bolni kaktusi

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

bolni kaktusi

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 11 jul 2003, 20:58

živjo!

pred kratkim sem se navdušila nad kaktusi in podobnimi rastlinicami in jih imam sedaj že kar nekaj. zdaj pa so moji kaktusi zboleli. na njih se pojavljajo majhne bele stvarce, podobne plesni, ovalne oblike. verjetno so neke živali, ker če jih stisnem iz njih priteče rjava tekočina. pojavljajo se predvsem na vrhovih kaktusov pa tudi drugje. poleg tega se ponekod na bodicah pojavljajo majhne kapljice leplijive tekočine. ta stvar se je pojavila na polovici mojih kaktusov, vseh različne vrste. ker sama res še nimam veliko izkušenj s kaktusi, bi prosila, če mi lahko kdo pomaga, pove kakšna bolezen je to in kako se je znebim.
najlepša hvala, res ne želim zgubiti toliko svojih kaktusov!
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a BoGo » 11 jul 2003, 22:52

Hojla, Katy.

Sem imel podoben problem. To so trdovratni škodljivci. Ne spomnim se točno, kako se jim povem, mislim da so svilne uši ali nekaj takega. Kupi si neko sredstvo proti ušem, z zobotrebcem razparaj njihove zapredke in dobro poškropi, da jih zatreš. Po cca 10 dneh postopek ponoviš. Jaz sem postopek ponovil še enkrat za vsak slučaj.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Volnate uši

OdgovorNapisal/-a izi » 21 jul 2003, 18:02

Katy živjo,
tvojim domačim živalcam se reče volnate uši. Lahko jih zatiraš na dva načina. če jih ni preveč, jih z namžeš z vatirano palčko namočeno v čisti alkohol, če pa je zadeva hujša moraš uporabiti SISTEMIČNI insekticid in ratlino ZALIJ s pripravkom. Za kaktuse lahko uporabiš koncentracijo na zgornji meji v navodilih. Primerni pripravki:
Metasystox - smrdi in je zelo strupen
Folimat
Chess
Confidor - po mojih izkušnjah najboljši
Calypso
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 21 jul 2003, 22:48

Izi, to bo še meni pomagalo, ker sem opazil na nekaterih kaktusih, ki jih imam zunaj, da se je to začelo pojavljati. Edno kar me še zanima je, ali se ti pripravki dobijo v cvetličarnah, semenarnah, ali pa je potrebno za njih iti v specializirane centre?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

insekticidi

OdgovorNapisal/-a izi » 21 jul 2003, 22:52

Dobijo se v Seminarni, če jo imate v Prekmurju, drugače pa v specializiranih vrtnarskih centrih.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

insekticidi

OdgovorNapisal/-a izi » 21 jul 2003, 22:52

Dobijo se v Seminarni, če jo imate v Prekmurju, drugače pa v specializiranih vrtnarskih centrih.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 22 jul 2003, 08:13

Katy,

tudi meni se je pred kratkim pojavila volnata uš na enem od kaktusov. Kar je Izy enkrat svetoval na enem od forumov ali pa je bilo v glasilu DPKS, se mi je zdelo zelo uporabno. V pri vrsti je potrebno kaktus, takoj ko opaziš ali pa samo posumiš, da nekaj ni v redu, osamit, da se bolezen ne razširi na ostale kaktuse. Enako velja za nakup novih. Preden jih dodam v svojo zbirko, jih za nekaj časa osamim in opazujem, ali so slučajno okuženi. Dobro je tudi, da jih takoj po nakupu presadiš. Toliko o preventivi.

Kar se pa tiče zatiranja - oboleli kaktus sem (potem ko sem ga odstranil iz zbirke) poškropil z Bio Myctan-om (proizvjalec Neudorff). Prav tako sem preventivno poškropil vse ostale kaktuse v bližini. Zaenkrat kaže, da bo zatiranje uspešno. Dobro je, če v razmaku 10 dni ponoviš škropljenje.

Lp, Matej
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Ponovitev škropenja

OdgovorNapisal/-a izi » 22 jul 2003, 09:09

Praks je taka, da se zatiranje šhodljivcev ponovi, vendar z drugim insekticidom. Če se prevečkrat uporabi isti preparat, postanejo škodljivci odproni nanj. Jaz sem zalil s Confidorjem septembra. Uši so se mi pojavile šele pred kratkim, tako da sem ponovno uporabil Confidor pred enim tednom. Vmes je pol leta, kar je zadosti dolg čas. V jeseni bom preventivno uporabil drugi pripravek.
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 23 jul 2003, 14:32

Volnate uši so prava groza. Jaz jih iztrebljam z metasystoxom, amapk sem jih bumbarka lani le enkrat zalila! Mislim, da je ot treba narediti vsaj 2x letno. Letos mi je "uspelo" zalivanje in ročno obiranje, stvar je zelo pod kontrolo. ;islim, da sem jih ugonobila. Problem pa so novi kaktusi. V cvetličarni v Mercator centru LJ imajo hudo okužene kaktuse, enako v Kalii BTC. Seveda pa se ne morem upreti in jih ne kupiti, ko pa jih še nimam ... Tu pa nastopi problem karantene.
Zanima me, s katerimi pripravki (razen Metasystoxa) se lahko zalivajo kaktusi, saj je glavna zalega v zemlji ... In ravno to je treba potolči.
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Strupi

OdgovorNapisal/-a izi » 23 jul 2003, 14:54

Kateri strupi so primerni sem napisal v tej temi.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 28 jul 2003, 12:27

Izi,

če zalijem s Confidorjem, bom s tem pregnal tudi uši s stebla kaktusa? Ali pa je potrebno tudi špricanje po steblu? IN če je potrebno špricanje - ali tudi to storim s Confidorjem? Moj bio spraj namreč ni dal zadovljivih rezultatov. Sicer se je njihova koncentracija zmanjšala, ampak vseeono se še jih nisem rešil.

Matej
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Confidor

OdgovorNapisal/-a izi » 28 jul 2003, 12:40

Confidor je sistemik, torej ga rastlina vsrka vase in preko sokov uniči vse, kar jo zažira. Biospreji so bolj blažev žegn.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 06 avg 2003, 09:02

Izi (in ostali, ki lahko pomagajo),

na mojih kaktusih, ki jih imam v stanovanju, se volnata uš nezadržno širi in to kljub temu, da sem tudi tiste, kjer sem samo sumil na okužbo, prav tako zalil s Confidorjem. In tudi na tsitih, ki so bili zaliti, sem našel še nekaj živih odraslih primerkov. Koliko je preživelo jajčec, si niti ne upam pomislit. Zato imam nekaj vprašanj.

1. Prebral sem, da je učinkovito tudi, če celoten kaktus potopiš v škropivo za nekaj časa, vendar ne vem, kako je to učinkovito. A si to že kdaj poizkusil? In če, za kako dolgo jih potopiti?

2. Prav tako sem na na internetu zasledil, da obstajajo živalce, ki se hranijo z volnatimi ušmi - Cryptolaemus za večje rastline in Hypoaspis za manjše. A imaš s tem kakšne izkušnje.

3. Kakšne pogoje imajo volnate uši najraje? Zasledil sem, da imajo rade toplo in vlažno. A to pomeni, da je bolje, da kaktusov poleti z vodo ne škropim oziroma vlažim? A jim s tem delam medvedjo uslugo in samo spodbujam rast kolonije uši? A bi pomagalo, če bi jih preselil na prosto?

4. Generalno vprašanje - KAJ NAJ STORIM?

Hvala za pomoč že vnaprej.

:cry: Matej
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 06 avg 2003, 10:47

Jema, mislim, da ušem prija samo toplota, vlaga pa ne. Tiste, ki so bile lani na mojih netreskih, so čez zimo vse preč prišle ... :roll: Ravno danes sem si kupila Confidor, zdaj pa bom enkrat kar preventivno zalila, čeprav uši od pozne pomladi ni več na spregled. (razen, da sem si naredila novo "zalogo" z novimi kaktusi, ki so v karanteni na čisto drugem koncu parcele ...). Ježeš, je že tako.
:oops: Malo za hec, amapk čisto zares ... a je možno, da uške odnaša veter iz ene rastline na drugo? In koliko časa traja, da se izčežejo iz jajc? Mogoče kdo to ve?

:P Lep dan vsem!
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Matej

OdgovorNapisal/-a izi » 06 avg 2003, 12:12

Meni ponavadi prime confidor. Koncentacijo naredim na zgornji meji možnega. Poglej če so uši suhe ali žive. Če jih nisi spravil proč, poskusi drugič zaliti s Folimatom ali kakšnim drugim insekticidom.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 11 avg 2003, 12:27

Ajajaj! Na mojih ratslinicah (oz. samo na dveh) se pa pojavljajo zivalice, ki pa niso ravno ovalne oblike. Sicer vmes med bodicami ni prostora... mislim, da sem jih opazila zelo zgodaj torej verjetno ne bo problema. Zalila jih bom s confidorjem pa bo vse vredu (tako mirim samo sebe). Za fizicno odstranjevanje pa ne pridem zraven.. Se sreca, da sem jih sploh opazila!
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 16 avg 2003, 12:40

btw, kako pa lahko najbolje zaščitimo rastlinice pred volnatimi ušmi za čez zimo? Ali obstaja kakšna preventiva da se nam zalega ne naseli?

LP, Urša
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Zaščita

OdgovorNapisal/-a izi » 16 avg 2003, 12:42

Jaz vedno konec septembra zalijem s sistemičnim insekticidom in fungicidom.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a manca1 » 14 sep 2003, 15:14

Zivijo!
Ne vem kolikop je tale tema še "živa", ampak tudi jaz sem imela letos probleme z volnatimi ušmi. Zalega se je naselila na več kaktusov hkrati, ki so bili tika pred cvetenjem. Kupila sem Basudin in jih poškropila. V dveh dneh so se uši, njihovi zapredki in vse kar spada zraven posušili in odpadli. Kaktusi pa so veselo cveteli in rasli še naprej, tako da škode ni bilo nobene. Enega sem celo vzela ven iz lonca, da bi preverila, če so tudi tiste okoli korenin in v zemlji pomrle in so. Kar se pa tiče kupovanja neokuženih kaktusov: v Ljubljani v Bauhausu v štirih letih še nisem naletela na kaktus, ki bi imel volnate uši ali kakšno drugo bolezen, tako da tam imajo precej zdrave kaktuse pa skoraj vedno mi cvetijo še isto ali pa naslednje leto.

lep pozdrav vsem
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

nekaj

OdgovorNapisal/-a mladstar » 11 jan 2005, 11:42

ciao
rad bi uporabil zemljo v kateri so rasli kaktusi z volnatimi ušmi.
Kako unicim morebitne uške in jajceca?
- pustim zunaj na mrazu (- stopinje),
enako bi naredil z loncki, da jih ne bi bilo potrebno ocistiti
- dam v pecico (prevec dela)
- pustim vse na miru stat, grem na pocitnice in ko se vrnem ušk ne bo vec

hvala
mladstar
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 46
Pridružen: 10 nov 2003, 00:41
Kraj: LJ

Naslednja

Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • kaktusi kaktusi...
    Napisal/-a belladonna » 21 feb 2004, 01:07
    10 Odgovori
    8413 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a belladonna Poglej zadnji prispevek
    12 mar 2004, 20:38
  • kaktusi - uši
    Pripete datoteke Napisal/-a robi » 27 nov 2005, 13:30
    5 Odgovori
    4682 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a anchi Poglej zadnji prispevek
    02 jan 2006, 19:14
  • Kaktusi
    Napisal/-a caramela » 17 jul 2006, 09:48
    1 Odgovori
    2639 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Marsumioon Poglej zadnji prispevek
    17 jul 2006, 09:55
  • Še kaktusi
    Napisal/-a nemrak » 20 jul 2006, 21:11
    1 Odgovori
    2667 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a zelenec Poglej zadnji prispevek
    21 jul 2006, 14:56
  • KAKTUSI
    Napisal/-a miklavz15 » 24 okt 2008, 10:47
    2 Odgovori
    4209 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Kalypsa Poglej zadnji prispevek
    20 mar 2009, 14:51

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov