Neznana roža

Diskusije o grmovnicah, cvetočih in zelenih.
Berberis, Buxus, Cornus, Corylus, Forsytia, Hibiscus, Hydrangea, Ligustrum, Magnolia, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Neznana roža

OdgovorNapisal/-a dinksi » 13 sep 2008, 15:29

Na sliki je roža, ki nam 2 leti krasi vrt. Žal ne poznam imena.
A bi kdo vedel ime??
Visoka je 2m in od začetka poletja cveti s posamičnimi cvetovi.


Slika

Hvala.
dinksi
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 27 jan 2008, 11:41
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Kaka » 13 sep 2008, 15:36

Ne vem imena, bila bi pa zelo vesela kakšnega podtaknjenca, ker je zelo lepa. Ste jo že kaj razmnoževali.
L.p. Zdravka
Zdravka
Kaka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 03 avg 2006, 18:42
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a dinksi » 13 sep 2008, 15:56

Nisem je še razmnoževal. Letos sem začel zbirat semena in jih imam že precej, ker po cvetenju ostane glavica polna semen.Če vzklije iz semena tudi ne vem. Bom poskusil spomladi...lahko pa jih pošljem.
Naslov na ZS.
dinksi
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 27 jan 2008, 11:41
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Hinko » 13 sep 2008, 19:40

Na sliki je Hibiscus Coccineus
menda sorodnik canabisa :lol:
Cvet traja samo en dan v naravi raste na sočnih močvirnih predelih
Amerike.

Razmnoževanje z delitvijo korenin in s semeni, ki jih je potrebno pred
setvijo stratificirati.

Pri nas ga gojimo v malo večjih posodah, na soncu in z obilnim zalivanjem. V zavetnih legah prezimi tudi na prostem.
Hinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 16 jul 2006, 03:02

OdgovorNapisal/-a dinksi » 13 sep 2008, 21:23

Mi smo to rožo dobili lani. Posadili smo jo v vrt. Zalivamo jo 1x na teden. Ko je začel mraz se je rastlina posušila, obrezali smo steblo in pustili korenino. Spomladi pa je iz zemlje pognala nova, večja z dvemi stebli. Res da je lani bila zelo mila zima...kdo ve, če bo korenina preživela tudi ob hladnejši zimi.
Sem pa v Luciji pri Portorožu.

Hinko
Stratifikacija???
Naj bi bilo potrebno semena shranit za nekaj časa v hladilnik.
Zanima me za koliko časa in na koliko °C???

Napisal si, da je sorodnica kanabisa....hehehehe to sem pomislil, ko sem jo slikal, da ima zelo podobne liste kot marihuana.
dinksi
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 27 jan 2008, 11:41
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a kloko » 14 sep 2008, 07:59

Če sem prav videl, potem v originalu piše, da je na semenih potrebno narediti "scarification" in ne "stratification". Torej naluknjati semena in ne zamrzniti. Kar se mi zdi bolj logično, ker rastlina v naravi raste na Floridi.

L.p., Kloko
kloko
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 23 nov 2005, 08:24

OdgovorNapisal/-a dinksi » 12 dec 2008, 22:23

Priprava semena za klitje
1. Klikni na povezavo
2. Na levi strani pod videos klikni na seed nicking. Odpre se ti video in pokaže kako zarezat v seme, da lažje vzklije.

http://www.internationalhibiscussociety.org/
dinksi
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 27 jan 2008, 11:41
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a dinksi » 25 apr 2009, 16:01

Pozdravljeni.
Kot sem zgoraj napisal, sem letos poskusno posejal 50 semen. 25 sem jih obrezal kot na linku zgoraj in 25 pa ne. Pri prvih-obrezanih je vzklilo 18 semen in pri drugih pa 16 semen. Tako, da neke razlike ni bilo opazit. Škoda pa, da mi je neznana žival objedla še čisto majhne rastlinice. Ostalo mi jih je samo 11.
Nekaterim sem poslal semena. Kako so vam kaj uspela??

L.p.
Dinksi
dinksi
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 27 jan 2008, 11:41
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 25 apr 2009, 18:42

dinksi,
lahko se pohvalim, da mi je tvoje seme Hibiscus-a coccineus-a kar dobro vzklilo.
Prvič sem sejala v cvetlični lonec nekje sredi januarja in, ko po enem mesecu še nič ni pokukalo iz zemlje, sem lonec dala na balkon kljub mrazu.
V februarju sem nekaj semen posejala še enkrat in so mi relativno dobro vzklila na toplem, ob radiatorju. Dva sejanca pa sta z zamudo zrasla tudi v loncu iz januarske setve, pa čeprav je zemlja vmes malo pomrznila.

Semena sem pred setvijo s pilico za nohte malo obrusila, da bi pospešila kaljivost. V loncu sem jih le za debelino semena prekrila s prstjo in redno rahlo vlažila.

Po pikiranju mi je ostalo 8 zdravih sadik. Štiri sem pred dnevi presadila na cvetlično gredo, z ostalimi štirimi pa bom za vsak slučaj počakala do ledenih mož. Te presajene mi je malo požgalo sonce, vendar so že pognale nove, krepkejše liste, zato upam, da bom dočakala kakšen cvet.

dinksi, še enkrat hvala!
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor


Vrni se na Grmovnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost