podtaknjenci lovorikovca

Diskusije o grmovnicah, cvetočih in zelenih.
Berberis, Buxus, Cornus, Corylus, Forsytia, Hibiscus, Hydrangea, Ligustrum, Magnolia, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

podtaknjenci lovorikovca

OdgovorNapisal/-a minci » 11 jul 2006, 15:06

Ojla!

Zanima me, če mi lahko kdo kaj več pove o vzgoji lovorikovcev...
S fantom bi rada zasadila živo mejo in kar dolgo sva bila prepričana, da je liguster tisti, ki naju je najbolj prepričal.
Potem pa sva pri enih kolegih opazila, da imajo mejo iz lovorikovca in je nama izredno všeč (bolj tako naravna nama deluje). Nekaj malega sem že prebrala o tem, kakšno zemljo potrebuje, kako hitro raste in podobno. Sedaj pa me zanima kako se lovorikovec podtakne oz. ali se lahko iz vejic naredijo podtaknjenci doma? Če se da, me zanima, kako se to naredi (velikost vejic...), kako na gosto se sadijo, kdaj se to dela (konec avgusta dalje???), ali je bolje podtaknjence podtakniti v lonec in potem v zemljo ali lahko kar direkt? No, če ima kdo kakšne izkušnje z vzgojo lovorikovcev, bi bila zelo vesela kakršnih koli informacij.

Ali mogoče kdo ve, koliko približno stanejo sadike v vrtnariji oz. centrih? Mal me je strah, da bi bila kakšna vrtoglava cena, ker potrebujemo sadik za približno 160 metrov.

Lep pozdrav!!

Minci
minci
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 10 jan 2006, 13:51

OdgovorNapisal/-a metulj » 21 jul 2006, 08:55

Nekaj o tem smo že rekli v tej temi

http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=534&highlight=

Drugače tudi v knjižnicah obstajajo knjige na to temo.
Ena izmed je Jelka Strgar : Žive meje.

LP
Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a minci » 21 jul 2006, 11:48

Ojla!

Metulj - hvala za odgovor in namig za knjigo :)

Sedaj me pa zanima, če ima mogoče kdo iz posavja mejo ali grmičke iz lovorikovca in bo sedaj obrezoval veje (in mu jih pridem rade volje pospravit :wink: )?

Prebrala sem namreč, da je najbolje, da se že sedaj vejice lovorikovca podtaknejo v zemljo (vlažno), da naredijo koreninice in jih potem (v jeseni) presadiš na željeno mesto.

Bi bila izredno vesela vejic, saj jih potrebujemo ogroooooooomno količino...

Minci
minci
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 10 jan 2006, 13:51

OdgovorNapisal/-a fago » 23 jul 2007, 09:31

Živijo
Tudi sam bi naredil živo jejo iz lovorikovca (višja) in pušpanja (nižja). Sem iz okolice Nove Gorice in me zanima, če bo kdo obrezoval te dve vrsti, ker rabim vejice za podtaknjence. Pridem, pomagam, grem!
Hvala in lep pozdrav!

Marjan
fago
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 05 sep 2005, 12:23
Kraj: Ravnica

OdgovorNapisal/-a sasok » 23 jul 2007, 10:09

mio smo ga doma razmoževali s semeni, oz. so se sami, ker si potem kar pobral sejančke spodaj naslednjo pomlad! tako da ko bo začvetel posti jagose so dobre za razmnoževanje
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a herbi » 25 avg 2007, 19:54

Haj.Kolikor jaz vem da iz pušpejeve vejice se ne da narediti potaknecev.Ampak je bolje da kupiš seme in ga vsadiš ali pa grež nekam kjer še raste pušpej in po iščeš mladike okoli njega.Mladike,ki so zrasle iz korenin ki so gledale iz zemlje.Pa še te mladike težko zrastejo naprej v grm.Najbolje se obnesejo kar iz semena zrasle sadike.


LP Alenka
herbi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 okt 2006, 13:53
Kraj: Dobrna

OdgovorNapisal/-a katrinca » 06 sep 2007, 07:27

Ojla! Naj napišem svoje izkušnje pri vzgoji lovorikovca in pušpanov:
1. Vzamem korito z čistim domačim kompostom, ki ga prekrijem z folijo
2.Skozi folijo napravim luknjice in podtaknem vršičke tesno drug ob drugega
3.Zalijem in postavim v senco
4.Naslednje leto jih razsadim
Z temi rastlinami se da početi karkoli! Živa meja, debelce z krošnjo....Obrezujem jih kadarkoli, razen pozno jeseni, takrat pač ko kakšna veja sili iz zamišljenega okvirja.Te pa ponovno uporabim za podtaknjence in tako je na mojem vrtu vedno več teh rastlin, ki se mi zraven trdoleske zdita najlepši in najuporabnejši vedno zeleni rastlini.

Mejte se krasno!
Katrinca
katrinca
Expert
Expert
 
Prispevkov: 114
Pridružen: 05 sep 2007, 11:25
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a metulj » 06 sep 2007, 10:01

Kako dolge vejice pa pikiraš?
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a katrinca » 06 sep 2007, 10:16

Čisto po občutku. Pri pušpanu pač vršičke,od 5-8cm, pri lovorikovcu med 10 in 20.Z leti dobiš občutek kje je najbolje odrezat in podtaknit. Nekje vmes med mladim in starim lesom. Zakorenini pa se skoraj vse.
katrinca
Expert
Expert
 
Prispevkov: 114
Pridružen: 05 sep 2007, 11:25
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a metulj » 06 sep 2007, 11:00

Hvala za hiter odgovor.
Lep dan
Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj


Vrni se na Grmovnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost