>> VAŠE BALKONSKE ROŽE - ZASADITVE - SLIKE <<

Diskusija o enoletnicah.
Aster, Exacum, Gerbera, Impatiens, Pelargonium, Abutilon, ...

Moderatorji: dusanh, tomi, Moderatorji

balkonske rože

OdgovorNapisal/-a ns » 02 apr 2008, 09:51

Če bo pomlad kot lanska ni prezgodaj. Odvisno tudi kakšne rože so zunaj saj vemo da nekatere bolje prenašajo hladnejše noči kot druge.
Pri nas na Primorskem so jih imeli nekateri celo zimo zunaj in tiste ki so bile v zavetju so zelo, zelo lepe in bojo kmalu začele cvetet.
ns
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 20 jun 2005, 12:42
Kraj: Ob morju

OdgovorNapisal/-a zaljubljena23 » 04 apr 2008, 17:00

Primorska je tako vedno pred nami, saj je tam toplejše podnebje. Jaz govorim to za Štajerski konec, na oknah pa so bile pelargonije
zaljubljena23
Guru
Guru
 
Prispevkov: 466
Pridružen: 13 jun 2005, 16:47
Kraj: Relacija Ptuj-Rače

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 07 apr 2008, 08:30

Evo, še moji lanski
Slika
Slika

Tile so pa iz leta 2006:
Slika
Slika
Tako so pa izgledali konec Avgusta 2006:
Slika
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 07 apr 2008, 09:34

Pinkpanter, tole zgleda neverjetno! Kako pa je, ko greš na dopust? Nekoga poprosiš za zalivanje? In, koliko je sploh dela (dnevno) z vzdrževanjem takih nasadov (zalivanje, čiščenje, pregledovanje in varstvo pred škodljivci)?

Ja, vem, sem firbec :lol:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 07 apr 2008, 09:58

Ful lepo! :wink:
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 07 apr 2008, 11:19

Zadeva je posajena v meterska korita z vodno rezervo, tako da se zalivajo 1x na dan poleti (spomladi, ko so posajena, se zalivajo manj, saj rože še niso toliko velike), prav tako se gnojijo 1x na teden. Gre pa vsa stvar kar hitro, ker sva si malce olajšala delo. Na edni izmed slik je videti na zgornjem balkonu desno 150l sod, od katerega imava potegnjeno cev na spodnjo teraso. Tako, da je potrebno le po potrebi sod napolniti z vodo, kar se zgodi s pomočjo cevi, ki je napeljana od zunanje pipe ne zgornji balkon. :P
Sama zalivam le rože na terasi, zgornje rože zaliva kolegica, ki ima pri nama v podnajemu sobo. Prav tako prevzame ona zalivanje rož, ko sva na dopustu in jaz prevzamem njeno zalivanje rož, ko je ona na dopustu.
Če želiva rože zaliti z deževnico (ko pač je na voljo) pa kar traja eno uro, da si vse skozi, vključno z gredico... :roll:
Aja - še to... V zemljo vsako leto zamešam hidropor - to so bela zrnca (kot stiropor zglea), ki skladiščijo vodo... 8)
Ker imava sod z vodo na zgornjem balkonu, ne bi bil noben problem urediti avtomatično zalivanje vsaj za spodnjo teraso, in verjetno bodo šli načrti v to smer, da se malce zavtomatiziramo. Drugega dela s temi rožami praktično ni, saj milijon zvončkom ni potrebno ostranjevati odcvetelih rož. :P
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 07 apr 2008, 11:52

Hvala za informacije :wink:
Tista zrnca, ki jih vmešaš v zemljo, hidropor...misliš morda na agrogel, ki zadržuje veliko vlage in za polovico zmanjša zalivanje? Jaz si ga bom morda letos kupila in vmešala v zemljo mojim posodovkam in rastlinam v koritih, čeprav se mi zdi cena kar malce zasoljena; 20 € na zabojček od dveh kilogramov (morda se motim o teži)...

Tista ideja s sodom pa se mi zelo dopade, vendar imam jaz zelo majhen balkon in skoraj da nimam prostora za kaj takega...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 07 apr 2008, 12:02

Ne- ne, ni gel.
Zadevo kupiš v velikih vrečah (rumene barve), ki mislim, da držijo 50l, ki so pa čisto lahke (kot stiropor). Tudi preden ga daš v zemljo, ga moraš namočiti, drugače se bo premaknil ob vsaki sapici ko sadiš - ti ga veter komot odnese...
Zdele se trenutno ne spomnim uradnega imena in proizvajalca, bom pa ob priložnosti pogledala, pa bom napisala. Sam mislim, da je ime pravilno, torej hidropor. :?

Pa še nasvet - če sadiš milijon zvončke... Jaz zemljo doma zmešam - kupljeni zemlji vedno dodam kremenčev pesek, da je bolj rahla in prepustna. Ja Milijon zvončki zahtevajo veliko vlage, ampak so tudi oblutljivi na koreninsko gnilobo. Če imaš korita z rezervo vode, si bodo že sami vzeli vodo, ko jo bodo potrebovali in z dodajanjem kremenčevega peska nobene škode v tej smeri ne narediš. Zemlja je le bolj zračna. Toplo priporočam tudi temperirano vodo, po možnosti deževnico.
Gnoji se na začetku z gnojilom za cvet (paradoks mar ne?), ker pospešuje rast korenin, nato gnojilo za list in nato spet za cvet.
Preventivno jih pomočim v sredstvo proti koreninski gnilobi, ko jih sadim, nato pa le pazim na uši, konec poletja pa še enkrat zalijem proti koreninski gnilobi...
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

balkonsko cvetje

OdgovorNapisal/-a ns » 07 apr 2008, 12:48

Letos sem se odločila testirat dve rastlini Kleomo ki naj bi zrasla do 1 m visok grm in kingo ki ljubi sonce in nepregnojno rastišče.
Slika
O rezultatih poročam jeseni
ns
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 20 jun 2005, 12:42
Kraj: Ob morju

balkonske rože

OdgovorNapisal/-a ns » 07 apr 2008, 12:56

Zelo dobro vročino in sonce prenaša tudi modra salvija ki mi je cvetela še v decembru in je tudi prezimila na prostem.
Slika
ns
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 20 jun 2005, 12:42
Kraj: Ob morju

OdgovorNapisal/-a Leont-i » 07 apr 2008, 13:48

Uporabniški avatar
Leont-i
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 jan 2008, 12:06

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 07 apr 2008, 13:50

Jaaaaaaaaaaaa!
Hvala Leont-i... :P :mrgreen:
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 07 apr 2008, 13:55

Pinkpanter, hvala za izčrpen odgovor :wink: , ta hygromull si bom pa definitivno nabavila letos :D
Tudi jaz se ti zahvaljujem za tole informacijo, Leont-i
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 07 apr 2008, 15:54

Še nekaj mojih s preteklih let:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a rok.k » 07 apr 2008, 16:07

Ja kleoma, vzgojena iz potaknjencev je lanska novost, sam nisem vrjel da bo zrasla v tako razsežnost, saj sem bil prej navajen na tiste male vzgojene iz semena. Res je zrasla v pravo grmovje.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a ns » 09 apr 2008, 10:22

rok.k je napisal/-a:Ja kleoma, vzgojena iz potaknjencev je lanska novost, sam nisem vrjel da bo zrasla v tako razsežnost, saj sem bil prej navajen na tiste male vzgojene iz semena. Res je zrasla v pravo grmovje.


Imaš mogoče kakšno sliko?
ns
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 20 jun 2005, 12:42
Kraj: Ob morju

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 09 apr 2008, 12:51

Garden-ja, tole je pa prekrasno. In všeč mi je, da so vsa korita obrnjena k tebi in ne k sosedom :lol: . Tako jih lahko TI gledaš, ki si daš največ truda s temi rožicami. Bravo!!! :D
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 09 apr 2008, 15:50

:lol:
Po pravici povedano so znotraj zato, da moj sinko ne pleza navzgor po ograji. Je pa res, da sem zadnja tri leta, odkar so korita obrnjena proti hiši, tudi sama opazila, da tako gledam rože jaz in ne drugi.
Je pa velik problem, ker ima balkon že sam po sebi severno lego, potem so pa še rastline obrnjene navznoter tako da je izbira rastlin precej omejena in rastni pogoji ne najbolj idealni. Kar se pozna tudi na dolžini in bujnosti rastlin.
Ampak letos bodo korita spet obrnjena navzven, po dolgih letih komaj čakam metrske zavese. :wink:
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

sonce, sonce....

OdgovorNapisal/-a spominčica » 10 apr 2008, 15:24

:D
Dolga leta sem iskala najboljše zasaditve za celodnevno sonce, lani sem jih našla: zmajeva krila - kombinirana s travami, moljevcem, lobelijami. Celo poletje nisem z njimi imela nobenega dela, nič jim ne škodi: sonce, dež, veter, suša, ... Zelo sem bila zadovoljna, zato letos nadaljujem z njimi in njihovimi sorodnicami.
LP, Spominčica
carpe diem
spominčica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 10 apr 2008, 14:43

Re: sonce, sonce....

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 10 apr 2008, 16:39

spominčica je napisal/-a::D
Dolga leta sem iskala najboljše zasaditve za celodnevno sonce, lani sem jih našla: zmajeva krila - kombinirana s travami, moljevcem, lobelijami. Celo poletje nisem z njimi imela nobenega dela, nič jim ne škodi: sonce, dež, veter, suša, ... Zelo sem bila zadovoljna, zato letos nadaljujem z njimi in njihovimi sorodnicami.
LP, Spominčica


A lahko daš gor kakšno sliko te zasaditve. :wink:
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Enoletnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov