Hidroponika in gnojila

Vse o gnojilih za sobne rastline, katero je najprimernejše in najučinkovitejše.

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Hidroponika in gnojila

OdgovorNapisal/-a mi gojimo » 09 nov 2005, 19:41

Lep pozdrav.
Sem ljubiteljski gojilec sobnih cvetlic. Pred kratkim sem se začel zanimati za hidroponiko.
Zanima me kje bi lahko dobil kemikalije za hidroponično mešanico. Pregledal sem nekatere slovenske strani dobavitaljev kot je TKI Hrastnik (program Horty), toda nisem našel večino sestavin, ki jih potrebujem. Sestavine kot so KNO3, kalijev dihidrogen fosfat, kalcijev nitrat, magnezijev sulfat, EDTA zelezo, magnezijev sulfat, borova kislina, bakrov sulfat, amonijev molibdat in cinkov sulfat.
Zanima me tudi, če lahko mešanice za hidroponični vrt uporabljam kot gnojila.
Prav tako bi prosil za kake prakticne nasvete ali internetne strani na to temo. Koliko je sploh važna popolna mešanica spojin ali so vnaprej pripravljene prav tako dobre.
mi gojimo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 09 nov 2005, 19:24

OdgovorNapisal/-a bobo » 09 nov 2005, 22:55

Pozdravljen!

Prav presenečen sem, da se nekdo ukvarja s tem načinom gojenja rastlin!

Hidroponika je v Sloveniji mlada veda oz. način gojenja rastlin brez zemlje. Posledično s tem ti lahko tudi odgovorim, da do sedaj nisem izsledil,da bi se kakšno podjetje specializiralo za uvoz omenjenih hranil.

Med drugim si naštel tudi EDTA. To je kratica za vse mikroelemte, ki se rabijo v zelo majhnih količinah.

Za domačo rabo lahko uporabiš gnojila, le če so vodoptopna in če ti ustrezajo rastlini, ki jo gojiš na ta način. Zavedati se moraš, da ima vsaka rastlina svoje specifične zahteve.

Če povzamem. Najprej se informiraj o potrebah rastline, ki jo gojiš na hidroponski način, nato pa moraš prilagoditi hranilno raztopino tej rastlini. Po mojih izskušnjah ti svetujem, da je koncentracija hranilne raztopine okoli 1%, vendar ne več kot 1,5 %. To so pokazale zadnje raziskave na tem področju.

Prav tako, te moram razžalostiti,da v slovenskem jeziku še ni knjige na omenjen temo, prav tako ne bršure, ki bi se dotikala omenjenga načina gojenja. So le nekateri članki v revijah, kaj bolj oprejemljivega pa zaenkrat še ni.

Toliko za enkrat, pa veliko uspeha!
bobo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 06 nov 2005, 00:00
Kraj: Ljubljana

poglej tole

OdgovorNapisal/-a montenegro » 17 nov 2005, 12:52

neki se lahko najde na tej strani www.hempatia.si
upam da ti je pomagalo
montenegro
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 17 nov 2005, 12:48
Kraj: vrhnika

OdgovorNapisal/-a ninja_man » 17 sep 2009, 00:00

Živijo!

opozoril bi samo na to, da kratica EDTA ni kratica za vse mikroelemente, ampak za ethylenediaminetetraacetic acid, ki ima med drugim lastnost da nase veže težke kovine ter s tem preprečuje delovanje RNAz(encimov, ki cepijo rna in se nahajajo v vsaki celici).
Drugače pa lahko pripravljene gnojilne raztopine kupite tudi na http://www.marlek.si.

Z hidroponiko se v sloveniji raziskovalno ukvarjajo le na biotehniški fakulteti, obstaja pa nekaj firm, ki gojijo plodovke na ta način, hobi uporabniki pa se hidroponike poslužujejo predvsem za gojenje prepovedanih rastlin(if you know what i mean :lol: )

Zanima me naslednje. Pozna kdo koga, ki izdeluje LED panele za razsvetljano?Rad bi namreš naredil domač preprost floating sistem za gojenje čez zimo. Tako, malce eksperimentalno...

hvala za odgovor

lp,m

pa še link do članka na vikipediji
http://en.wikipedia.org/wiki/EDTA
ninja_man
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 04 apr 2006, 13:28


Vrni se na Gnojila za sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov