Božični kaktus

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Božični kaktus

OdgovorNapisal/-a BoGo » 02 nov 2003, 18:19

Za lanski božič je punca kupila božični kaktus, ki je zelo lepo cvetel. Po cvetenju pa so začeli deli kaktusa odpadati. Predpostavljam, da je kriva šotna zemlja. Nekaj sva jih potaknila in je izgledalo, da so se prijeli. Vendar pa so čez čas pričeli tudi ti se ali sušiti ali gniti. Preden sva jih potaknila sva jih pustila nekaj dni, da se je rana zasušila. Zdaj pa pričenjajo cveteti, vendar pa so spet brez korenin. Je še kaj upanja ali pa se lahko odpraviva po novi božični kaktus, saj je Božič bližje in bližje
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 02 nov 2003, 18:33

Ojla,

a Božični kaktus ima popke korenin pa ne :?:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 02 nov 2003, 20:05

Kar se tiče božičnega kaktusa za njega skrbi moja mami in ona dela z njim kot z normalno sobno rastlino (kar jaz sicer bolj težko gledam :? ), ampak zadeva dela, cveti, raste in tudi vsi poganjki se primejo. Zaliva ga sicer več kot je potrebno (beri: utaplja ga), ampak dosedaj se ni izneveril. Imam ta mlade, če hočeš, samo ne vem, če bojo letos že cveteli.
Koreninskega sistema pa na splošno nimajo tako zelo razvitega. Lahko tudi, da kvaliteta rastline ni ne vem kakšna (v smislu genske kvalitete :roll: ).

lp
Manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

Božični kaktus

OdgovorNapisal/-a izi » 02 nov 2003, 20:46

Božični kaktus je epifit in traste na drevju, zato je koreninski sistem slab. Uporabite podoben substran kot za orhideje. Na moji spletni strani je en članek o božičnem kaktusu.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 02 nov 2003, 21:03

Ojla Manca,

kake barve pa je. Sama, ga imam lila barve (Schlumbergera truncata :?: ), samo videla sem hibride, ki so svetlejši roza, rdeči in beli.
Zanima pa me v čem je razlika med Božičnim in Velikonočnim (razen oblika členkov)?Saj velikonočnega tudi lahko pripraviš, da cveti za Božič, kar je odvisno od mirovalne dobe :?: . Mar niso vsi iz iste družine :roll:

BoGo, mogoče ga pa preveč zalivaš, če ti je zgnil.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Božični vs velikonočni

OdgovorNapisal/-a izi » 02 nov 2003, 21:58

VSI KAKTUSI so v ISTI družini. Velikonočni spada v rod Rhipsalidopsis, božični v Schlumberhera. Velikonočni ima simetrični cvet ne glede na to kje ga prerežeš, božični ima samo vzdolžno simetričen cvet (simetričen samo in le takrat, kadar se ga prereže v eni sami ravnini).

Sem bil dovolj jasen.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 02 nov 2003, 23:15

Ojla,

:oops: Izi ne bit hud, samo teorije in prakse imaš pač toliko več, zato se ti taka vprašanja najbrž zdijo odvečna. :roll: Jaz mislim, da beseda ni konj, pa raje vprašam (tud večkrat, če je treba :lol: ), kot da ugibam ali pa si razlagam po svoje :wink: .
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 02 nov 2003, 23:31

Hojla.
Tudi jaz imam roza varianto. Zalivam ga sploh nič, ker nočem, da bi zgnilil. Zanimivo je, da je pognal popke, mislim, da je celo takrat imel nekaj korenin. Nato pa sem opazil, da so pričeli višji členi poganjati korenine. Zatem je spodnji člen zgnilil. Pa sploh ga nisem preveč zalival. :cry:

Drugače pa sem že videl tudi belo varianto in rdečo, skoraj temno rdečo. Kakšne barve pa imaš ti, Manca?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a JEMA » 03 nov 2003, 09:40

BoGo,

kolikor je meni znano, je potrebno božični (novembrski, velikonočni) kaktus potrebno izdatno zalivat v trenutku, ko vidiš nastavljene prve popke. Do takrat pa ga pustiš suhega. Morda pa je presuh in zato na višjih členkih odganja korenine, da bi lahko črpal vlago iz zraka.

M
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 03 nov 2003, 12:29

Imam dva kaktusa. Eden je božični, drugi novemberski (Sclumbergera truncata). Oba trenutno cvetita. Problem je le v tem, da naj bi imel novemberski kaktus ognjeno rdeče cvetove, pa jih nima, čeprav je bil kupljen v ta namen. Oba imata enake cvetove in enakih barv. Hočem povedati, da obe vrsti pogosto zamenjujejo, ali pa novemberskega napačno poimenujejo. Kako je s tem?
Slika sledil kasneje, ker sem trenutno na novemberskem oddihu.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 03 nov 2003, 13:42

Ojla,

Poldi a Novemberski naj bi bil Sclumbergera truncata :?: Ja Kako se pa potem imenuje Božični :oops: A členke imata tudi oba enaka? Ali ti Novemberski cveti prvič, ali ti je enkrat že cvetel rdeče?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 nov 2003, 14:42

Aha, čisto sem pozabil na novemberske kaktuse. Torej če sedaj cvetijo po prodajalnah, so potem to novemberski kaktusi? Ali pa so mogoče to le božični, vzgojeni na način?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Božični kaktus

OdgovorNapisal/-a izi » 03 nov 2003, 15:40

Ne vem kaj vam je folk. Povedal sem vam, da je na moji spletni strani članek o božičnem kaktusu. Preberite ga, polovico manj vprašanj bo. Neki abotni prevajalec nekih knjig se je spomnil ime novemberski kakt. Tega absolutno ni, zrastel je samo v glavi avtorja ali prevakalca knjge.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 03 nov 2003, 16:21

Ojla Izi,

sem prebrala, zato sem vprašala, ker ti Novemberskih ne omenjaš, kar ni nič čudnega če ne obstajao (to sem pa zvedla zdejle) :oops:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 nov 2003, 21:46

Oj. tudi meni se je zdelo čudno, za neki novemberski kaktus, saj sem prebral tvoj članek, Izi. btw. članek je super. Še mimogrede, komaj danes sem še enkrat prebral v za oktobersko nagrado, da te moram kontaktirati. Torej, Izi, ti pošljem mail, ali zasebno sporočilo... Samo povej, kako...
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 04 nov 2003, 09:17

Izi tudi jaz sem si šele sedaj prebral tvoj članek. Bravo Izi.

Imam več knjig o kaktusih in ti moram povedati, da v eni piše: Zygocactus božični kaktus, nadaljuje pa: "cele generacije ljubiteljev rož so to rastlino poznale z imenom Epiphyllum" (Knjiga z naslovom Cvetje doma, avtorja Margot Schubert in Rob herwig iz leta 1977).
Druga knjiga pa govori o Ripsalidopsisu, božični kakt Schlumbergera - križanci in pa Schlumbergera truncata - novemberski kakt (Knjiga iz zbirke Moje sobne rastline z naslovom Kakteje v sobi. Prevedel dr. Jože Maček iz leta 1990).

Očitno res ne smemo verjeti vsega kar piše. Se mi je prav čudno zdelo, saj tudi jaz nisem še nikoli slišal za "novemberski kakt". V zadnji knjigi (Kakteje v sobi) se ti pojmi stalno mešajo. Izi še enkrat hvala za pojasnilo.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 17 nov 2003, 21:03

Če bo slučajno kdo tole še prebral. Na mojem božičnem kaktusu je trilijon popkov in ko bo cvetel obljubljam eno slikco!

Lp Manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 17 nov 2003, 23:11

Ojla,

Manca a kakšne barve je ta tvoj Božični kaktus mi boš odgovorila?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 18 nov 2003, 08:54

Tudi jaz pripravljam sliko. Cvetovi so roza vijoličasti.
Poldi

P.S.
Kar se pa poimenovanja tiče, mi pa še sedaj ni jasno.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

Poimenovanje

OdgovorNapisal/-a izi » 18 nov 2003, 11:01

Poldi, kaj ti ni jasno?
Božični kaktusi so večinom hibridi med dvema vrstama S. truncata in S. russeliana. Čeprav boš zasledil tudi ime S. truncata, Zygocactus truncatus (ki je sinonim). Originalno S. truncato ne boš nikjer dobil, ali pa le, če boš šel v Brazilijo.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

Naslednja

Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 4 gostov