Problem svetlobe z ene strani na okenskih policah

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Problem svetlobe z ene strani na okenskih policah

OdgovorNapisal/-a BoGo » 15 sep 2003, 10:13

Pozdravljeni!

Ker nimam primernejšega prostora za moje kaktuse in ostale rastline, morajo biti na mojih okenskih policah (no, tudi dnevno sobo sem že zasedel). Tam jim je prav prijetno in lepo rastejo, vendar pa se opaža, da dobivajo svetlobo le z ene strani, saj potem rastejo v tisto smer.

Ali obstaja kaka rešitev (razen obračanja kaktusov)? Jaz sem razmišljal, da bi nastavil neko desko na drugi strani in preko nje ovil alufolijo, da bi se svetloba odbijala. Ali pa npr. ogledalo?
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a manca1 » 15 sep 2003, 12:30

Živijo!
Jaz imam svoje kaktuse zunaj na policah pod balkonom, na južni strani hiše. Sonce imajo zjutraj, ko vzhaja, potem ga od ene 11h do 15h, ko je v najvišji legi nimajo in potem ga spet imajo do sončnega zahoda. 8) Svetloba je prisotna cel dan. Za njimi je bela stena, ki še dodatno odbija svetlobo. In ne boš verjel, da se mi upogibajo, tako da jih moram vseeno obračati pa imajo sonce z dveh strani pa svetlobo cel dan. Upogibajo se mi proti južni strani, tako da, če hočem, da so enakomerno raščeni jih moram obračati. Tudi jaz še nisem pogruntala česa drugega.

Sončen pozdrav
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 15 sep 2003, 12:53

Jaz razmišljam tako: Kaktus je v naravi sicer na enem mestu, sonce pa od zjutraj do večera potuje okoli njega. Tako je obsijan iz vseh strani enakomerno. Na balkonih, okenskih policah, terasah itd., sonce sicer obsije kaktuse, vendar običajno samo z ene strani, kar zavisi od tega kam je prostor obrnjen. Zelo malo je takih prostorov, da bi bili enakomerno obsijani z vseh strani (vzhodno sonce, opoldansko sonce zahodno sonce).
Zlasti mammillarie se rade obračajo za svetlobo in se s tem nagibajo v tisto stran, ki je močnejša. Pri profesionalnih rastljinakih svetloba pada difuzno, kar omogočajo posebne valovite kritine, tako da se svetloba enakomerno razprši po vseh kaktusih enako in tako ni neposrednega vira svetlobe. Očitno bomo morali vsi tisti, ki nimamo rastlinakov, kaktuse obračati, saj jim s tem ne škodujemo.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a renee » 15 sep 2003, 13:57

:arrow:
Zadnjič spremenil renee, dne 02 dec 2007, 07:51, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 15 sep 2003, 15:07

Ja, to je res, da ne morejo rasti čisto ravno. Naj samo pokažem en tipičen primer. Moj mleček se izredno lepo razvija, glede na to, da je star komaj eno leto. Zanimivo pa je to, da je pognal stranske poganjke samo na obsijani strani. Sicer sem ga vmes tudi obračal, a vseeno mu paše poganjati le na eni strani. Če bo šlo to tako naprej, se bojim, da bo ta mleček neuravnovešen.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 09 jul 2004, 08:42

Neuravnovešen???

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a pisk » 17 jul 2007, 14:13

Hja ,jz sm čist nov.Sem pa dokaj uravnovešen ,vsaj upam.tolk za zdej ,kj več pa ko bojo problemčki s kaktusi.aja,mam jih enih 30 ,čisti začetnik.LP.
vsak je svoje sreče kovač
pisk
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 17 jul 2007, 13:45
Kraj: vrhnika

OdgovorNapisal/-a pisk » 17 jul 2007, 14:32

pisk je napisal/-a:Hja ,jz sm čist nov.Sem pa dokaj uravnovešen ,vsaj upam.tolk za zdej ,kj več pa ko bojo problemčki s kaktusi.aja,mam jih enih
30 ,čisti začetnik.LP.

Eno vprašanje pa vseeno imam.Na polico mi ves dan sije sonce ,pa se ne upam kaktusov postaviti ven ,se bojim da bi jih zažgalo ,jih imam na notranji polici ,je to dobro ?Lepa hvala za kakršen koli odgovor.
vsak je svoje sreče kovač
pisk
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 17 jul 2007, 13:45
Kraj: vrhnika


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost