Problem s kaktusom

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Problem s kaktusom

OdgovorNapisal/-a barby » 04 maj 2007, 22:41

pozdravljeni
Imam en problem s kaktusom, ki sem ga dobila pred kratkim (stetsonia corynae). Kaktus je visok približno 50 cm in je na vrhu (kakih 7 cm) črn in zguban,kot da bi se sušil. Slike žal ne morem priložiti. Kolegica od katere sem ga dobila ga je imela na močnem soncu, kar je verjetno vzrok. Zanima me, če ta kaktus lahko še rešim in kako. Naj odrežem prizadeti del,torej vrh, ker se mi zdi da se sušenje širi? Ali bo kaktus potem sploh lahko še rastel naprej,če bo brez vrha?

Hvala vsem za odgovore
LP, Barby
barby
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 20 mar 2006, 00:24
Kraj: Bloke

se pridružim

OdgovorNapisal/-a radomin » 05 maj 2007, 16:07

jaz imam podoben problem:
ker sem lani preveč gnojil kaktus Cleistocactus winteri, se je pretegnil.
Zanima me ali naj vrh odrežem - mogoče se bo potem razvejal - ali pa naj kakšnega cepim nanj ali pa mi predlagajte kaj bi bilo zanj najbolje.Visok je približno 20 cm. Na napakah se učimo, Hvala
radomin
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 11 dec 2005, 19:45
Kraj: ljubljana

Re: Problem s kaktusom

OdgovorNapisal/-a cyberman » 07 maj 2007, 09:22

barby je napisal/-a:pozdravljeni
Imam en problem s kaktusom, ki sem ga dobila pred kratkim (stetsonia corynae). Kaktus je visok približno 50 cm in je na vrhu (kakih 7 cm) črn in zguban,kot da bi se sušil. Slike žal ne morem priložiti. Kolegica od katere sem ga dobila ga je imela na močnem soncu, kar je verjetno vzrok. Zanima me, če ta kaktus lahko še rešim in kako. Naj odrežem prizadeti del,torej vrh, ker se mi zdi da se sušenje širi? Ali bo kaktus potem sploh lahko še rastel naprej,če bo brez vrha?

Hvala vsem za odgovore


Zdravo, brez slike je težko kaj konkretnega povedat. Če se širi potem morda nebi bilo slabo odrezat in pogledat do kam je tkivo okuženo.

Sam imam tudi eno Stetsonio, na izgled ćisto v redu, ampak se že 3 sezone ne premakne ama niti za milimeter. Pa sem že vse probal, hladno/toplo prezimovanje, več sonca, manj sonca, presajeno,... Počas že nisem več siguren če vseeno ni slučajno plastična :D
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

Re: se pridružim

OdgovorNapisal/-a cyberman » 07 maj 2007, 09:33

radomin je napisal/-a:jaz imam podoben problem:
ker sem lani preveč gnojil kaktus Cleistocactus winteri, se je pretegnil.
Zanima me ali naj vrh odrežem - mogoče se bo potem razvejal - ali pa naj kakšnega cepim nanj ali pa mi predlagajte kaj bi bilo zanj najbolje.Visok je približno 20 cm. Na napakah se učimo, Hvala


Če stvar ni preveč huda, se s časom s pravilno nego izgled lahko malo popravi. Če je pa preveč "zbezljal", potem boš moral izvesti kakšen kirurški poseg. Nimam pa žal izkušenj s Cleistocactusi kako uspešno se korenini ali če se razveji.
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a primozc » 07 maj 2007, 14:53

zdravo,

Sam imam 3 stetsonie corynae in vse pridno rastejo. Največja je velika okoli 70cm in je pred tremi leti pognala prvi stranski poganjek (vejo), ki je tudi že okoli 10cm-ska. Je pa res da rast pri njih opazim šele sredi poletja, vendar so potem do jeseni kar pridne. Opazil sem pa veliko občutljivost na močno pomladansko sonce. Meni jih je enkrat kar lepo ožgalo, tako sedaj nosijo posledice v obliki rjavih lis. Je bilo videti kar hudo, vendar sedaj razen estetike ne moti. Nekaj let sem imel zelo slabe pogoje prezimovanja (pretemen prostor). Morda so tudi zaradi tega začele rasti šele sredi poletja, ker sem jih dolgo imel na zasenčenem mestu. Bomo videli kako bo letos, ker sem jih prvič prezimoval tako kot je treba.

Lep pozdrav
Primoz
primozc
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 29 mar 2007, 13:33
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a Pepe » 07 maj 2007, 15:04

Primozc, verjetno ti jih je ožgalo zaradi neustreznega prezimovanja. Jaz imam eno polmetrsko, pa mi je še nikoli ni ožgalo. Je pa res, da ima tudi pozimi precej sonca.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

zgniti kaktus

OdgovorNapisal/-a kate » 26 maj 2007, 23:26

Heeej!

Sem bolj nova tukaj, tako da ne vem čist dobro, kako to gre. :?
Skratka, moj problem je sledeč:
bila sem odsotna deset dni in sem zato pustila rastline v oskrbi prijateljici. Ko sem se vrnila, sem opazila en kaktus, ki se je praktično sesul sam vase. Rekla bi, da je zgnil.
Hitro sem ga vzela ven iz lončka in zemlja je čisto napita z vodo. Zanima me ali obstaja kakšna rešitev zanj ali je to njegov konec? :cry:
Hvala za odgovore,
Kate
kate
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 20 maj 2007, 19:56

OdgovorNapisal/-a izi » 27 maj 2007, 11:58

Oćitno konec

RIP
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a izi » 27 maj 2007, 12:01

C. winteri se lahko odreže, pa bo odgnal na novo. Če se kaj spomnim imam 2 Stetsoniji, pa ne vem če kaj prida rasteta.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

Izi-ju

OdgovorNapisal/-a radomin » 28 maj 2007, 20:35

Izi, hvala za nasvet.
Bom odrezal pa upam, da bo vse uredu.
radomin
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 11 dec 2005, 19:45
Kraj: ljubljana


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov