Nobene potrebe ni, da zalivaš kaktuse pozimi, četudi so na toplem. V naravi zdržijo veliko večjo vročino pa tudi lahko precej dalj časa, kot tistih par mesecev, ko je pri nas zima. Tudi rositi jih ni treba, s tem jim samo omogočaš vlažno in toplo okolje, v katerem se zelo dobro počutijo razne gljive.
Zalivati jih lahko začneš šele marca, ko pokažejo prve znake rasti ali popke. Spočetka na dva tedna, konec aprila, maja pa vsak teden.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 21 jan 2004, 18:53

Ojla,

...ko se zemlja osuši ponovno malo zalij-toliko da jih malo zmočiš...

Ja očitno nisem bila dovolj jasna :cry:
Hotela sem povedat, da jih malo zaliješ, potem pa pustiš da se čisto osušijo, nato pa zopet malo zaliješ (ne da jih namočiš in potem pustiš, da se samo zgornjo plast zemlje osuši). Na tak način niso stalno v vlažni zemlji, vode pa jim daš le več, kot tistim, ki so v hladnem prostoru in počivajo. To pa priporočam zaradi tega, ker so kaktuse v trgovini zalivali vsak dan in bi drastično prenehanje zalivanja, pri takih "razvajencih" lahko bilo usodno, sploh če so bolj majhni. Kaktuse se počasi navaja na zimski počitek, ob visoki zračni zunanji vlagi (tudi radijatorji še niso osušili ozračja stanovanja), zato bi bila suh zrak in naenkrat suhe korenine v "betonu" (suha šota) lahko pogubna.
Mislim, da kake Mamilarije res prenesejo vse "živo", nekateri pa pač ne. V naravi so pa res tudi njmanjši sejančki čez sušno obdobje brez vode, samo tisti niso bili nikoli "razvajeni" in vzgojeni v rastlinjaku.

Aja, kar se tiče pa podtaknjencev, ki že imajo korenine :arrow: takoj jih daj v zemljo, da bodo rasli naprej.
Sušijo se le tisti podtaknjenci, ki korenin nimajo ali pa so bili odrezani in se jim mora rez-rana posušiti.

Jema-res je kar si napisal-vsak po svoje, ampak rasejo pa hvala bogu vsem :lol: !
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JEMA » 21 jan 2004, 21:21

Pa je Izi podal še tretji način vzdrževanja kaktusov čez zimo. Očitno res prenesejo vse naše neumnosti. Kostelka - drži se Izijevega nasveta, je najbolj izkušen.

Izi - bi te pa še vprašal nekaj o zraku in sicer moji kaktusi prezimujejo v očetovi delavnici, kjer je sicer rahlo pretoplo, me pa bolj skrbi čistoča zraka. V delavnici je namreč urejena manjša tiskarna in zrak je prepojen s kemikalijami in vonjem po barvi. Letos imam občutek, da vsi ne prenašajo dobro počitka (sicer ne kaktusi, ampak npr. Faucaria tigrina in podobne sočnice), pa me zanima, ali je temu lahko vzrok "nečist" zrak.

LP, M
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

OdgovorNapisal/-a kostelka » 21 jan 2004, 21:29

opa, oproti, sm te narobe razumela. :oops:
v trgovinah res malo preveč zalivajo kaktuse, zemlja je bila čisto mokra...
Važno, da lepo rastejo, cvetijo... :D
Tiste ta male kaktuse bom tudi posadila...
a je važno za kaktuse, če imajo na primer plastične ali pa glinene posode :?:
Why do you need wings to be an angel?
kostelka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 06 jan 2004, 22:11
Kraj: Kostevka dolina :)

OdgovorNapisal/-a BoGo » 21 jan 2004, 23:17

Glina je lepša, plastika pa uporabnejša. Zemlja kaktusov posajenih v glinenih posodah se bo hitreje izsušila, ker del vlage izhlapeva tudi skozi glineni lonček.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Nega kaktusov pozimi

OdgovorNapisal/-a izi » 22 jan 2004, 16:23

Potaknjencem ne bo nič škodilo, če jih pustiš pozimi tudi brez lončka. Saj tako normalno ne rastejo. Če imaš nove kaktuse v šoti, jih presadi, tako da šoto očistiš. Gotovo, boš zraven očistila še kakšno korenino. Ko se šota presuši je trda kot beton in potem ni rešitve. Kot sem že rekel, kaktuse pozimi ne zalivaj. Brez problema zdržijo do pomladi, tudi če je v sobi toplo. Drugače j z nekaterimi sočnicami. Tiste. ki rastejo v področju zimskih padavin (kamenčki) potrebujejo vodo tudi pozimi, seveda morajo biti zaradi tega na temp. višji od 15°C.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a manca1 » 23 jan 2004, 21:05

Še jaz z mojim nasvetom:
Če veš, kakšne rastline so kaktusi, potem se ne rabiš ukvarjati s podrobnostmi, ampak delaš po občutku (gledaš ali se rastline dobro počutijo ali ne, ker je mikrookolje pri vsakem zbiratelju malo drugačno)
Bistveno je, da so pol leta na zelo svetlem in zelo toplem prostoru z več zalivanja in pozimi na malo bolj hladnem, lahko tudi malo temnejšem prostoru brez vode oz. minimalno, če so temperature višje.
Zaradi premalo zalivanja se posuši redkokateri kaktus, več jih zgnije zaradi preveč zalivanja. :!:

Malo še preglej forum, ker je veliko koristnih nasvetov, tudi v malo starejših rubrikah.

Lp Manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a kostelka » 23 jan 2004, 21:47

v redu, hvala, bom se potrudila, da bo mojim kaktusom čim lepše in da bodo rasli :D
hvala vsem, ki ste na moja vprašanja odgovorili, o kaktusih sem izvedela, dosti dosti več, kot sem vedela prej :wink:
:arrow: še eno vprašanje imam: dobila sem eno agavo in poleg nje še vejico oziroma listek, ki izgleda kot kal ali pa poganjek.
kaj naj naredim z njim?

lep vikend vsem :lol:
Why do you need wings to be an angel?
kostelka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 06 jan 2004, 22:11
Kraj: Kostevka dolina :)

OdgovorNapisal/-a manca1 » 24 jan 2004, 15:39

:!: :?: Vtakneš ga v zemljo in čakaš, da se prime. Če se ne posreči pa veš, da si naredila narobe in veš za drugič. Tako se namreč učimo :arrow: Tudi mi ostali amaterji na forumu.
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a kostelka » 24 jan 2004, 18:06

listek je že v zemlji in močno upam, da bo iz njega kaj zraslo! :)
čez nekaj časa bo iz tega listka nastala agava?
kaj pa glede posode: zdaj, čez zimo imam nove kaktuse v eni veliki posodi. bo spomladi bolje, če jih dam vsakega posebej?

pa-pa :lol:
Why do you need wings to be an angel?
kostelka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 06 jan 2004, 22:11
Kraj: Kostevka dolina :)

Prejšnja

Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov