Božični kaktus

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a manca1 » 18 nov 2003, 11:48

Klavdija jest tut čakam, da zacveti, da vidim kakšne barve je! Saj me je sram :oops: , ampak res se od lani ne spomnim a je svetlo al temno roza al vijoličasto roza ali rdeče roza. Pa vsako leto ful obilno cveti pa nekako pozabim točno barvo. Tut foter pa mat' se ne morta spomnit. Letos ga bom pa slikala, da ne bom pozabila do naslednjega leta.

lp Manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a BoGo » 18 nov 2003, 16:39

Izi, videl sem tudi, da imajo nekateri božični rdeče ali bele cvetove. So to iste sorte, le drugačne variante? Drugače pa če si zainteresiran ali če je kdo drugi, moj prijatelj gre za novo leto v Peru, kar je po mojem dovolj blizu. Če veš, kje se dobi ali če se da kako naročiti prek pošte, ga lahko prosim, da naj prešverca kak potaknjenec ali kaj podobnega...
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 18 nov 2003, 18:06

Ojla,

mislim, da bi tvoj frend v vsakem primeru moral kaj prešvercat. Prvo naj si ogleda kaj že imaš, potem pa vse kar nimaš naj prinese-če rabi mu posodim full velik kufer, ki ga bo lahko imel samo za podtaknjence. Imam pa še boljš idejo-mogoče bi lahko kar mene vzel namesto kufra (sem se tudi med prtljago pripravljena vozit :!:), pa tud dela ne bo imel nobenega z mano-ko pride tja naj me med kaktuse postavi pa na koncu potovanja naj me tam pobere.
Ne res, kar ti bo prinesel naj vsaj v dvojini, jaz bi kaj originalnega.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Peru

OdgovorNapisal/-a izi » 18 nov 2003, 21:14

Mislim da kufra ne bo rabil, ker bo tvoj prijatelj tako ali tako videl samo velike kaktuse, 15 metrskega pa v kufer ne more dat. Za iskanje rastlin v naravi moraš imeti zelo izvežbano oko. Majhni kaktusi so običajno skriti v travi, podrasti, nekateri so skoraj celi zasuti s peskom. Poleg tega bi se jaz še malo pozanimal o zakonodaji. Skoraj vsi kaktusi so zaščiteni in če se ti v Mehiki slučajno zgodi, da nabereš rastlino v naravi in te dobijo, greš špilat klavir za 2-3 leta. Mehiški aresti zgledajo precej drugače, kot naši počitniški domovi.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 18 nov 2003, 22:12

Ojla,

no BoGo, da ne bom kriva za podaljšan izlet tvojega prijatla, saj si Mehike najbrž res ne želi spoznati v arestu :lol: , predlagam da ga prosiš da poišče med kupovanjem suvenirjev tudi kako "prodajalno" z kaktusi.
Res pa je, da bi tiste 15 m kaktuse sigurno najlažje našel :lol: Da naravna rastišča kaktusov (tudi drugje ne samo v Mehiki) ropajo za komercialne namene, sem že slišala, ampak če bo BoGov prijatelj naletel na "roparja", je še vedno bolje, kot da brska naokoli sam. No če bo kaj nabavljal zate naj misli še na nas (beri name). :twisted: Ej, zdej sem pa že preveč egoistična.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 18 nov 2003, 22:28

Hojla. Saj sem mislil, da bi mu predlagal, naj poskuša bolj kupiti kako varianto ali pa če imajo tam kjer bo, kake kaktuse za potaknjence... Sploh če je zakonodaja tako stroga. Bomo videli. Morali pa bomo zagotovo sploh počakati, da bo šel tja.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Nahajališča kaktusov

OdgovorNapisal/-a izi » 19 nov 2003, 00:36

V Peruju gotovo ne bo našel prodajalcev kaktusov. Poleg tega morate poznati še nekaj pravil. Sicer pa, koliko se spomnim, kakšnih hudih kaktusov v Peruju ni. Pa še to. če prijatelj ni kakšen botaničen entuzijast, se gotovo ne bo potikal okoli za kaktusi.

NIKOLI NE KUPUJ RASTLIN OD DOMORODCEV, ker jih bodo drugače oni iztrebili, ker bodo mislili, da bodo dobro zaslužili.

Na moji spletni strani je članek o zaščiti rastlinskih (in živalskih vrst) in seznam sočnic, ki so v dodatku I in II CITESa.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 19 nov 2003, 08:44

Se strinjam z Izijem. Pico de Teide, najvišji vrh Španije, ki se nahaja na Kanarskih otokih (Tenerife), so obiskovalci gora znižali za 1m. Toliko kamenja so znosili v dolino, zato te tam pazniki pregledajo ko zapuščaš goro. Baje pa so cariniki v kovčkih našli že marsikaj - od krokodila do kamenja.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 19 nov 2003, 11:11

Kaj pa kaj v tej smeri: lahko kaj naročimo iz brazilije, da mu dostavijo tja (tam bo namreč pri starših). Najmanj 1 mesec bo tudi tam. Če nismo mogli naročati iz brazilije, ker ne dostavljajo preko luže, pa je sedaj priložnost. Drugače pa se res strinjam z Izijem. Saj bi bilo enako, če bi pri nas vsak utrgal planiko ali pa si v kozarcu domov odnesel človeško ribico.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 19 nov 2003, 12:40

Ojla,

če pa bo tam cel mesec, mu pa verjetno res ne bo odveč enkrat obiskat kak Vrt ali Park, saj skoraj ne morem verjeti, da nebi imeli na enem mestu predstavljenega bogastva njihovega rastlinstva (orhideje, bromelije, kaktusi,...). Tam pa najbrž že bo kaj našel tudi v prodaji?!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Jure » 19 nov 2003, 13:13

Bogo!

Kam natančno gre ta tvoj frend? Koliko se spozna na kaktuse in drugo rastlinje oziroma koliko ga to zanima?
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 19 nov 2003, 22:12

Ojla BoGo,

zdej mi je šele potegnil-a je to tisti prijatelj, ki je bil takrat z tabo(Selencija)? Pa sej njemu se je kar nekaj sanjal o kaktusih, a ne? Naj tistega prinese, ki je govoril da ga imajo doma ob hiši.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 27 nov 2003, 14:32

Gre v Limo. Drugače pa ja, Klavdija, točno tisti je, ko je bil zraven, ko si mi prinesla selenicerejo. Verjetno se vsak iz južne amerike vsaj malo spozna na kaktuse, saj je po mojem to tako kot če bi tukaj govorili o npr. regratu... Ga lahko vprašam, ko bo šel.

Drugo kar me pa zanima: Doma ima mama en božični kaktus, ki ga je "podedovala" od pokojne sosede. Ima kar močna stebla (???), pa tudi majhne členke, ki niso ravno taki, kot pri "trgovinskih" schlumbergerah.
Je to sploh prava vrsta? Ali pa je pač kaktus precej presušen in ga moram prevzeti jaz in ga "nakrmiti", da se členki malo opomorejo?
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Jure » 27 nov 2003, 20:45

Lima ni v Braziliji, ampak v Peruju. Tam je božični kaktus še večja redkost kot pri nas. Pač pa je tam raj za druge kaktuse, lobivije, parodije, še posebej pa kopiapoje in submatukane. Tudi večjih stebričarjev je veliko.
Kaktuse se da videti kar po parkih, ki so precej pogosti. V vsakem takem parku imajo tudi prodajalnico semen in manjših rastlin.

Živih rastlin, odlomljenih brstov se ne splača in ne spodobi prinašati. Na naše razmere se ne bodo nikoli zares privadile. Takim rastlinam rečemo "importi". Včasih so bile najbolj cenjene rastline v zbirkah, danes pa so zelo redke. Niso več cenjene, vsaj pri ljudeh z moralo ne.

Evropejci smo spoznali, da
1.) s spodbujanjem uvoza importov iztrebljamo tam živeče rastline, zato
s(m)o se obvezali, ta tega ne bomo več počeli oziroma spodbujali z nakupom. O tem govori deklaracija CITES.
2.) v Evropi vzgojene rastline iz semena rastejo 100 krat boljše kot importi.

Nekoč je v Limi imel firmo s semeni kaktusov Karl Kniže (Čeh po rodu), ki je zalagala s ogromno tržišče. Zaradi špekulacij, izkoriščanja indijancev in prodaje starega semena so se morali izseliti. Zdaj je tam več manjših gojiteljev, ki pa ne pošiljajo svojih katalogov v Evropo. S temi se splača navezati kakšen stik za dolgotrajnejše sodelovanje.

Lp
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a BoGo » 27 nov 2003, 22:33

Jure, vem da Lima ni v Braziliji. S tem bi žalil svojega prijatelja. Govora o braziliji je bilo, da bi se dalo iz Brazilije lažje naročiti v Peru kot pa v Evropo. Vsekakor namen ni bil oskruniti tamkajšnje kaktuse, ampak pač nabaviti prav od teh gojiteljev, o katerih si govoril.

A mogoče veš, kako poiskati te gojitelje? Mogoče bi se dalo kaj zrihtati. Sicer pa ne bom dajal nobenih obljub, prav tako tudi za kaktuse ne, ker ne gre prijatelj tja zaradi tega.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 27 nov 2003, 22:42

Ojla,



BoGo, kar se tiče pojerbanega kaktusa:
verjetno te moti, da členki nimajo tako izrazitih "špičk" na robovih, kot nove sorte. Po olesenelih steblih se mu vidi da je kar precej star, z pretiranim gnojenjem in zalivanjem pa mu boš lahko le škodoval, če še nima nastavkov za cvetove (kar ni videti) počakaj z gnojenjem. Pač tak je, moj je tudi tak le da visi z vseh strani iz lonca in cveti roza.
Zaradi teh členkov in razlike v obliki z temi ki so sedaj v prodaji, sem bila tudi sama v dilemi, saj sem bila prepričana, da so božični taki kot tvoj in moj, tisti drugi pa da so velikonočni. Zdej vem da je keč v cvetovih-torej ko ti bo zacvetel, boš zagotovo vedel kaj si podedoval.
Zadnjič spremenil Klavdija, dne 28 nov 2003, 00:52, skupaj popravljeno 1 krat.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 27 nov 2003, 23:10

Ja, nisem siguren, ali je to kaka posebna vrsta ali pa so tisti špički na koncih izginili zaradi starosti in shiranja. Mama ga je namreč bolj škrt zalivala (še manj kot pa si kaktusi zaslužijo) in so njegovi členki zelo tanki in mehki.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 27 nov 2003, 23:39

Ojla,

mislim da za izginotje špičk ni kriva starost ampak sorta. Kar se tiče zalivanja in nege bodi pa raje previden, saj če je navajen na "malo", ga lahko naenkrat "vsega preveč" fenta. Počasi ga navajaj na pogostejše zalivanje in odmerke gnojila, ker ti drugače lahko prične gniti.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 nov 2003, 00:25

OK. Hvala za opozorilo. Pa je sploh zdaj obdobje, da ga privajam na nov režim ali pa naj počakam do pomladi?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 nov 2003, 00:50

Ojla,

ja je :!: saj sedaj Božični kaktusi skoraj že vsi cvetijo, zato jih zalivaš normalno in gnojiš, prvič ko nastavijo popke. Če pa tvoj ni še nič nastavil ga pa enkrat zalij z gnojilom in počakaj kaj bo, ti bo pa januarja cvetel, kar ni nič narobe. Ker ni imel normalne oskrbe, se mogoče letos še ne bo razcvetel, se bo pa takrat, ko se bo bolje počutil.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov