Kapucinka kot balkonska roža?

Diskusija o enoletnicah.
Aster, Exacum, Gerbera, Impatiens, Pelargonium, Abutilon, ...

Moderatorji: dusanh, tomi, Moderatorji

Kapucinka kot balkonska roža?

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 20 apr 2004, 11:45

Zanima me, ali bi lahko kapucinko uporabila kot balkonsko rožo? Torej v bistvu visečo (ali pol visečo) rožo?

Kakšne izkušnje imate vi? 8)
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

Kapucinka kot balkonske roža

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 20 apr 2004, 13:28

Hojla!
Kapucinke so lahko posejane tudi v korita in se uporabljajo kot balkonske rože, s tem da rabijo kar veliko vode.
Borut
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 21 apr 2004, 08:59

Halo!

Hvala za odgovor - poskusila bom, pol pa kar bo pač bo... :)
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 18 apr 2006, 16:10

Zanima me ali lahko kapucinke posadim (v korita) na bolj senčno mesto. Mela bi jih na balkonu v koritih, vendar je ta balkon večino časa v senci. Čez poletje sveti sonce direktno nanj mogoče 2 do 3 ure (opoldansko sonce), drugače pa je balkon bolj v senci. Balkon je na severni strani hiše.
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

Kapucinke

OdgovorNapisal/-a muha » 18 apr 2006, 16:22

Tudi jaz mislim na severni balkon letos med drugim zasaditi kapucinke. Sicer sem v soboto v oddaji Na vrtu slišala, da naj bi bile za balkone posebne kapucinke, ki jih razmnožujemo s potaknjenci, ampak jaz bom dala kar tiste, ki so tudi za vrt. Sosedi so lani tudi na severni strani kar lepo delale - v sožitju z bršljankami.

Upam, da bova imeli lep balkon :) ,

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 18 apr 2006, 16:33

Hvala za odgovor :). Kaj boš pa poleg kombinirala?
Jaz imam te kapucinke, ki bi naj zrastle do 40cm, so pa rdeče in rumene. Trenutno so velike 20 - 25 cm in so še kot ene dolge špage. Sem jih zdaj dala malo ven, ker sem jih prej mela noter na toplem v eni sobi in so mi noro rastle. Od ponedeljka do petka so mi zrastle za 12 cm :shock:. Zdaj sem jih pa ven dala, da bi se začele košatit in se mi ne bi razdivjale. Upam, da sem prav naredila. Koliko pa jih naj dam v korito dolgo 50 cm? A bi bilo vredu (če bi vredu zgledlo), da bi mela na balkonu samo te rože?
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

Kapucinke

OdgovorNapisal/-a muha » 18 apr 2006, 20:14

Glavnino na mojem severnem balkonu predstavljajo raznobarvne fuksije. Te bom poživila s kapucinkami. Zadnja leta sem jih z zajčjo deteljico (v ločenem koritu, ker bi sicer dušila sosednje rastline), letos pa še razmišljam, kaj (ali sploh kaj) bi še dodala poleg kapucink. Na zgornji balkon najbrž asparaguse, mislim, da bi asparagus in kapucinka tesno skupaj, a vsak v svojem loncu, kar dobro izgledala. Nisem še odločena, zato intenzivno gledam revije, oddaje na TV in ogledujem druge zasaditve. Seme bom pa šele posejala, saj potem hitro zrasejo.
Same kapucinke na balkonu bi bile najbrž malo puste, po mojem niso dovolj košate in tudi cvetja ni toliko, da bi bile dovolj markantne. Poglej par tem niže, kjer je našteto, kaj vse gre na severno stran.

Gostota zasaditve kapucink: hja, gosteje kot na 10 cm najbrž ne, a to je le moja domneva. V raznih prikazih zasaditev sicer kar na gosto natlačijo korito, kar že takoj lepo izgleda, nič kaj dosti pa ni podatkov o tem, kako bo izgledalo in raslo čez mesec ali dva.

Ko bo vse v cvetju pa kako slikico prosim :!:

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 18 apr 2006, 20:37

Sama sem najprej razmišljala o samo fuksijah. Potem sem našla te kapucinke, ki pa jih ne poznam toliko in niti ne vem koliko se razkošatijo. A imaš kako slikico balkona s kapucinkami?
Kak pa izgleda asparagus? A je to tista roža, ki ima samo zelenje, take igličaste liste in je kar košato?
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 18 apr 2006, 20:56

Sliko od asparagusa sem našla. Poznam to rastlino. A bi lahko dala v isto korito fuksije in kapucinke?
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

OdgovorNapisal/-a rok.k » 20 apr 2006, 14:30

zasaditev s kapucinko, ni ravno balkonska ampak vseeno.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 22 apr 2006, 14:47

To pa je res lepa slikica. Upam, da bodo moje tudi take. Moje so rumene in rdeče. Sem pa kupla že rdeče velikocvetne fuksije. Na eno 50 korito je ena fuksija in 4 kapucinke (upam da ni preveč). Bomo vidli, še vedno jih lahko malo razredčim ;)

Na drugi balkon, ki pa je bolj sončen (veliko popoldanskega sonca), pa bom dala polviseče rdeče pelargonije in ene take rumene rožice, ki imajo podobne cveteke kot marjetice (čisto rumene) in take igličaste (ne čisto igličaste) listeke - so viseče. Samo tiste še pa nisem kupla, bom malo počakala, da cene padejo ;).
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

OdgovorNapisal/-a rok.k » 23 apr 2006, 12:18

Upam da boš imela srečo z 4 kapucinkami in eno fuksijo, pomoje bi bilo bolje posaditi fuksije v svoja korita, kapucinke pa v svoje, čene ti jih bojo kapucinke zamorile.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 17 jun 2006, 14:12

Da malo obnovim temo. Torej najprej sem v 50 korito zasadila 4 kapucinke in eno enobarvno rdečo fuksijo. Kapucinke so ob rednem gnojenju pridno rastle in kaj kmalu so bile pregoste. Najprej je iz vsakega korita letela ena ven, nato še ena, ... No zdaj imam v vsakem koritu po eno fuksijo in eno kapucinko :). Odvečne kapucinke pa mi sedaj krasijo okno delavnice (upam da jim bo ustrezalo močno dopoldansko sonce).
Kapucinke so pa res lepe, liste imajo tako ogromne - nekateri so skoraj za dlan veliki. Je pa nekaj semen bilo poleg zmešanih od one kapucinke majus (3m dolge) - tako da mi pa tiste krasijo ograjco okoli cvetličnih gredic. Večina jih je oranžnih, je pa nekaj rumenih z rdečo in nekaj čisto rumenih. Upam, da se bo tudi katera rdeča pojavla. (zdaj so namreč začele komaj cvetet). Sem jim pa pred tednom dni malo potrgala liste (in nekaj tudi danes), tako da je na popke posijalo sonce. V trenutku so tisti popki zacveteli. Glede primanjkljaja listov se pa nič ne opazi.
No, da ne bodo fuksije užaljene, tudi one so mi že začele lepo cvetet.

Imam pa en problem: ena fuksija se mi je polomla (nekaj že ob zasaditvi, nekaj pa ob odstranjevanju odvečnih kapucink) in sem jo presadila v posebej lonec, da bo prišla k sebi, ker bi jo tam kapucinke zadušile. Dokupla sem potem eno drugo fuksijo, vendar nisem dobila samo rdeče, ampak je rdečo vijolična, ki pa zdaj sploh ne paše poleg. Že od daleč se opazi, da na tistem delu ni nekaj v redu :(. Sem iskala sadiko te fuksije že v Radvanju v vrtnariji, na Florini, v Bauhausu, ... pa je ne najdem. Povsod imajo dvobarvne. Jaz bi pa rada dobila že lepo razrastlo rdečo visečo, ki ima tudi temnejše liste. A mogoče ve kdo, kje bi v okolici Mb dobila (asmo eno) sadiko rdeče fuksije? Če je pač ne dobim, bom pač ono rdečo vijolično dala drugam, pa ono malo revščno nazaj not - do jeseni bo mogoče glih tak dolga kot so sedaj te :? .

Imam pa še eno drugo vprašanje: Ali se kapucinke med seboj "oženijo"? Jeseni bom pobrala seme in ga ločla med seboj po barvah. Me pa zanima če ima sploh to smisel, ker nekatere rože potem iz tistih semen pridejo čisto drugačne (skrižane).

Slikice pa bodo v kratkem.
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

OdgovorNapisal/-a Tisa » 26 jun 2006, 09:43

Pozdravljeni!

Tudi jaz sem letos v korita nasadila kapucinke in lepi slak. Pa ne vem, kaj bi bilo narobe. Listi pri zemlji nekaj rumenijo in tudi raste vse bolj počasi. Zdaj pa ne vem ali zalivam preveč, premalo...?

Drugače pa so korita na popoldanskem soncu, vendar malo po nadstreškom hiše, tako da niso preveč izpostavljene zgočem soncu.

Prosim za kakšen nasvet!

LP, Tisa
LP, Tisa
Tisa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 23 mar 2005, 13:39

OdgovorNapisal/-a vita » 24 jul 2006, 16:06

Jaz sem prvič kapucinko (iz semen v trgovini) letos posadila v posodo, pa je že nehala cveteti, lisit so rumeni. Ali je kaj narobe ali pa je samo njen čas kratek?
vita
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 27 apr 2006, 23:44

OdgovorNapisal/-a muha » 24 jul 2006, 19:33

Zdrava kapucinka raste in cveti vse do slane. V vrtu celo bolje kasneje, ko popustita vročina in pripeka. Po mojih izkušnjah rabi: dobro zemljo, redno gnojenje, obilno zalivanje (v zadnjih vročih dneh zjutraj in zvečer) in senčno ali polsenčno lego. Vita, premisli, kaj od gornjega tvojim manjka. Saj imam jaz tudi tiste iz semen iz trgovine, pa so zaenkrat še čisto v redu in upam, da bo tako tudi ostalo.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a vita » 24 jul 2006, 21:39

Vse to imajo, edino mogoče so malo preveč na soncu (saj niso skoz, pa vendar). Sem se že bala, da jih še preveč zalivam. Jih bom premaknila. Hvala.
vita
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 27 apr 2006, 23:44

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 28 jul 2006, 21:54

Vita: Moje še vedno lepo cvetijo, čeprav jih je pred mescem dni pošteno sklajbala toča (sem jih mislila dat stran, pa so si lepo opomogle).
Sicer pa potrebujejo kapucinke veliko vode in enkrat tedensko gnojenje. Pa odstranjuj jim stare cvetove pa bodo še lepše cvetele, sicer preveč energije porabijo za seme.
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04


Vrni se na Enoletnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost