Kombuča (kombuša) čajna goba

Diskusija o gobah, ki jih lahko vzgajamo.
Šampinjoni, Ostrigarji, Šitake,..

Moderatorji: dusanh, ljzavodrib5

OdgovorNapisal/-a stabka » 26 okt 2008, 18:28

berem in postajam vse bolj navdušena da bi tudi sama začelapiti čaj te gobe..pasem malo pobrskala po netu in me je zmotil tale tekst...kaj pravite ali kaj od tega drži?
:roll:

V ordinaciji je kar nekaj pacientov, ki so dolgo časa sami fermentirali z gobo kambucha, vendar jim je ta napitek bolj škodil, kot koristil. Zakaj?
1. Ker fermentacije (vretja) niso izvedli do konca, ampak predčasno prekinili. Tako je v napitku ostalo veliko sladkorja, pa tudi dobrih bakterij je bilo premalo. Pri pravilnem vretju se sladkor porabi za rast bakterij. Kdaj končati z vretjem, je "na oko" zelo težko določiti, ponavadi ima fermentiran napitek zelo nizki pH (okrog 3 do 4).

2. Dokaj hitro se v gobi razmnožijo različne nezaželjene bakterije in še posebej plesen. Tako se zdrav napitek spremeni v strupen napitek. To se mi zdi največji problem pri fermentiranju doma.

LP

Dominik Golenhofen
zdravilec, dipl. hol. ener. med. (I.M.U.)
Energijski center d.o.o.
PE: Pod hrasti 69, Ljubljana
stabka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 okt 2008, 10:55
Kraj: Kamnik

kombuča

OdgovorNapisal/-a aandreja » 26 okt 2008, 18:36

Tudi sama sem srečala ljudi, ki jim je kombuča splesnila...Eni so jo gojili kar na vodi, drugi se niso držali navodil in je bila higiena zelo slaba. Saj verjamem, da je delovanje napitka dober le takrat, ko se zadeva naredi tako kot je treba.
Sama nimam težav s saldkorjem, vendar vem, da kombuča potrebuje veliko sladkorja in jo je treba hraniti, le pretiravati se ne sme.
Moj odmerek je od 8-9 dkg na 1l čaja. Fermentiranje naj bi bilo končano po 11 dneh. Sama sem jo sicer pila tudi mlajšo, a le zato, ker nimam težav. Vsakemu, ki jih ima , mora delati kot je treba ali pa je bolje, da jo opusti, ali zaupa komu, ki to zna.
Torej imeti KOMBUČO ni samo nekaj dobrega, je tudi nekaj odgovornega do sebe in drugih okrog sebe.

Pa lep pozdrav, Andreja
aandreja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 03 jan 2008, 09:06
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a čarodejka » 26 okt 2008, 20:23

Sem plesen oprala z gobe in je zdaj v redu. V bistvu sem imela probleme z njo, ker sem jo poleti dehidrirala in potem je nikakor nisem uspela k sebi spravit.
Končno pa si je stara goba opomogla in vzgojila sem krasno novo, staro pa zavrgla. :)
čarodejka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 30 avg 2008, 23:24

OdgovorNapisal/-a DJI » 19 nov 2008, 20:11

Pozdravljeni. Sem še eden ki bi prosil za kakšnega "mladička" Kombuče,če kdo ima se priporočam :).

Vnaprej se lepo zahvaljujem.
aandreja-imaš pošto na mailu.
DJI
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 19 nov 2008, 11:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a linana » 20 nov 2008, 18:42

:D
DJI, lahko jo dobiš.
LP Lina
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a pomaranca99 » 25 mar 2009, 23:09

živjo!
Opazila sem, da ta tema že nekaj časa ni več aktivna, vendar bi vas vseeno prosila za pomoč. V šoli bi morala predstavit kombučo in narediti njen pripravek a nikjer ne najdem gobe. Če ima kdo kakšno preveč bi ga prosila, če me lahko kontaktrira po zs.
Hvala in lp
pomaranca99
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 25 mar 2009, 22:57

OdgovorNapisal/-a čarodejka » 25 mar 2009, 23:55

Jaz ti jo z lahkoto pošljem.
čarodejka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 30 avg 2008, 23:24

OdgovorNapisal/-a oceanessea » 05 jul 2009, 23:30

Živjo!

Zelo bi bila vesela, če bi mi kdo lahko podaril/prodal kombučo.
Kombučin čaj sem že pila in moram reči, da sem se počutila super - polna energije, dobre volje in tudi shujšala sem. Res bi bila hvaležna, če bi jo spet dobila :)
Če mi jo je kdo pripravljen podariti/prodati, naj mi javi :)
Hvala!
oceanessea
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 05 jul 2009, 23:20
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a čarodejka » 09 jul 2009, 17:07

Javi naslov, pa dobiš.
čarodejka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 30 avg 2008, 23:24

OdgovorNapisal/-a dddd » 09 jul 2009, 20:17

to kobučo( al kaj že je) ma moja mami. bolj smrdljive stvari še nisem videl! namočeno jo ima v zelenem čaju. :x
LP
dddd
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 02 jul 2009, 17:56

OdgovorNapisal/-a Plamenka » 14 avg 2009, 11:31

Tudi jaz bom v kratkem dobila kombučo in upam, navodila. Zanima me ali ta čaj lahko pijejo tudi otroci in od katere starosti dalje.
Plamenka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 01 apr 2009, 11:37
Kraj: Ljubljana

prošnja

OdgovorNapisal/-a Sofija » 18 avg 2009, 11:41

Obračam se na vse prijazne ljudi, če je še možno pr nas kje dobiti combusho......kjer koli sem poizvedovala...sem dobila odgovor...že nekaj časa ne gojimo kr smo se naveličali...
Z možem imava razne težave, pa bi kod dodatek poskusila s tem napitkom...
lp Sofija
:D
Sofija
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 18 avg 2009, 10:37

Re: prošnja

OdgovorNapisal/-a orhy » 18 avg 2009, 13:38

Sofija je napisal/-a:Obračam se na vse prijazne ljudi, če je še možno pr nas kje dobiti combusho......kjer koli sem poizvedovala...sem dobila odgovor...že nekaj časa ne gojimo kr smo se naveličali...
Z možem imava razne težave, pa bi kod dodatek poskusila s tem napitkom...
lp Sofija
:D

Tukaj je en naslov - sicer star pa vseeno poizkusiti se splača:

http://www.podarimo.si/1873-kombuca---k ... --kombucha

Še navodila:

Kako pripravimo Kombucho


To je izvleček iz knjige "Kombucha - zdrav napitek in naravno
zdravilo iz daljnega Vzhoda" avtorja Güntherja Franka.
© Günther W. Frank, Genossensch.-Str. 10, D-75217 Birkenfeld, Nemcija
E-pošta frank@kombu.de
Translated by Aaron Marko, Keržičeva 18, 1000 Ljubljana, Slovenija, E-pošta aam@siol.net


Sestavine
• kultura Kombuche (ferment)
• 70-100g rafiniranega belega sladkorja na liter vode
• 2 cajni žlički črnega ali zelenega čaja na liter vode
Posode in pripomočki:
• ena 2-4 litrska posoda za kuhanje
• ena 2-4 litrska steklena ali porcelanasta posoda
• gumica
• lanena ali bombažna krpa oziroma papirna brisača
• steklenice


Postopek za pripravo Kombuche
Najbolje je pričeti s pripravo 2 litrov napitka. Ko bo vaša Kombucha kultura dovolj zrasla in se pričela reproducirati, lahko pripravljate večje količine napitka hkrati.

1. - Skuhajte čaj kot običajno. Na liter sveže prekuhane vode dodajte 2 zvrhani cajni žlički črnega ali zelenega čaja. Lahko uporabite tudi čaj v vrečkah. Čajni listi se naj namakajo 15 minut.
Zeleni čaj raste na isti rastlini kot črn, le da ni fermentiran. Japonski zdravniki so ugotovili, da zeleni čaj preprečuje rast rakastih celic. Za Kombucha napitek priporočamo zeleni čaj. Če ne želite uporabiti zelenega ali črnega čaja, lahko uporabite tudi zeliščne čaje.

2. - Prefiltrirajte cajne liste skozi sito oziroma odstranite vrečko s čajem iz vode.

3. - Dodajte 70-100 gramov sladkorja na liter čaja, preden se ohladi. Pomešajte čaj, tako da se bo sladkor popolnoma raztopil. 1 žlica sladkorja tehta približno 20 gramov.

4. - Ohladite čaj na 20° - 25° stopinj Celzija (da bo mlačen). Če boste kulturo dali v prevroč čaj, bo umrla.

5. - Ko se čaj ohladi na sobno temperaturo, ga vlijte bodisi v stekleno, porcelanasto, lakirano glineno ali pa posodo iz nerjavečega jekla. Najbolj se obnese steklena posoda.
Kovinskih posod, ki niso iz nerjavečega jekla, ne uporabljajte, ker lahko nastajajoče kisline reagirajo s kovino. Uporabite lahko tudi posodo iz visokostopenjskega sintetičnega materiala, npr. polietilen ali polipropilen. Izogibajte se uporabi posod iz polivinilklorida (PVC) ali polistirena.

6. - Če prvič pripravljate Kombucha napitek, dodajte čaju tekočino, ki ste jo dobili skupaj s kulturo. Za vse naslednje priprave novih kultur prihranite dovolj Kombucha napitka, da bo predstavljal 10% potrebne začetne tekočine.

7. - Dajte živo Kombucha kulturo v čaj.

8. - Pokrijte posodo z laneno ali bombažno krpo oziroma s papirno brisačo. S tem boste preprečili dostop do napitka sadnim muham, prahu, rastlinskim sporam in drugim onesnaževalcem. Pritrdite krpo na posodo z gumico ali vrvico. Krpa mora biti dovolj porozna, da lahko skoznjo kroži zrak, saj mora kultura dihati.


9. - Fermentacijski proces naj traja 8-12 dni, odvisno od temperature sobe. Višja ko je sobna temperatura, hitreje poteka fermentacija. Obdobje 8-12 dni je podano zgolj za orientacijo. Kombucha kultura potrebuje topel in miren prostor - nikar je ne premikajte. Temperatura čaja, v kateri kultura zori, naj bo stalno med 20° in 30° C (idealna temperatura je med 23° in 27° Celzija). Svetloba za proces fermentacije ni potrebna. Ne izpostavljajte posode neposredno na sonce.
Med fermentacijo kvas razgradi sladkor in ga spremeni v plin (CO2) ter druge organske kisline in sestavine. Kombinacija teh procesov daje Kombucha napitku njegov značilni okus.
Napitek je sprva sladek, nato pa postopoma postaja bolj kisel. Če imate raje slajši napitek, prej zaustavite proces fermentacije, če pa vam bolj prija suh ali rahlo kisel okus, naj fermentacija traja dlje.

10. - Ko čaj dobi želeno stopnjo sladkosti oziroma kislosti (odvisno od vašega okusa), odstranite kulturo iz posode s čistimi rokami. Sperite kulturo s hladno ali mlačno vodo. Vlijte nov čaj v posodo in takoj dodajte kulturo. Pazite na že prej opisano pravilno temperaturo čaja.
Dobljeni napitek vlijte v steklenice in jih napolnite do začetka vratu. Prihranite približno 10% dobljenega napitka za izdelavo nove kulture. Steklenice dobro zamašite. Napitka pred vlivanjem v steklenice ni potrebno prefiltrirati.

11. - Pred pitjem hranite napolnjene in zaprte steklenice vsaj 5 dni.
Kvas bo še naprej deloval in nastali plini ne morejo uhajati iz dobro zaprte steklenice. Slej ko prej kvas preneha delovati. Napitek lahko hranite v steklenicah tudi več mesecev, najbolje na hladnem mestu.

12. - Napitek je rahlo peneč in ima prijeten, rahlo kiselkast in osvežujoč okus. Normalno ga pijemo trikrat dnevno - 1 deci na tešče pred zajtrkom, 1 deci po kosilu in zadnji kozarec malo pred spanjem.

13. - Ko pričnete nov fermentacijski proces, ne pozabite dodati novemu čaju vsaj 10% tekočine, ki je že dozorela.


Pomembna opozorila
Včasih kultura plava na površju, včasih se potopi na dno posode. Oboje je v redu. Ko se kultura potopi na dno, bo na površini čaja pričela rasti nova kultura. Kombucha potrebuje nekaj časa za reprodukcijo. Prične rasti kot tanka plast. Dlje kot jo pustite rasti, debelejša bo. Ker rast nove kulture zahteva dosti časa (3-5 tednov na površini tekočine), počnite to ločeno od priprave napitka.
Kombucha kultura v celoti pokrije površino čaja. Odebeljena kultura je sestavljena iz posameznih plasti, ki jih zlahka odstranimo ter uporabimo za pripravo več napitkov hkrati. Če se kultura potopi na dno posode, bo na vrhu pričela rasti nova.
Na ta način se kultura sama regenerira, dokler ne postane temno rjava. Ko postane umazane, temno rjave barve, jo zavrzite in nadomestite z mlajšo kulturo, ki ste jo vzgojili.


Dajte nove Kombuche vašim prijateljem.

Znova in znova ne sprašujejo isto: "Zakaj potrebujemo toliko sladkorja? In zakaj mora čaj stati 15 minut, če je ponavadi dovolj le 5 minut?". O tem več kasneje, zaenkrat pa le toliko:
Raztopina mora hraniti mikroorganizme v Kombucha kulturi in ne nas, zato jo moramo pripraviti temu ustrezno, saj mikroorganizmi potrebujejo sladkor za svojo aktivacijo.

Cajna raztopina sluzi kot izvor dušika in pospešuje rast mikroorganizmov. Da bi cim več dušika prišlo v končni napitek, je potrebno daljše namakanje čajnih lističev. Ruska raziskovalka Danielova (1959) je iz istega razloga pustila čaj celo vreti 3-5 minut.

Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

hvala

OdgovorNapisal/-a Sofija » 18 avg 2009, 14:10

Orhy zahvaljujem ti se iz vsega srca, kolikor sem ta dva dni iskala pa nikjer našla nič...sem po tvojem sporočilu že tudi dobila pozitiven odgovor in jo dobim že v dveh dneh :P :wink:
Sofija
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 18 avg 2009, 10:37

OdgovorNapisal/-a linana » 18 avg 2009, 18:33

:D
Če jo kdo rabi, jo lahko dobi pri meni.
LP Lina
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a FURBI » 02 jun 2010, 09:43

Če slučajno še kdo rabi kombušo, naj mi piše, jo imam viška.
tudi robida je lahko lepa ;-)
Uporabniški avatar
FURBI
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 82
Pridružen: 31 jan 2008, 16:12
Kraj: sežana

Re: Kombuča (kombuša) čajna goba

OdgovorNapisal/-a Goranka Jazbec Zečević » 10 nov 2011, 14:48

mal sem pozna toda jaz bi jo rabila če jo ima kdo odveč
Uporabniški avatar
Goranka Jazbec Zečević
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 10 nov 2011, 14:44

Re: Kombuča (kombuša) čajna goba

OdgovorNapisal/-a Dragica Pahor » 10 nov 2011, 16:22

Tudi mene zanima. Tako da se pridružujem prošnji Goranke.
Dragica Pahor
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 10 nov 2011, 16:19

Re: Kombuča (kombuša) čajna goba

OdgovorNapisal/-a Julči » 11 nov 2011, 11:16

Pozdravljeni, tudi jaz bi lepo prosila, če mi morda lahko kdo proda ali podari kombučo. :)
Julči
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 11 nov 2011, 11:03

Re: Kombuča (kombuša) čajna goba

OdgovorNapisal/-a polonag » 15 nov 2011, 11:43

Kombuča je pa trenutno vroča roba!!! :D
Bi jo jaz tudi imela
Sem pa tudi drugje povpraševala in dobila ponudbo za 24€ (v to naj bi bili všteti tudi stroški pošiljanja). Ne vem no....... Ali se tudi vam zdi tale cena mal prehuda?
*All that we are, is the result of what we have thought*
- Buddha-


http://www.mojalbum.com/polonag
Uporabniški avatar
polonag
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 01 okt 2010, 13:56
Kraj: Celje

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Gojenje gob

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron